آخرین اخبار

بدبینی ابطحی نسبت به آینده اصلاح طلبان در مجلس

گزارشات شبکه رسانه ای بیان در خصوص آینده نامعلوم و شکست پذیر اصلاح طلبان، اکنون از زبان اصلاح طلبانی مطرح می شود که پیش از این در دایره قدرت بوده اند. محمدعلی ابطحی مشاور پارلمانی محمد خاتمی در دوره اصلاحات می گوید اصلاح طلبان برنامه ای ندارند.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

محمدعلی ابطحی مشاور پارلمانی محمد خاتمی در دوره اصلاحات می گوید اصلاح طلبان در انتخابات ۹۸ چشم انداز روشنی ندارند.

درست بر خلاف اصلاح طلبان که در انتظار نزدیک شدن به موعد انتخابات و انتخاباتی شدن فضای سیاسی کشور هستند، اصولگرایان با برنامه منظم تر از هم اکنون فعالیت های انتخاباتی خود را هرچند بی صدا و بی حاشیه آغاز کرده اند.

ناامیدی به شکل چشمگیری در جبهه اصلاح طلبان وجود دارد اما در سوی مقابل، اصولگرایان صراحتا می گویند که برای انتخابات برنامه دارند.

شکست مجلس امید و باخت حسن روحانی در صحنه سیاست داخلی تنها یک سال پس از انتخاب مجدد، مردم را نسبت به اصلاح طلبان دلزده کرده است.

این البته به معنای این نیست که اگر از اصلاح طلبان روی برگردانده شود، اصولگرایان پیروز خواهند شد.

پیروزی احتمالی اصولگرایان صرفا به دلیل رویگردانی مردم از هر دو جناح است که به دلیل اینکه اقشار بیشتر سنتی و بازاری همیشه نزدیک به طیف اصولگرا بوده اند، رای اندک آنها می تواند منجر به پیروزیشان شود.

اصلاح طلبان همچنان می خواهند از تاکتیک برد یک شبه استفاده کنند. این تاکتیک در انتخابات ۸۸ و با پرده برداری از میرحسین موسوی به خوبی انجام شد اما با روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان رییس جمهور و رای آوری فراکسیون امید در مجلس و در عین حال شکست هر دو طرف، امیدی به پیروزی این جناح در دو انتخابات پیش رو نیست.

رویگردانی حسن روحانی از اصلاح طلبان و گرایش به سمت راست و بیت رهبری، در حالی که تمام آبروی اصلاحات خرج او و مجلس امید با تکرارهای محمد خاتمی شد، حالا در نظر عموم روحانی نماینده برآمده از جناحی است که حتی اگر به آنها پشت کند، در هر حال گردنبند سیاه بازندگی به گردن همین طیف افتاده است.

می توان گفت دقیقا مشابه همان اتفاقی که برای اصولگرایان در سال ۸۴ و ۸۸ با حمایت از محمود احمدی نژاد افتاد، امروز برای اصلاح طلبان و روحانی افتاده است.

موتلفه، پایداری، نهم دی ها، انصار حزب الله و تمام احزاب و افرادی که احمدی نژاد را تا معجزه بودنش در هزاره سوم پیش بردند، پس از ۸۸ در یک چشم به هم زدن آبروی خود را بر باد رفته می دیدند و خود را از او جدا می دانستند.

احمدی نژاد عقیده داشت رای به دست آورده را از مردم گرفته و نیازی به حمایت اصولگرایان ندارد. امروز روحانی و تیم او، اگرچه در برخی موارد خود را هم داستان با "امید" می دانند اما در نهایت آنچه که نشان می دهند بی اهمیتی کامل به مردم و حتی به اصلاح طلبان است.

استفاده از تاکتیک نخ نما شده حمله به شورای نگهبان، اگر چه صحیح اما کارایی لازم را ندارد.

ابطحی در این خصوص می گوید: «برای اظهار نظر در این باره باید به انتخابات نزدیک‌تر شد اما تصور من این است که اصلاح طلبان گزینه‌های مختلفی ندارند. روشن است که عدم مشارکت در انتخابات مطابق مشی اصلاح طلبی نیست. نحوه ورود این جریان به انتخابات ۹۸ اما بستگی به نظر و عملکرد شورای نگهبان دارد. انگیزه مردم برای مشارکت در انتخابات نیز حتما تاثیر بسیاری خواهد داشت».

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top