آخرین اخبار

اس.پی.وی اگر راه‌اندازی هم شود، کار نخواهد کرد

طبق وعده‌ای که اروپایی‌ها داده بودند امروز باید سازوکار ویژه مالی یا SPV برای دور زدن تحریم‌ها رونمایی شود. خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر داده است که دولت ترامپ از نزدیک در حال رصد این اقدام اروپایی‌هاست.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

طبق وعده‌ای که اروپایی‌ها داده بودند امروز باید سازوکار ویژه مالی یا SPV برای دور زدن تحریم‌ها رونمایی شود. خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر داده است که دولت ترامپ از نزدیک در حال رصد این اقدام اروپایی‌هاست.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» اروپایی‌ها در حالی به تلاش خود برای راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی ادامه می‌دهند که دولت آمریکا تهدید کرده است که اگر این کانال مالی برقرار شود، اروپایی‌ها با مجازات و تنبیه‌های سختی روبرو خواهند شد.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس در ادامه نوشته است دولت ترامپ از نزدیک در حال «رصد تلاش‌های اروپا» برای استقرار یک کانال پرداخت مالی جایگزین به منظور هموار کردن مراودات اقتصادی با ایران است.

بر اساس آنچه آسوشیتدپرس نوشته، یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته است که واشنگتن به دنبال اجرای کامل تحریم‌ها علیه رژیم ایران است و «با هر فرد یا شرکت تضعیف‌کننده تحریم‌ها» برخورد می‌کند.

تام کاتن، سناتور آمریکایی نیز، درباره تلاش اروپایی‌ها برای راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی گفته است انتخاب برای مراودات اقتصادی، «انتخاب بین ایران یا ایالات‌متحده» است و امیدوارم که متحدان اروپایی ما «عاقلانه» انتخاب کنند.

قدرت‌های اروپایی در صدد این هستند که با تأسیس یک دفتر تسویه مالی در اروپا، پول نفت جمهوری اسلامی را به حساب شرکت‌هایی واریز کنند که ایران از آنها کالا می‌خرد؛ بنابراین، می‌توان گفت این کانال مالی برای تسهیل روابط اقتصادی ایران و کشورهای اروپایی است که قصد تبادل «نفت به جای کالا» دارند.

بر این اساس، چنین دفتر تسویه‌ای نیاز به کمک بانک‌های اروپایی برای انجام تراکنش‌های مالی دارد. در چنین شرایطی وزارت خزانه‌داری آمریکا به ‌راحتی می‌تواند این تراکنش‌های مالی را رهگیری کند و بانک‌ها مبدأ و مقصد را مورد تحریم‌های خود قرار دهد.

با توجه به تحریم‌های بی‌رحمانه آمریکا، بعید به نظر می‌رسد بانک‌های اروپایی که پیش‌ازاین هم به دلیل دور زدن تحریم‌های ایران تنبیه‌ شده‌اند، چنین ریسک بزرگی را بپذیرند. علاوه بر این، پرسش این است که کدام شرکت یا شرکت‌های اروپایی حاضرند به ایران کالا صادر کنند و خود را در معرض خطر تحریم‌های آمریکا قرار دهند؟

در همین حال روزنامه وال‌استریت ژورنال نوشته است «برخی از شرکت‌های بزرگ اروپایی اعلام کرده‌اند که حتی در صورت عملیاتی شدن این کانال مالی، تمایلی به فعالیت اقتصادی در ایران ندارند و ریسک بازگشت به ایران را از هراس تحریم‌های آمریکا نخواهند پذیرفت.»

به‌هرروی، موانع متعددی که در مسیر فعالیت سازوکار ویژه مالی قرار دارد، اروپایی‌ها را به سردرگمی انداخته و موجب شده آن‌ها اذعان کنند که رونمایی از اس.پی.وی «نمادین» خواهد بود. چه‌بسا یک منبع آگاه در بروکسل نیز روز دوشنبه 8 بهمن به خبرگزاری اسپوتنیک گفته است «اجرای سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا که برای تسهیل تجارت با ایران ارائه شده است، از چند ماه آینده آغاز خواهد شد.»

بااین‌حال، باید منتظر ماند و دید که اروپایی‌ها روابط سیاسی و اقتصادی گسترده خود را در راه احیای توافق هسته‌ای به خطر خواهند انداخت یا به سیاست مچل کردن جمهوری اسلامی ادامه خواهند داد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top