آخرین اخبار

روند یک دست سازی قدرت؛ رییسی دومین پست پرنفوذ را به دست گرفت

تنها ظرف یک هفته ابراهیم رئیسی که با استقبال برخی از اصلاح طلبان برای رسیدن به سمت ریاست قوه قضاییه مواجه بود، شغل دوم و مهم دیگری را به دست گرفت.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

تنها ظرف یک هفته ابراهیم رئیسی که با استقبال برخی از اصلاح طلبان برای رسیدن به سمت ریاست قوه قضاییه مواجه بود، شغل دوم و مهم دیگری را به دست گرفت.

وی پس از به دست گرفتن سکان قوه قضاییه، اکنون به عنوان نایب رئیس مجلس خبرگان نیز فعالیت می کند. این مجلس نقش اصلی را در انتخاب رهبر آینده ایران بازی می کند.

رقیب پیشین حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، اکنون نه به جایگاه ریاست جمهوری که نگاهی به جایگاه فراقانونی رهبری دارد.

در روند یک دست شدن قدرت، بالاخره نگرانی های علی خامنه ای درباره جانشین احتمالی خود نیز کمتر می شود و خانواده او پس از مرگ وی، آسوده خاطر خواهند بود.

جمهوری اسلامی سخت تر از گذشته عمل می کند و اقدامات اخیر تهران پیام روشنی به فعالین داخلی و خارجی است.

در هفته ای که گذشت در حالی که یکی از اعضای هیئت مرگ در تابستان ۶۷ به ریاست عدالتخانه جمهوری اسلامی رسید، نسرین ستوده، فعال حقوق بشر و وکیل برکنار شده دادگستری به گفته همسرش به ۳۸ سال زندان محکوم شد.

این بدان معنی می تواند باشد که جمهوری اسلامی و در راس آن علی خامنه ای حتی در مدت کوتاه باقی مانده تا پایان عمر خود نمی خواهد ذره ای از مواضع خود کوتاه بیاید.

این روند یک دست سازی قدرت البته به نظر نمی رسد با موفقیت محافظه کاران همراه باشد.

هدف برای فشار بر دولت حسن روحانی نیز چنین بوده است.

تصور تندروها این است که با فشار بر دولت و کناره گیری حسن روحانی از بخش اجرایی، قدرت به صورت قبضه شدن در اختیار آنان قرار خواهد گرفت.

اما تجربه یک دست سازی قدرت در دوران احمدی نژاد و همپوشانی لایه های مختلف با یکدیگر که منجر به اتحاد اصولگرایان و طیف های مختلف آن شد، نشان می دهد به جز ایجاد تنش و درگیری در خیابان ها چیزی عاید رژیم اسلامی نخواهد کرد.

موضوع حائز اهمیت این است که در آن دوره، تحریم ها نیز به نوعی کاریکاتور تحریم های امروز بودند و دولتهای اروپایی و آمریکا تا سر حد ممکن با جمهوری اسلامی به مماشات پرداختند. وضعیتی که امروز حاکم نیست.

وضعیت یک دست سازی حکومت بیش از این ادامه خواهد داشت. می توان به دست گرفتن ارکان مختلف قدرت توسط یک فرد همچون رئیسی از تولیت آستان قدس رضوی که پلیس مخصوص به خود را نیز دارد تا ریاست قوه قضاییه و نایب رییسی مجلس خبرگان را شبیه به کودتایی بی سر و صدا دانست که بازنده اصلی آن در دایره قدرت، اصلاح طلبان هستند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top