آخرین اخبار

برجام برای اروپا هم تمام شد/ مشکلات ایران بیشتر می‌شود

اروپایی‌ها به تدریج در حال درک این موضوع هستند که توافق هسته‌ای رفتار رژیم ایران را تغییر نداده و این درک در نهایت می‌تواند به همراهی قدرت‌های اروپایی با دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی منجر شود.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

اروپایی‌ها به تدریج در حال درک این موضوع هستند که توافق هسته‌ای رفتار رژیم ایران را تغییر نداده و این درک در نهایت می‌تواند به همراهی قدرت‌های اروپایی با دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی منجر شود.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» قبل از اینکه دونالد ترامپ سند توافق هسته‌ای را پاره کند، این سپاه پاسداران بود که با پرتاب موشک با شعار نابودی آمریکا و اسرائیل، کار برجام را یکسره کرد. وزارت اطلاعات رژیم نیز با فعالیت‌های تروریستی خود در اروپا آخرین میخ را بر تابوت توافق هسته‌ای کوبید تا قدرت‌های اروپایی که همچنان برای احیای جنازه برجام تلاش می‌کردند، نا امید شوند.

اکنون شرایط برای جمهوری اسلامی به طور کلی تغییر کرده و این رژیم در بدترین وضعیت طی دو سال اخیر قرار دارد. اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی علیه جمهوری اسلامی وضع کرده و هم‌زمان مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در تور ویژه خود به کشورهای خاورمیانه تأکید کرده است که آمریکا «فشارهای سیاسی و اقتصادی» علیه آیت‌الله‌ها را بیش‌ازپیش خواهد کرد.

هرچه زمان می‌گذرد و فشار تحریم‌ها افزایش می‌یابد، سران رژیم ایران نیز واکنش‌های عصبی‌تری را نشان می‌دهند. در تازه‌ترین واکنش، حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران از پرتاب دو ماهواره با موشک‌های ساخت داخل خبر داده است. این در حالی است که هفته گذشته مایک پامپئو هشدار داده بود که ایران باید از آزمایش موشک به بهانه پرتاب ماهواره خودداری کند.

امروز 21 دی نیز ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه تأکید کرده است که جمهوری اسلامی باید «تمام فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالیستیک را متوقف کند.» این مقام سیاسی اروپا، برنامه موشکی رژیم ایران را موجب «نگرانی غرب» خوانده و گفته جمهوری اسلامی باید همه «فعالیت‌های مرتبط با برنامه توسعه موشک‌های بالیستیک» که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارند متوقف کند.

در کنار فعالیت‌های تروریستی جمهوری اسلامی در اروپا، یکی از دلایلی که اروپایی‌ها را از کمک به ایران دلسرد می‌کند، برنامه موشکی رژیم است. پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، اروپایی‌ها وعده ایجاد یک سازوکار ویژه مالی را به ایران داده‌اند تا در شرایط تحریم، از این راه تجارت با ایران را تسهیل کنند. حالا حدود هفت ماه از این وعده می‌گذرد و سران رژیم هنوز امیدوارند این سازوکار عملی شود.

دلیل عمده ماندن رژیم علی خامنه‌ای در توافق هسته‌ای، حمایت سیاسی اروپاست و اگر این حمایت هم متوقف شود، آنگاه هیچ انگیزه دیگری وجود ندارد که این رژیم پایبند به اصول برجام بماند. جمهوری اسلامی با اینکه نگران است شرایط داخلی ایران رو به وخامت بیشتر برود و کنترل اوضاع از دستش خارج شود، به نظر می‌رسد سال 1398 در توافق هسته‌ای تجدیدنظر کند؛ چراکه اروپایی‌ها نه تنها قادر نیستند کاری برای ایران انجام دهند، بلکه سه قدرت اصلی اتحادیه اروپا یعنی فرانسه، آلمان و بریتانیا به مرور در حال نزدیک کردن مواضع خود به مواضع تند آمریکایی‌ها علیه رژیم ایران هستند.

از طرف دیگر، روسیه و چین نیز توانایی ماندن در کنار ایران را ندارند و این مسئله را عملاً ثابت کرده‌اند که به دلیل ترس از مجازات سخت آمریکا، قادر نیستند در این شرایط تجارت با ایران را ادامه دهند؛ بنابراین، وقتی قطعات پازل بحران سیاسی-اقتصادی ایران کنار هم چیده می‌شوند، نتیجه‌ای جز عمیق‌تر شدن مشکلات داخلی و خارجی جمهوری اسلامی و یک هرج‌ومرج گسترده در ایران را به دست نمی‌دهد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top