آخرین اخبار

گفت‌وگوی ایران با طالبان؛ نقض حاکمیت ملی افغانستان

اگر تا پیش از این، دخالت‌های جمهوری اسلامی در افغانستان به طور پنهانی انجام و از سوی مقامات این رژیم تکذیب می‌شد، اکنون این دخالت‌ها حالتی آشکار یافته و ایران در حال نقض حاکمیت ملی افغانستان است.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

اگر تا پیش از این، دخالت‌های جمهوری اسلامی در افغانستان به طور پنهانی انجام و از سوی مقامات این رژیم تکذیب می‌شد، اکنون این دخالت‌ها حالتی آشکار یافته و ایران در حال نقض حاکمیت ملی افغانستان است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» اخیراً دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی میزبان هیئتی از گروه تروریستی طالبان بوده و بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران اذعان کرده ایران با طالبان «گفتگوهای مهم و مفصلی» داشته‌ است. محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران ادعا کرده است که «قبل از مذاکره با طالبان، با دولت افغانستان صحبت داشته‌ایم.» بااین‌حال، دولت افغانستان هنوز موضعی درباره این ادعا نگرفته است.

دیدار نمایندگان گروه تروریستی طالبان با عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه رژیم ایران در حالی است که کابل همواره از روابط جمهوری اسلامی با این گروه ستیزه‌جو انتقاد و آن را محکوم کرده است.

دخالت دستگاه دیپلماسی رژیم ایران در مسائل داخلی افغانستان پس از آن است که شواهد و مدارک نشان می‌دهد سپاه پاسداران تجهیزات لجستیکی و سلاح‌های سبک و سنگین در اختیار طالبان قرار می‌دهد. فضل احمد شیرزاد، فرمانده پلیس ولایت فراه پیش‌ازاین گفته بود «سلاح‌هایی که پس از حمله گروه طالبان به فراه، به دست نیروهای ارتش و پلیس افتاده ساخت ایران هستند که این مدارک مشخص می‌کند، تهران حامی گروه طالبان در ولایت فراه است.»

پیش‌ازاین نیز مدارکی دال بر حمایت جمهوری اسلامی از طالبان در ولایت قندهار به دست آمده بود. با وجود مدارک و شواهد متقنی که وجود دارد، رژیم ایران همواره حمایت نظامی و مالی از طالبان را تکذیب کرده است.

بسیاری از ناظران گفت‌وگوهای جمهوری اسلامی با گروه تروریستی طالبان را نقض حاکمیت ملی افغانستان خوانده‌اند. برخی منتقدان در افغانستان این پرسش را مطرح کرده‌اند که اگر ایران علاقه به ایجاد صلح و ثبات در افغانستان دارد، چرا از یک سو به حمایت نظامی از طالبان اقدام می‌کند و از سوی دیگر آن‌ها را به گفت‌وگو دعوت می‌کند. برخی دیگر از مخالفان دخالت جمهوری اسلامی در افغانستان با انتقاد از اقدام غیرقانونی ایران، گفته‌اند اگر جمهوری اسلامی علاقه به نقش‌آفرینی در زمینه صلح دارد، باید گفت‌وگو با طالبان را با اجازه افغانستان و در خاک این کشور انجام می‌داد.

برخی تحلیلگران مسائل خاورمیانه، افزایش دخالت‌های رژیم ایران در افغانستان را در جهت آماده‌سازی زمینه برای نقش‌آفرینی خود در دوران پس از خروج نیروهای آمریکایی ارزیابی کرده‌اند. اخیراً روزنامه وال‌استریت ژورنال ادعا کرده بود که آمریکا قرار است تعداد نظامیان خود را در این کشور به ‌شدت کاهش دهد. هم‌اکنون حدود 14 هزار نیروی نظامی آمریکایی در افغانستان حضور دارند.

سپاه پاسداران در حالی به خاک افغانستان چشم دوخته است که در یمن، سوریه، عراق، بحرین، لبنان و فلسطین به طور مستقیم و غیرمستقیم دخالت و از گروه‌های تروریستی در این کشورها پشتیبانی مالی و نظامی می‌کند. مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا مهر امسال گفته بود حکومت ایران از سال 2012 تاکنون بیش از 16 میلیارد دلار برای حمایت از دولت سوریه و دیگر متحدان خود در سوریه، عراق و یمن هزینه کرده است.

آیا جمهوری اسلامی پس از به خاک و خون کشیدن خاورمیانه، قصد دارد افغانستان را نیز به صحنه دیگری برای جنگ‌افروزی، توسعه‌طلبی و هزینه کردن ثروت‌های ملی مردم ایران تبدیل کند؟

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top