آخرین اخبار

خروج نظامیان آمریکایی از کشور خاک و مرگ

رئیس‌جمهوری آمریکا قصد دارد از سوریه خارج شود. دونالد ترامپ این تصمیم را هفته گذشته در توییتر اعلام کرد و پس از آن وزیر دفاع و نماینده ویژه آمریکا در مبارزه با داعش از سمت‌های خود استعفا کردند؛ اما دلیل این تصمیم ترامپ چه می‌تواند باشد؟

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

رئیس‌جمهوری آمریکا قصد دارد از سوریه خارج شود. دونالد ترامپ این تصمیم را هفته گذشته در توییتر اعلام کرد و پس از آن وزیر دفاع و نماینده ویژه آمریکا در مبارزه با داعش از سمت‌های خود استعفا کردند؛ اما دلیل این تصمیم ترامپ چه می‌تواند باشد؟

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» ترامپ مرد تصمیم‌های ناگهانی است و حالا درباره سوریه هم یک تصمیم پر ابهام و ناگهانی اتخاذ کرده است. کسی نمی‌داند او با خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه چه هدفی را دنبال می‌کند. کارشناسان مسائل خاورمیانه هنوز تحلیل دقیق و روشنی از این تصمیم او ارائه نکرده‌اند.

بی‌تردید قصد ترامپ برای خروج از سوریه فقط به هزینه‌های اقتصادی محدود نمی‌شود. بسیار ساده‌لوحانه است اگر فکر کنیم هزینه 2 هزار نیروی نظامی، ترامپ را مجبور به خروج از برزخ سوریه کرده است. بودجه نظامی آمریکا به بیش از 700 میلیارد دلار می‌رسد و در مقابل، هزینه جنگ سوریه برای این کشور آن‌قدر نیست که ترامپ را مجبور به تغییر راهبرد در خاورمیانه کند.

بله، خروج از سوریه و تمرکز نظامی بر عراق و خلیج ‌فارس یک تغییر راهبردی در سیاست‌های خاورمیانه‌ای ترامپ محسوب می‌شود. او امروز سوریه را «خاک و مرگ» توصیف کرده و نتیجه‌گیری کرده است که بگذارید ایران و روسیه در این خاک سوخته زندگی کنند؛ ولی چه فایده‌ای برای آن‌ها خواهد داشت؟ سوریه یک زمین سوخته است که جز دردسر و وقت تلف کردن دستاوردی برای آمریکا ندارد؛ بنابراین، برای ترامپ چه از این بهتر که روسیه و ایران با همین زمین سوخته سرگرم باشند. ازاین‌رو، وقت آن رسیده است که ترامپ در راهبردهای خاورمیانه‌ای خود تغییری ایجاد کند.

این تغییر راهبرد ریشه در توافقی بین آمریکا و روسیه دارد؛ باید به اواخر تیرماه امسال بازگردیم، جایی که ترامپ و پوتین در هلسینکی فنلاند با هم دیدار و درباره طیفی از مسائل، به ویژه بر سر سوریه صحبت کردند. ترامپ کاملاً به معاملات این‌چنینی وارد است و هیچ‌کس بهتر از او نمی‌تواند با پوتین دغل‌باز بر سر ویرانه سوریه به توافق برسد.

روس‌ها همان‌گونه که پشت رژیم ایران را در اوپک خالی کردند و تولید نفت خود را افزایش دادند، در سوریه هم دست ایران را در پوست گردو خواهند گذاشت. به نظر می‌رسد در دیدار هلسینکی ترامپ حاضر شده است در مقابل تعهد روس‌ها مبنی بر خارج کردن نیروهای ایرانی از سوریه، نظامیان خود را از این کشور خارج کند. کما اینکه ترامپ اعلام کرده رژیم ایران در حال خارج کردن نیروهای خودش از سوریه است.

این بازی سه برنده و یک بازنده دارد؛ برنده نخست، اسرائیلی‌ها هستند که با خروج ایرانی‌ها از سوریه دیگر نگران این خطر تروریستی نخواهند بود و در نبود تروریست‌های رژیم ایران آرامش به مرزهایشان بازمی‌گردد. برنده دوم آمریکا محسوب می‌شود که با متمرکز کردن نیروهایش در عراق، می‌تواند تسلط بیشتری در این کشور پیدا کند و مانع گسترش قدرت رژیم ایران شود. چه ‌بسا اینکه ترامپ می‌تواند از موضوع خروج سربازان آمریکایی از سوریه به عنوان یک دستاورد مثبت در انتخابات ریاست جمهوری آینده استفاده کند و محبوبیت خود را افزایش دهد.

اما برنده سوم روسیه است که در نبود آمریکایی‌ها در سوریه قدرت مانور سیاسی بیشتری می‌یابد و می‌تواند آینده سیاسی  این کشور را به دست گیرد. قطعاً روس‌ها از اینکه بتوانند امپراتوری خود را پس از شبه‌جزیره کریمه تا آب‌های مدیترانه نیز گسترش دهند، خوشحال خواهند شد.

در این میان بازنده اصلی رژیم ایران است که پس از به هلاکت رسیدن هزاران تن از مزدورانش و هزینه کردن بیش از 16 میلیارد دلار (بر اساس آمار سازمان ملل) از جیب مردم نگون‌بخت ایران، باید به دستور ارباب خود (ولادیمیر پوتین) ویرانه‌های سوریه را بدون هیچ دستاوردی ترک کند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top