آخرین اخبار

پس از خروج آمریکا از سوریه، ایران از عراق خارج می شود

بر اساس گزارشی از تلویزیون پرس تی وی، ارگان انگلیسی زبان و خبری صدا و سیما، ایران قرار است پس از خروج سربازان آمریکایی از سوریه در پی نابودی داعش، مستشاران خود را از عراق فرا بخواند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

بر اساس گزارشی از تلویزیون پرس تی وی، ارگان انگلیسی زبان و خبری صدا و سیما، ایران قرار است پس از خروج سربازان آمریکایی از سوریه در پی نابودی داعش، مستشاران خود را از عراق فرا بخواند.

ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی در عراق که در این گزارش تلویزیونی با او صحبت شده بود، ضمن اعلام این خبر، از حضور نیروهای آمریکایی در عراق به خاطر نگهداری و تقویت پایگاه های آمریکایی به شدت انتقاد کرد.

وی که در دیدار با دانشجویان و روزنامه نگاران عراقی در بغداد سخنران می گفت، در خصوص وضعیت شبه نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی همچون "حشد الشعبی" اظهار نظری نکرد.

خروج افرادی که به گفته جمهوری اسلامی "مستشار" و "مشاور" هستند از عراق در حالی صورت می پذیرد که به نظر می رسد معنای این خروج، بازگشت به ایران نیست بلکه آنها راه را به سمت سوریه تغییر خواهند داد.

پیشتر بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران از چرایی و چگونگی کمک این کشور در بازسازی سوریه گفته بود.

از طرف دیگر، آمریکا، کمک به بازسازی سوریه را منوط به خروج ایران از این کشور کرده است.

اکنون آنچه که مشاهده می شود این است که در حالی که آمریکا به حفظ پایگاه های خود در عراق ادامه می دهد و دونالد ترامپ نیز روزهای پایانی سال را در کنار سربازان کشورش در عراق گذراند، اما جمهوری اسلامی، عراق را ترک می کند.

احتمال داده می شود که ایران قافیه را در عراق باخته است و ماندن خود را در این کشور با توجه به فشارهای آمریکا و عربستان سعودی مضر می داند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خرداد ۱۳۹۶ گفت: ایران از هیچ کمکی در راستای بازسازی سوریه دریغ نخواهد کرد و تجارب بازسازی خرابی‌های هشت سال دفاع مقدس را در اختیار دولت سوریه قرار خواهد داد.

آنطور که از گزارشات بر می آید، ایران راه دیگری برای سرگرم شدن در منطقه پیدا کرده است.

در حالی که آمریکا در مرز ایران به تقویت پایگاه های خود به گفته سفیر جمهوری اسلامی در عراق مشغول هستند و از سوریه، ویرانه ای بر جا نمانده است، ایران به سمت قطع کردن سر خود می رود تا شاید دست مجروح اسد را ترمیم کند.

در عین حال مشخص نیست حتی با وجود خودکشی، آیا سوریه دوباره می تواند قامت راست کند یا تا ۲۰۲۰ آتش زیر خاکستر شورشیان و تروریست ها دوباره شعله ور می شود؟

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top