آخرین اخبار

طراح گروگانگیری آمریکایی ها، تحلیل اقتصادی می کند

محسن رضایی از موسسین سپاه پاسداران که در انتخابات ۸۸ طرح فدرالیسم اقتصادی را مطرح کرده بود، امروز در حوزه دلار و افزایش قیمت آن اظهار نظر می کند. رضایی در سال ۹۴ در مصاحبه ای یکی از روشهای ارزآوری به داخل کشور را در گروگانگیری و اقدامات جنگی می دید.

1 سال پیش
بیان
A- A A+

محسن رضایی از موسسین سپاه پاسداران که در انتخابات ۸۸ طرح فدرالیسم اقتصادی را مطرح کرده بود، امروز در حوزه دلار و افزایش قیمت آن اظهار نظر می کند.

رضایی در سال ۹۴ در مصاحبه ای یکی از روشهای ارزآوری به داخل کشور را در گروگانگیری و اقدامات جنگی می دید.

او در خصوص حل مشکلات اقتصادی کشور گفته بود اگر آمریکا به دنبال حمله نظامی باشد در همان هفته اول ۱۰۰۰ سرباز آمریکایی را گروگان می گیریم و بابت آزادی هر کدام دولت آمریکا مجبور است چند میلیارد دلار پول به جمهوری اسلامی بدهد. مشکلات اقتصادی هم با این روش حل خواهد شد.

۳ سال پس از این سخنان به دنبال اوج گیری نرخ ارز در هفته اخیر، وی مجددا شروع به ارائه تحلیل کرده است و در اینستاگرام خود علت بالا رفتن نرخ ارز را تشریح کرد.

آقای رضایی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «کاهش ارزش پول ملی کم‌ هزینه‌تر از کاهش هویت و اعتبار ملی نیست. سیاست‌ نظام که به دولت‌ها ابلاغ شده، حفظ ارزش پول ملی است، ولی دولت‌ها برای بیلان ظاهری عمل به شعارهای خود، از ارزش پول ملی می کاهند. اگر به جای نفت فروشی، تولید ملی و اشتغال جدی گرفته شده بود، روز به روز بر ارزش پول ملی افزوده می‌شد. ناکارآمدی و ثروت فروشی باعث شد ارزش پول کلی کم و دلار گران شود. در نتیجه قاچاق افزایش و قدرت خرید مردم کاهش یافت.»

افزایش نرخ ارز به دنبال سیاست های شکست خورده بانک مرکزی بود اما تاکنون این بانک پاسخی در این خصوص نداده است.

او که راهکار افزایش ارزش ریال را با توجه به توصیه های علی خامنه ای در قطع "شیر نفت" می بیند، در خصوص برجام نیز اظهاراتی همسو با نظرات خامنه ای کرده بود.

جالب اینجا است که اظهارات رضایی تنها دو روز پس از حکم حکومتی آیت الله خامنه ای در خصوص کاهش ۲۰ درصدی سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی در بودجه سال ۹۸ بیان شده است.

به گزارش بی بی سی و به نقل از علی لاریجانی، رئیس مجلس که این خبر را روز یکشنبه در صحن علنی مجلس اعلام کرد، علت این "حکم حکومتی" رهبر جمهوری اسلامی، "شرایط کنونی کشور" است.

جمهوری اسلامی در شرایط کنونی به "دشمن" نیازی ندارد و اقدامات یک جانبه تندروهای این کشور به تنهایی برای رساندن حکومت به فروپاشی کافی است.

با این حال مشخص نیست نقش آیت الله خامنه ای در این گونه مسائل اقتصادی نیز چه هست و وی بر اساس کدام یک از موازین قانونی، در هر مسئله ای که از دید وی "بحرانی" است به خود اجازه دخالت می دهد؛ حال آنکه تا پیش از این دولت نیز خود پیشنهاد دهنده طرح فوق بود اما نمایندگان مخالفت کرده بودند تا آنکه با حکم حکومتی رهبر جمهوری اسلامی برنامه کاهش سهم صندوق تایید شد.

به نظر می رسد به افرادی که تا پیش از این حل مشکلات کشور را در ایجاد جنگ و گروگانگیری سربازان آمریکایی می دانستند نمی توان اعتماد کرد حتی اگر طراح یا ایده پرداز برای اقتصاد خودمختار در ایالات یا استان های ایران بوده باشند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top