آخرین اخبار

سوریه پس از خروج آمریکا؛ بره ای در چنگ اختاپوس آشوبگر؟

هرج و مرج در سوریه احتمالا دوباره شدت خواهد گرفت. ترکیه از یک سو، کردهای سوری را تهدید به نابودی می کند. اسرائیل بمب گذاری شبه نظامیان تحت حمایت ایران را خنثی می کند و روسیه می رود تا آخرین ضربه خود را به مخالفان بشار اسد وارد کند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

برخی تحلیل ها حاکی از آن است که پس از خروج سربازان آمریکایی از سوریه، دو کشور روسیه و ایران، آزادی عمل بیشتری در خاک این کشور خواهند داشت.

هرج و مرج در سوریه احتمالا دوباره شدت خواهد گرفت. ترکیه از یک سو، کردهای سوری را تهدید به نابودی می کند. اسرائیل بمب گذاری شبه نظامیان تحت حمایت ایران را خنثی می کند و روسیه می رود تا آخرین ضربه خود را به مخالفان بشار اسد وارد کند.

 

سوریه پس از آمریکا چه خواهد شد؟

 

بشار اسد همچنان در قدرت ماند و جنگ یک دهه ای تنها ویرانه ای به جای گذاشت که ساختن دوباره آن سالها به طول خواهد انجامید.

قدرت ایران در این کشور تا زمان حضور نیروهای آمریکایی رو به زوال رفت و دیگر خبری از "شهدای مدافع حرم" نیست. قاسم سلیمانی نیز دیگر خارج از جبهه ها و در فضایی امن با دوستانش برای صفحه اینستاگرام خود عکاسی نمی کند.

پس از سال ها خونریزی که آغازگر آن، اعتراضات موسوم به بهار عربی در سوریه بود، ناظران امیدوار بودند که تغییرات دموکراتیک در سوریه ایجاد شود. اما آینده سوریه در منطقه، بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که پیش از جنگ وجود داشت.

گروه های شیعه وابسته به ایران که با گروه های سنی وابسته به عربستان در سوریه مشغول جنگ بودند، تنها یک جای پای بزرگ و تخریب کننده از خود در این کشور بر جای گذاشتند. ایران ده ها هزار تن از نیروهای خود را به هر شکلی اعم از ایرانی، افغانستانی و عرب به سوریه اعزام کرد. رژیم ایران قصد داشت با ایجاد پایگاه هایی، اهرم های فشار علیه اسرائیل داشته باشد.

روسیه نیز که قبلا نفوذ سیاسی قابل توجهی در سوریه داشت، با ارائه خدمات نظامی و امنیتی، تمام تلاش خود را کرد تا اسد در جایگاه قدرت بماند.

اما خروج یک باره آمریکا از سوریه، به نوعی به ضرر ایران نیز خواهد بود. آمریکا می گوید سربازان کشورش، کار داعش را تمام کرده اند.

این به نظر می رسد به این منظور است که آمریکا دیگر احساس نمی کند که باید در آن منطقه بماند.

اما احتمالا خبر بد برای مردم ایران این است که حالا باید شاهد هدررفت چندباره منابع و پولهایشان در سوریه باشند؛ چراکه رژیم تهران اقدام به ساخت و ساز و نوسازی سوریه خواهد کرد.

اینطور که مشخص است آمریکا بخشی از خاورمیانه را با خروج خود درگیر کرده است. حالا که داعش وجود ندارد و تنها ویرانه ای از سوریه باقیست، نیروهای ایران تا سالها باید مشغول ترمیم شهرها باشند.

سرگرم کردن ایران در سوریه پساداعش و پساجنگ، احتمالا ترفند خوبی بود که این کشور در فشار بازسازی کشور متحد خود، از اقدامات ماجراجویانه بپرهیزد.

ایران دیگر نمی تواند در چند جبهه بجنگد. این امکان وجود ندارد که رژیم این کشور و پاسداران آن، هم مشغول بازسازی باشند و هم موشک های بالستیک خود را ارتقا دهند.

از سوی دیگر بازسازی ویرانه ای به نام سوریه سالها زمان و هزینه خواهد برد و ایران تحت فشارهای بین المللی و منطقه ای، احتمالا حتی مجبور خواهد شد تا یار دیرین خود را در آجر روی آجر گذاشتن تنها بگذارد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top