آخرین اخبار

به دنبال قطره ای از اتوپیا در زمانه قدرت دیستوپیا

چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران نزدیک است و برای ایرانی حاصل این انقلاب چیزی جز یک آه عمیق نمانده است. آه کشداری که امروز ایرانیان می کشند، خود حدیث مفصلی است از چهل سال ویرانی و تباهی که برای کشورشان باقی مانده است.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران نزدیک است و برای ایرانی حاصل این انقلاب چیزی جز یک آه عمیق نمانده است. آه کشداری که امروز ایرانیان می کشند، خود حدیث مفصلی است از چهل سال ویرانی و تباهی که برای کشورشان باقی مانده است.

مردمی که به امید اتوپیا انقلاب کرده بودند امروز یک دیستوپیای تمام عیار را تجربه می کنند. دلیل دیستوپیا نامیدن شرایط امروز ایران این است که قحطی، ناباوری و ناباروری همه حوزه ها را در نوردیده است.

ایرانیان به هر کجا که می نگرند جز خرابی چیزی نمی بینند. این خرابی از هر سوی قابل مشاهده است.

کافی است تا تنها هر ایستگاه تلویزیونی یا رادیویی که درمورد ایران خبری را منتشر می کرد ببینیم و بشنویم.

ایران امروز در یک کلام در محیط زیست، سیاست، اقتصاد، جامعه، ورزش، امدادرسانی و اعتماد ویرانه ای بیش نیست و مردم عموما در نوعی نوستالژی به سر می برند.

این موضوع البته چیز جدیدی نیست. عموم مردم دنیا در تلاش برای بازگشت هستند؛ بازگشت به حتی صدها سال قبل!

در ایالات متحده دونالد ترامپ با شعار "بیایید دوباره آمریکا را بسازیم" رای آورد. ولادیمیر پوتین به دنبال اتحاد جماهیر شوروی است و این کاملا مشهود است. اردوغان می خواهد ترکیه را به زمان امپراطوری عثمانی بازگرداند. ایرانیان نیز در دو گذشته امپراطوری پارس و پادشاهی دودمان پهلوی مانده اند و این خواسته صراحتا در شعارهای دی ماه ۹۶ شنیده شد.

دولت حسن روحانی اما با شعار "به عقب باز نمی گردیم" روی کار آمد و حاصل ۵ سال ریاست او و هیئت دولت تدبیر و امید، استقبال از خرابی های بیشتر و ناامید کننده تر بود.

با همه این حرف ها ۴۰ سال از انقلاب اسلامی گذشت و ۱۲ روز دیگر سالگرد این تحول است.

ایران در کمال ناباوری، محور شرارت در منطقه، بزرگترین حامی تروریسم در جهان و به عنوان کشوری تروریست پرور شناخته می شود که میان شیعه و سنی اختلاف انداخته و سردمداران آن، به روی منتقد و معترض، اسید می ریزند و بدن ها را حل می کنند!

دامنه فساد به قدری وسیع است که انتشار دائم اخبار، تنها باعث خمیر شدن بیشتر مردم شده است.

کارگران بدون نان سر می کنند و بر تعداد تن فروشان افزوده می شود. آنقدر این اخبار شنیده شده که شنیدن دائم آن دیگر حتی سر تکان های همیشگی را به همراه ندارد.

اما نمی توان گفت ایران مرده است. ایرانیان وضعیت کشورهای عربی و "بهار عربی" را دیده اند و امروز شاهد وضعیت چاوزیسم و آینده ونزوئلا نیز هستند.

انقلاب دوباره در ایران امکان پذیر است. شاید زمان دقیق آن مشخص نباشد اما بلاشک انبار باروت منفجر خواهد شد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top