آخرین اخبار

واکنش عصبی ظریف به اظهارات ترامپ

واقعیت‌ها همواره برای سران رژیم ایران تلخ و غیرقابل‌قبول هستند. تازه‌ترین مصداق این مسئله را می‌توان در واکنش عصبی وزیر امور خارجه ایران به سخنرانی سالانه رئیس‌جمهوری آمریکا مشاهده کرد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

واقعیت‌ها همواره برای سران رژیم ایران تلخ و غیرقابل‌قبول هستند. تازه‌ترین مصداق این مسئله را می‌توان در واکنش عصبی وزیر امور خارجه ایران به سخنرانی سالانه رئیس‌جمهوری آمریکا مشاهده کرد.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» شنیدن واقعیت‌ها برای جمهوری اسلامی دردناک است. هر جا از نقش مخرب این رژیم صحبتی به میان می‌آید، سران رژیم بلافاصله وارد حساب‌های خود در شبکه‌های اجتماعی می‌شوند و با ادبیات کوچه‌بازاری به دفاع از رژیم و اَعمالش می‌پردازند.

بامداد امروز 17 بهمن رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی سالانه خود در کنگره تأکید کرد که «دولت من قاطعانه در برابر رژیم اسلامگرایِ تندروی حاکم بر ایران که بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان محسوب می‌شود، ایستاده است.»

دونالد ترامپ اظهار داشت که جمهوری اسلامی فعالیت‌های «بسیار بدی» در جهان داشته و ما از دست‌یابی آن‌ها به تسلیحات هسته‌ای جلوگیری می‌کنیم.

اگر عملکرد، سیاست‌ها و سرشت جمهوری اسلامی مبنای قضاوت قرار گیرد، هیچ‌کدام از گزاره‌ها و استدلال‌های ترامپ را نمی‌توان رد کرد. رژیم ایران در تندروی، حمایت از تروریسم، خرابکاری در منطقه و فعالیت‌های تهدیدآمیز موشکی نقش نخست را در جهان بازی می‌کند و در این راه، میلیاردها دلار از ثروت‌های مردم را هزینه کرده است.

اما وزیر امور خارجه ایران صبح امروز به این اظهارات ترامپ واکنشی پرخاشگرانه نشان داده که نشان‌دهنده ضعف دستگاه دیپلماسی رژیم ایران است. محمدجواد ظریف در توییتر خود نوشت «دشمنی آمریکا سبب شده که این کشور از دیکتاتورها، آدمکش‌ها و تندروهایی که فقط خرابی در منطقه ما ایجاد کرده‌اند، حمایت کند.»

عصبانیت و دستپاچگی ظریف از اظهارات دقیق ترامپ را می‌توان در یک‌به‌یک کلمه‌های به کار رفته در این توییت مشاهده کرد. جمله‌ای که ظریف نوشته نه‌تنها از نظر فنی ایراد ساختاری دارد، بلکه تقریباً تکراری و خالی از معنا است.

حتی می‌توان گفت خود ظریف هم به این کلماتی که نوشته باور ندارد و صرفاً از روی رفع تکلیف دست به توییت شده است. این ظریفِ سرخورده همان وزیری است که با خنده‌های معروف خود در کنار جان کری و فدریکا موگرینی عکس می‌گرفت و گمان می‌کرد با یک توافق، مرزهای دیپلماسی را جابه‌جا کرده است.

او زمان امضای توافق هسته‌ای اعتمادبه‌نفس بالایی پیدا کرده بود و در واکنش به نامه تام کاتن، سناتور آمریکایی که گفته بود «رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا می‌تواند با یک حرکت خودکار توافق هسته‌ای را لغو کند» متلک می‌انداخت؛ اما به نظر می‌رسد مرد خندان جمهوری اسلامی پس از فروپاشی «برجام» از نظر روحی به هم ریخته و در آخرین سنگر خود یعنی توییتر، به ادبیات دست چندم متوسل شده است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top