آخرین اخبار

زرنگ‌بازی اتمی

جمهوری اسلامی در ادامه فعالیت‌های هسته‌ای خود یک محموله 30 تنی «کیک زرد» به تأسیسات غنی‌سازی نطنز منتقل کرده که به نظر می‌رسد هشداری از روی استیصال به طرف‌های اروپایی در برجام است.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

جمهوری اسلامی در ادامه فعالیت‌های هسته‌ای خود یک محموله 30 تنی «کیک زرد» به تأسیسات غنی‌سازی نطنز منتقل کرده که به نظر می‌رسد هشداری از روی استیصال به طرف‌های اروپایی در برجام است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» رژیم ایران که خود را در توافق هسته‌ای یک قربانی می‌بیند حالا دست به تحرکاتی در صنعت هسته‌ای خود زده تا به اروپایی‌ها نشان دهد توانایی ادامه فعالیت‌های اتمی خود را حفظ کرده است. اظهارات اخیر صالحی درباره «توانایی‌های هسته‌ای» ایران و انتقال چندین تن کیک زرد به نیروگاه هسته‌ای اصفهان را هم در همین چارچوب می‌توان تحلیل کرد.

چندی پیش علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی مدعی شد که ما هرگز در چاله رآکتور آب‌سنگین اراک بتن نریختیم. صالحی در صداوسیمای حکومتی اذعان کرد «ما در لوله‌های مخزن رآکتور اراک بتن ریختیم ولی قبل از آن لوله‌های جایگزین خریداری کرده بودیم که فقط یک نفر در کشور اطلاع داشت که بالاترین مقام ارشد نظام بود.»

به نظر می‌رسد این اظهارات صالحی و انتقال 30 تن کیک زرد به نطنز سه مخاطب مهم دارد؛ نخست اینکه او به منظور کاهش فشار تندروهای داخلی می‌خواهد زرنگی تیم هسته‌ای را نشان دهد. دوم، به اروپایی‌ها اثبات کند که جمهوری اسلامی در فناوری هسته‌ای منفعل نیست و حتی یک ‌قدم جلوتر از مذاکرات بوده و اکنون اگر برجام نجات نیابد، می‌تواند به فعالیت‌های هسته‌ای قبل از برجام ادامه دهد. سومین مخاطب او عموم مردم هستند؛ مردمی که پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها به این درک رسیده‌اند که ظریف، عراقچی و صالحی آن‌قدرها هم که فکر می‌کردند باهوش نیستند. در واقع صالحی می‌خواهد آبرو و اعتبار تیم هسته‌ای و مذاکره‌کنندگان را بازیابی کند، هرچند که دیگر دیر شده است.

بااین‌حال، مسئله‌ای که در حال حاضر برای رژیم ایران از اهمیت فراوانی برخوردار است، نجات توافق هسته‌ای با استفاده از هراس انداختن به دل اروپایی‌هاست. جمهوری اسلامی در پی این است که با تحرکات خنثی و لاف زدن در زمینه هسته‌ای، اروپایی‌ها را به این فکر بیندازد که راه‌حلی برای نجات برجام و اقتصاد رژیم ایران پیدا کنند.

با شرایط فعلی بسیار بعید است جمهوری اسلامی از برجام خارج شود؛ بنابراین، انتقال 30 تن کیک زرد که هیچ، سه هزار تن از این ماده هم که به تأسیسات هسته‌ای نطنز منتقل شود، با وجود توافق هسته‌ای، کاربردی نخواهد داشت. هم‌اکنون بازرسان و دوربین‌های مدار بسته آژانس نظارت دقیقی بر فعالیت‌های هسته‌ای رژیم ایران دارند و تا زمان برقراری توافق، جمهوری اسلامی اگر دست از پا خطا کند متحمل پرداخت هزینه سنگینی می‌شود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top