آخرین اخبار

چرخش تروئیکا در برابر جمهوری اسلامی

بریتانیا، فرانسه و آلمان با انتقاد از نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی جمهوری اسلامی، از دبیر کل این سازمان خواسته‌اند تا گزارش کاملی دراین‌باره تهیه کند.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

بریتانیا، فرانسه و آلمان با انتقاد از نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی جمهوری اسلامی، از دبیر کل این سازمان خواسته‌اند تا گزارش کاملی دراین‌باره تهیه کند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» صبر تروئیکای اروپا به پایان رسیده و به نظر می‌رسد آن‌ها قصد دارند ازاین‌پس رویکردی متفاوت را در قبال رژیم ایران پیگیری کنند. بریتانیا، فرانسه و آلمان در یک چرخش قابل‌توجه نامه‌ای را به آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل نوشته‌اند و خواهان بررسی ابعاد نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت از سوی جمهوری اسلامی ‌شده‌اند.

این قطعنامه که در تیر 1394 پس از امضای توافق هسته‌ای صادر شد، از جمهوری اسلامی می‌خواهد از هرگونه فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیک دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای خودداری کند.

رژیم ایران بارها با آزمایش‌های متعدد موشکی این قطعنامه شورای امنیت را زیر پا گذاشته و به تعهدات بین‌المللی خود بی‌تفاوت بوده است.

سه قدرت اروپایی در نامه خود تصریح کرده‌اند که جمهوری اسلامی در طراحی موشک ماهواره‌بر «سفیر» از دو موشک دیگر و فناوری مشابه تولید موشک‌های بالستیک دوربرد و قاره‌پیما استفاده کرده است.

رژیم ایران بهمن 97 دو موشک «هویزه» و «دزفول» را با بردهای 1000 و 1350 کیلومتر رونمایی کرد که با انتقادهای فراوانی مواجه شد. هم‌زمان با معرفی موشک دزفول، سپاه پاسداران از شهرک زیرزمینی ساخت موشک‌های خود نیز رونمایی کرد.

علاوه بر این، رژیم ایران شهریور 1396 نیز در مراسم رژه سراسری نیروهای مسلح از موشک «خرمشهر» با برد 2 هزار کیلومتر رونمایی کرد که می‌تواند بخش‌هایی از اروپا را هم هدف قرار دهد.

نامه سه قدرت اروپایی نشانه مهمی از تغییر تاکتیک آن‌هاست. به نظر می‌رسد با فعالیت‌های اخیر موشکی جمهوری اسلامی، اروپایی‌ها نیز از این ماجراجویی نگران شده‌اند و در حال تغییر رفتار خود در برابر زیاده‌خواهی‌های رژیم ایران هستند؛ هرچند که به نظر نمی‌رسد قدرت‌های اروپایی در راهبرد بلندمدت خود که همان مماشات با این رژیم دیکتاتوری است، تغییری ایجاد کنند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با انتقاد از این موضع تروئیکا، در صفحه توئیتر خود نوشته است «سه کشور اروپایی با فشار بر سازمان ملل متحد علیه توانمندی‌های دفاعی ما مشغول دلجویی از دونالد ترامپ هستند.»

ظریف در حالی برنامه بلندپروازانه موشکی رژیم متبوع خود را «دفاعی» خوانده است که سران جمهوری اسلامی و چهره‌های نظامی آن بارها کشورهایی چون امارات متحده عربی، عربستان سعودی و اسرائیل را به حمله موشکی تهدید کرده‌اند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top