آخرین اخبار

سفر ظریف به لبنان؛ عملی کردن پیشنهاد حزب‌الله؟

وزیر امور خارجه ایران عصر یکشنبه وارد بیروت شد. این سفر پس از آن است که حسن نصرالله، رهبر گروه تروریستی حزب‌الله به دولت لبنان «پیشنهاد تهیه تجهیزات دفاع هوایی از ایران» را داده است.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

وزیر امور خارجه ایران عصر یکشنبه وارد بیروت شد. این سفر پس از آن است که حسن نصرالله، رهبر گروه تروریستی حزب‌الله به دولت لبنان «پیشنهاد تهیه تجهیزات دفاع هوایی از ایران» را داده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» گفته می‌شود محمدجواد ظریف نخستین وزیر خارجه‌ای است که به دیدار مقامات دولت جدید لبنان می‌رود. وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است که ظریف در سفر به بیروت قرار است با میشل عون، رئیس‌جمهوری و جبران باسیل، وزیر امور خارجه لبنان دیدار کند.

به نظر می‌رسد هدف اصلی سفر ظریف به لبنان، دیدار ویژه با حسن نصرالله است تا درباره وضعیت کنونی گروه تروریستی حزب‌الله گفت‌وگو کنند. این گروه اخیراً ضربات محکمی از ارتش اسرائیل خورده و بسیاری از تونل‌های مخفی‌اش کشف شده‌اند.

برخی تحلیلگران سیاسی سفر ظریف به لبنان را با موضوع تشکیل «ناتوی عربی» که از سوی آمریکا اعلام‌ شده است، بی‌ارتباط نمی‌دانند. اخیراً مایک پاپمئو، وزیر امور خارجه آمریکا از ایجاد یک پیمان نظامی در منطقه برای مقابله با فعالیت‌های مخرب رژیم ایران خبر داد.

سفر ظریف به لبنان پس از آن صورت می‌گیرد که دبیر کل حزب‌الله 17 بهمن در یک کنفرانس ویدیویی اعلام کرد که اگر دولت لبنان موافقت کند، می‌تواند از جمهوری اسلامی «تجهیزات پدافند هوایی» تهیه کند.

این اظهارات حسن نصرالله در حالی است که ارتش اسرائیل برای مقابله با فعالیت‌های تروریستی سپاه قدس در سوریه بارها از حریم هوایی لبنان استفاده کرده است.

رهبر گروه حزب‌الله دراین‌باره در ویدیو کنفرانس خود گفته است «در حوزه نظامی، جنگنده‌های اسرائیل مکرراً حریم هوایی لبنان را می‌شکنند؛ اما اگر حزب‌الله پدافند هوایی داشت، می‌توانست با آن مقابله کند.»

پیش از نیز رژیم ایران دست‌کم یک بار پیشنهاد ارسال تجهیزات دفاع هوایی به منظور مقابله با اسرائیل را به دولت لبنان داده بود؛ اما دولت این کشور به دلایل سیاسی این بذل و بخشش جمهوری اسلامی را رد کرده بود.

حسن نصرالله در سخنرانی اخیر خود با کنایه به دولت سعد حریری، گفته است «برای ارتش لبنان ممنوع کرده‌اند که پدافند هوایی یا فلان سلاح را داشته باشد. آنچه در لبنانِ امروز نیاز داریم، جرئت است.»

معلوم نیست اگر این پیشنهاد حزب‌الله مورد موافقت دولت لبنان قرار گیرد، جمهوری اسلامی قرار است کدام تجهیزات دفاع هوایی را به این کشور ارسال کند. در حوزه دفاع هوایی ایران یکی از ضعیف‌ترین کشورهای منطقه محسوب می‌شود و بسیاری از تجهیزات پدافند هوایی ارتش این کشور مربوط به قبل از انقلاب است.

ضعف ایران در حوزه دفاع هوایی به اندازه‌ای است که سال 1395 پس از سال 10 سال تأخیر، پنج سامانه موشکی اس 300 روسی خرید تا نیاز خود را برطرف کند. جنگنده‌ها و بمب‌افکن‌های جمهوری اسلامی نیز که شامل اف 14 تامکت، میگ 29، میراژ اف 1، سوخو 24، اف 4 و اف 5 فانتوم است، بسیار قدیمی و فرسوده هستند.

علاوه بر این، جمهوری اسلامی در حوزه رادارها و موشک‌های زمین به هوا برای مقابله با جنگنده‌های خارجی نیز حرفی برای گفتن ندارد و تقریباً دستش خالی است. رژیم ایران در سال 1395 از موشکی با نام «باور 373» رونمایی کرد که لقب اس 300 ایرانی را داشت؛ اما اصرار جمهوری اسلامی بر دریافت موشک‌های اس 300 روسی نشان داد که پروژه باور 373 صرفاً جنبه تبلیغاتی داشته و شکست خورده است.

 بااین‌حال، باید منتظر ماند و دید که جمهوری اسلامی در ادامه بذل و بخشش‌های خود از جیب مردم ایران، قرار است چه تجهیزات دفاع هوایی برای ایجاد تنش در منطقه به لبنان ارسال کند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top