آخرین اخبار

لاریجانی از «ساکتین فتنه» است؟

حدود ۱۰ سال پس از جریانات جنبش سبز در ایران، کلیدواژه «فتنه» به نظر می رسد که همچنان قربانی می خواهد. سخنرانی هر چند وقت یک بار علی خامنه ای و تکرار دائم این کلیدواژه، اصولگرایان را برای قربانی گیری بیشتر مصرتر می نماید.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

حدود ۱۰ سال پس از جریانات جنبش سبز در ایران، کلیدواژه «فتنه» به نظر می رسد که همچنان قربانی می خواهد. سخنرانی هر چند وقت یک بار علی خامنه ای و تکرار دائم این کلیدواژه، اصولگرایان را برای قربانی گیری بیشتر مصرتر می نماید.

سخنرانی علی لاریجانی به مناسبت سالگرد انقلاب در کرج با فشار امام جمعه این شهر لغو شد.

برخی این فشارها را فاصله گرفتن علی لاریجانی از طیف اصولگرایی می دانند و بعضی دیگر پا را فراتر گذاشته و او را از «ساکتین فتنه» قلمداد می کنند.

۶ سال پیش هم اتفاق مشابهی در ابعاد بزرگتر برای علی لاریجانی به وجود آمده بود و روزنامه اعتماد تکرار حوادث این چنینی را بعید ندانسته است.

مدل هماهنگی برای لغو سخنرانی علی لاریجانی، مشابه مدل حمله به سفارت و کنسولگری عربستان سعودی در مشهد و تهران است. معترضین با استفاده از تلگرام، پیام هایی را به یکدیگر مخابره کرده اند و در نهایت موفق به انجام این کار شدند.

با این حال پیش دستی لاریجانی در عدم برگزاری برنامه سخنرانی، به نظر برخی افراد، پیشگیری برای آن چیزی است که فتنه ۹۸ خوانده می شود.

حمایت بعضی از نهادها، جنگ قدرت در رده های بالای حکومتی را بیش از پیش نشان می دهد.

به گزارش ایسنا، "قدس‌آنلاین"، متعلق به آستان قدس رضوی، در گزارشی، از امام‌جمعه کرج به عنوان سید انقلابی یاد کرده و انتقادها به مواضع اخیر او علیه لاریجانی را تخریب این چهره دانسته است؛ حمایتی بی پرده و روشن که نشان می دهد این جدال محدود به دو شخص امام جمعه و رییس مجلس و همچنین انتقاد به بعضی رفتارها نیست و عمق بیشتری دارد.

رهبر جمهوری اسلامی چندین بار از افرادی که در ماجرای جنبش سبز سکوت کرده بودند انتقاد کرده و خواستار آن شده بود که حد وسط نگه داشته نشود.

۲ سال پس از تظاهرات خیابانی هواداران جنبش سبز، محمدرضا باهنر در شهرکرد گفته بود برخی در جریان فتنه با سکوت خود آب به آسیاب دشمن ریختند.

او که در برنامه ای تلویزیونی حاضر شده بود افزود: برخی نیز با دیرفهمی و اقدام دیرهنگام خود در جریان این فتنه باعث گسترش آن شدند.

این موضوع اما در همان سالها ختم نشد و ماه گذشته، مجتبی ذوالنور، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی باز هم در خصوص سکوت کنندگان موضع گرفت.

وی در همایش دهه بصیرت تأکید کرد: بسیاری از بزرگان که ستون ضدانقلاب هستند در این جریان نه تنها اعتراضی نکردند، بلکه با سکوت خود بذر تردید را در دل مردم کاشتند.

اما علی خامنه ای که گفته بود «فتنه» کشور را بیمه کرد، هر سال سخنانی در خصوص حوادث ۸۸ ایراد می کند که می تواند نشانگر این باشد که وی اتفاقات آن سال را فراموش نکرده است.

اخیرا نیز دفتر انتشاراتی او کتابی تحت عنوان فتنه تغلب منتشر کرد که با تبلیغات زیاد رسانه ای همراه بود اما آمار موجود بر روی وبسایت دفتر نشر آیت الله نشان می دهد که استقبالی از این کتاب نشده است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top