آخرین اخبار

وقتی «آقا محسن» داغ کربلای 4 را تازه کرد!

محسن رضایی به دلیل توییت‌هایی که درباره عملیات «کربلای 4» منتشر کرده، جنجال‌ساز شده و این روزها در صفحه اول روزنامه‌ها و در صدر تحلیل‌های خبرگزاری‌ها قرار گرفته است.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

محسن رضایی به دلیل توییت‌هایی که درباره عملیات «کربلای 4» منتشر کرده، جنجال‌ساز شده و این روزها در صفحه اول روزنامه‌ها و در صدر تحلیل‌های خبرگزاری‌ها قرار گرفته است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» فرمانده اسبق سپاه پاسداران را می‌توان یکی از عجیب‌ترین و جنجالی‌ترین چهره‌های سیاسی رژیم ایران دانست. او در سه دوره انتخابات ریاست جمهوری و یک بار هم در انتخابات مجلس شرکت کرده و هر بار با شکست‌ها سنگینی مواجه شده است. رضایی علاقه زیادی به مطرح‌شدن در رسانه‌ها دارد و از اینکه فراموش شود، بیزار است.

محسن سبزوار رضایی میرقائد که به جناح اصولگرا نزدیکی زیادی دارد، در شبکه‌های اجتماعی فعال است و هرازگاهی در مصاحبه‌های خود، خوراک یک هفته رسانه‌ها را تأمین می‌کند. او روزی درباره به گروگان گرفتن نیروهای آمریکایی صحبت می‌کند و روزی دیگر در شیپور جنگ با آمریکا، اسرائیل و عربستان می‌دمد. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اخیراً نیز به مناسبت سی و دومین سالگرد عملیات کربلای 4 در توییتی نوشته است «عملیات کربلای چهار برای فریب دشمن انجام شد. اگر تحلیلگر تاریخی در فهم آن فریب بخورد، پس وای به حال نوشته‌های او.»

این توییت کافی بود تا موج انتقادهای تند از طیف‌های مختلف سیاسی متوجه «آقا محسن» شود. برخی خانواده‌های کشته‌شدگان جنگ نیز با انتقاد از این نوشته فرمانده اسبق سپاه، این پرسش را مطرح کرده‌اند که مگر جان فرزندان ما آن‌قدر بی‌ارزش بوده که برای فریب دشمن مقابل گلوله فرستاده شده‌اند.

توییت‌های محسن رضایی از سویی افکار عمومی را به خشم آورده و از سوی دیگر برخی منتقدان با مچ‌گیری از او پرسیده‌اند برای فریب دشمن آیا نیاز به تحمیل 13 هزار کشته و زخمی به کشور بود.

این انتقادها و پرسش‌ها، رضایی را به برنامه «حالا خورشید» به مجری‌گری رضا رشیدپور کشاند. اگرچه این چهره سیاسی-نظامی به همراه قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در این برنامه تلاش کرد اظهارنظرهای خود را اشک و بغض به قول کاربران شبکه‌های اجتماعی «ماله‌کشی» کند، موج انتقادها از رضایی بیشتر شد. ترکش این ماجرا به مجری برنامه حالا خورشید نیز برخورد کرد و برخی از مخاطبان این برنامه از آنچه «چاپلوسی»های رضا رشیدپور برای قاسم سلیمانی خوانده می‌شود، انتقاد کردند.

ایرانی‌ها به ماجرای عملیات کربلای 4 که بحث‌های زیادی درباره آن مطرح است، حساسیت عجیبی دارند؛ به‌ویژه اینکه اوایل سال 1394 پیکر دست بسته غواصان این عملیات پس از 29 سال به ایران بازگشت و حساسیت‌ها نسبت به این ماجرا را دوچندان کرد. حالا توییت‌های محسن رضایی این داغ 32 ساله را برای مردم تازه کرده و موجب واکنش‌های بسیاری در بین چهره‌های سیاسی شده است.

حدود چهار هزار نظر زیر توییت محسن رضایی به ثبت رسیده که عمدتاً انتقاد و کلمه‌های تندوتیز است. یک کاربر با نام «کراوالی» ذیل توییت فرمانده اسبق سپاه نوشته است «اسمت در تاریخ ایران به عنوان جنایتکار جنگی علیه مردم خودش ثبت خواهد شد.»

آقا محسن در سال 1360 در اوج جوانی با حکم خمینی فرمانده سپاه پاسداران شد و در کنار هاشمی رفسنجانی و قاسم سلیمانی فرمانده عملیات کربلای 4 بود. این عملیات که در سوم دی 1365 انجام شد، با تلفات سنگین نیروهای ایرانی همراه بود. کربلای 4 با 6 هزار کشته و 7 هزار مجروح، سنگین‌ترین و پر تلفات‌ترین عملیات ایران در جنگ هشت ساله محسوب می‌شود. گفته می‌شود این عملیات به منظور «آماده‌سازی مقدمات فتح بصره» انجام شده است.

بسیاری از مورخان جنگ، علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی و محسن رضایی را اصلی‌ترین مقصران شکست عملیات کربلای چهار معرفی کرده‌اند که با تصمیم‌های اشتباه خود باعث یک فاجعه بزرگ انسانی در تاریخ معاصر ایران شدند. به نظر می‌رسد نوشته‌های رضایی در توییتر نیز به نوعی در راستای توجیه اشتباهاتش به عنوان فرمانده سپاه پاسداران بوده است؛ سپاهی که به گفته برخی فرماندهان کارکشته درکی از طراحی نقشه‌های عملیاتی و تاکتیک‌های جنگی نداشته است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top