آخرین اخبار

دیگر خبری از معافیت تحریم نفتی ایران نیست

پس از اینکه وزیر امور خارجه آمریکا از برگزاری یک نشست بین‌المللی برای صلح، ثبات و امنیت خاورمیانه با محوریت تهدیدهای جمهوری اسلامی خبر داد، رئیس گروه اقدام ایران نیز امروز اعلام کرد که معافیت از تحریم‌های نفتی ایران تمدید نخواهد شد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

پس از اینکه وزیر امور خارجه آمریکا از برگزاری یک نشست بین‌المللی برای صلح، ثبات و امنیت خاورمیانه با محوریت تهدیدهای جمهوری اسلامی خبر داد، رئیس گروه اقدام ایران نیز امروز اعلام کرد که معافیت از تحریم‌های نفتی ایران تمدید نخواهد شد.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» دولت ایالات‌متحده آمریکا در ادامه کارزار «فشار حداکثری» علیه رژیم ایران تصمیم به برگزاری یک نشست بین‌المللی در لهستان گرفته تا توجه کشورها را به خطرهای ناشی از سیاست‌های مخرب جمهوری اسلامی جلب کند.

در ادامه این فشارها، خبرگزاری رویترز امروز 22 دی به نقل از برایان هوک، رئیس گروه «اقدام ایران» نوشته است پس اتمام مهلت 6 ماهه به هشت کشور خریدار نفت ایران، دیگر خبری از تمدید معافیت نخواهد بود.

آمریکا پس از برقراری دور دوم تحریم‌ها در اواسط آبان امسال، اعلام کرد که هشت کشور شامل چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، یونان، ایتالیا، ترکیه و تایوان از تحریم‌های نفتی ایران معاف هستند و می‌توانند طی 6 ماه تا سقف مشخصی از ایران نفت وارد کنند با این شرط که مبالغ این خریدها در یک حساب بانکی مسدود شود.

برایان هوک که به ابوظبی سفر کرده، گفته است جمهوری اسلامی در انزوای عمیق اقتصادی به سر می‌برد. این مقام وزارت امور خارجه آمریکا، رژیم ایران را «حامی شماره یک تروریسم در جهان» خوانده و گفته است جمهوری اسلامی برای اقدام‌های خود نیاز به پول دارد و ما می‌خواهیم این رژیم را از منابع مالی مورد نیازش «محروم» کنیم.

پیش‌ازاین، برخی کارشناسان اقتصادی و تحلیلگران سیاسی پیش‌بینی کرده بودند که معافیت نفتی ایران تمدید می‌شود؛ اما قاطعیتی که در صحبت‌های هوک وجود دارد، نشان می‌دهد آمریکا برای وارد آوردن بالاترین فشار به جمهوری اسلامی قصد ندارد تحت هیچ شرایطی این معافیت شیرین را برای ایران تمدید کند. این معافیت نفتی اواسط اردیبهشت 1398 به اتمام خواهد رسید و تا آن زمان ایران باید در پی یافتن راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها باشد؛ چراکه بودجه سال آینده بر اساس صادرات روزانه 1.5 میلیون بشکه نفت بسته شده است و در صورت تأمین نشدن هزینه‌های جاری کشور، بسیاری از بخش‌های رژیم فلج خواهند شد.

به نظر می‌رسد آمریکا قصد دارد در سال جدید میلادی با اعمال شدیدترین فشارهای سیاسی و اقتصادی، جمهوری اسلامی را وادار به مذاکره بر سر 12 شرط معروف خودش کند؛ اما مواضع کنونی سران رژیم ایران نشان می‌دهد آن‌ها برای یک مذاکره سخت و نفس‌گیر که آمریکا در آن دست بالاتر را دارد، آماده نیستند.

در شرایط کنونی، همه پاسخ جمهوری اسلامی به تحریم‌ها و اقدام‌های دیپلماتیک آمریکا به واکنش‌های عصبی و پرخاشگرانه حسن روحانی، محمدجواد ظریف و علی شمخانی خلاصه شده است. این انفعال در دستگاه سیاست خارجی رژیم ایران که ریشه در مواضع بیت علی خامنه‌ای دارد، در حالی است که بحران هسته‌ای و موشکی ایران روزبه‌روز پیچیده‌تر می‌شود و دود آن به چشم مردم می‌رود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top