آخرین اخبار

۴۰ سال شکست؛ رهبر باز هم دستور می دهد

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی می گوید رهبر جمهوری اسلامی دستور داده است که ظرف ۴ ماه آینده ساختارهای اساسی کشور تغییر کند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی می گوید رهبر جمهوری اسلامی دستور داده است که ظرف ۴ ماه آینده ساختارهای اساسی کشور تغییر کند.

علی خامنه ای در ۳۰ سال رهبری خودش، بارها احکام حکومتی صادر و در ریزترین جزییات کشور دخالت کرده است.

حالا به نظر می رسد او به دنبال تغییر سایر ساختارهای اقتصادی و سیاسی کشور است تا بار دیگر به زعم خود از وقوع خطراتی که انقلاب اسلامی را تهدید می کند جلوگیری کند.

آقای لاریجانی این دستور ساختاری را تعبیر به ساختار و اصلاح بودجه کرده است.

پیشتر آقای خامنه ای در خصوص بازار ارز نیز به بانک مرکزی دستور داده بود تا این بانک در جهت تقویت ارزش ریال تلاش کند.

پس از این دستور بود که عبدالناصر همتی وارد بازار ارز شد و نرخ ها را یکسان نمود.

به عقیده برخی اقتصاددانان، دستور خامنه ای در این مورد موجب تحمل فشار بر بانک مرکزی شده است.

وظایف رهبر جمهوری اسلامی اگر چه در قانون اساسی به صورت مبهم آورده شده است با این حال تغییر ساختارهای اساسی کشور در حوزه اختیارات وی نیست.

اصل ۱۱۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی که به بررسی وظایف رهبری می پردازد، "تعیین سیاستهای کلی نظام جمهوری اسلامی ایران" را مشروط به مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام کرده است.

با این حال مشخص نیست رهبر ایران که خواستار تغییر ساختارهای کلی ظرف ۴ ماه آینده شده است، بر اساس کدام یک از وظایفی که برای او مشخص شده تصمیم گیری کرده است.

در حالی که رهبر جمهوری اسلامی دخالت هایی آشکار در دولت، قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی دارد اما در خصوص فساد اداری دستگاه های قوای سه گانه سکوت کرده است و چشم خود را به روی آنچه که رخ می دهد بسته است.

از سوی دیگر بیت، انتشارات و دفتر هماهنگی های مردمی او کاملا مصون از هرگونه توضیح نسبت به وقایع کشور هستند.

در یک دهه گذشته، فعالین زندانی شناخته شده ای به آیت الله خامنه ای نامه نوشته اند و از او در خصوص سالها «ظلم» و «ستم» به وجود آمده تحت رهبری او توضیح خواسته اند؛ اما پاسخ آیت الله تنها ایجاد وحشت و شکنجه بیشتر کسانی است که به او نامه نوشته اند.

دخالت های رهبر ایران البته همیشه به صورت مستقیم نیست. او ترجیح می دهد بالا دستی ها را خود انتخاب کند و با این کار عملا انتخاب رده های پایین تر حکومتی نیز مطابق میل او انجام می شود.

با این حال در برخی موارد باز هم وی از خود سرمایه گذاری می کند. به طور مثال انتصاب علی اکبر ولایتی به ریاست دانشگاه آزاد اسلامی، از اقدامات فراقانونی بود که وی انجام داد.

جمهوری اسلامی در چهل سالگی خود نیازمند تغییرات بنیادی است که می تواند منجر به تغییرات گسترده در سطح ساختار سیاسی شود.

این تغییرات می توانند تا سطحی صورت بگیرد که نامی از جمهوری اسلامی پس از ۴۰ سال باقی نماند.

به نظر می رسد رهبر ایران با آگاهی از این موضوع، تمایل دارد خود بیش از پیش وارد جزییات شود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top