آخرین اخبار

فضای انتخاباتی در سطوح بالا آغاز شده است

هرچقدر علی خامنه ای در طی سالهای رهبری خود اصرار بر این داشت که فضای کشور، زودهنگام سیاسی نشود، اما همچون دیگر حرفهای خود که دیگر شنونده ای ندارد، این حرف نیز گوش شنوایی ندارد.

11 ماه قبل
بیان
A- A A+

هرچقدر علی خامنه ای در طی سالهای رهبری خود اصرار بر این داشت که فضای کشور، زودهنگام سیاسی نشود، اما همچون دیگر حرفهای خود که دیگر شنونده ای ندارد، این حرف نیز گوش شنوایی ندارد.

هر دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب، فعالیت خود را آغاز کرده اند و از اکنون مشغول یارکشی هستند.

اگرچه اصلاح طلبان بی برنامه تر و اصولگرایان با تعویض چندباره پرچم، با برنامه تر عمل می کنند اما به هر جهت فضا دستکم در رده های بالای تصمیم گیری، انتخاباتی شده است.

افراد هر دو جناح به یکدیگر حمله و طرف مقابل را متهم می کنند.

در هفته ای که گذشت محمدرضا باهنر، ضمن انتقاد به شورای نگهبان، اصلاح طلبان را متهم کرد که آنان با حمله به شورای نگهبان، آراء را به نفع خود برمی گردانند.

در پاسخ به او، حسین مرعشی از "کارگزاران"، با تمسخر باهنر و از استفاده از فامیلی وی، تلاش کرد تا به جامعه طرفدار اصلاح طلبان امید ببخشد که هنوز محمد خاتمی می تواند با "تکرار" کردن، رای جمع کند.

اکنون نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی می گوید "مخالفان"، پروژه «پشیمانی از رای به روحانی» را طراحی کردند تا انتخابات مجلس را به نفع خود تمام کنند.

صحنه سیاست داخلی ایران به نفع اصولگرایان ساکت از جبهه پیروان خط امام و رهبری، نواصولگرایان و حامیان محمدباقر قالیباف و جمنایی های سابق است.

از آن سو، اصلاح طلبان منفعلانه تر عمل می کنند و تا کنون گفتگوهایی که با آنان شده است، نشان داده که نه تنها برنامه ای برای ادامه استقرار در مجلس ندارند که بسیار ناامیدانه، صحنه را دنبال می کنند.

با این حال جلال میرزایی، نماینده ایلام می گوید اصلاح طلبان علیرغم مشکلاتی که دارند، فعالیت انتخاباتی خود را آغاز کرده اند.

این خبر در حالی مطرح می شود که اصولا اصلاح طلبان، دقیقه نودی کار می کنند و سابقا نشان داده اند که در این کار استادانه عمل می نمایند.

اما ابزاری که پیش از این به شکل انحصاری در اختیار اصلاح طلبان بود، امروز دیگر از حالت انحصار درآمده است.

اینترنت به طور کل و یکایک شبکه های اجتماعی، امروز در دست اصولگرایان و نواصولگرایان نیز هست و آنها نیز از ظرفیت های موجود بهره می برند.

با این حال هیچ یک از آنان تاکنون پاسخی به این پرسش نداده اند که با وجود فیلترینگ گسترده در ایران، چطور آزادانه از "فضای مجازی" بهره می برند حال آنکه کاربران باید با استفاده از VPN ها، این سد سانسور سیستماتیک را دور بزنند.

آنچه که باعث شده تا طیف ایدئولوگ حکومت ایران بتواند عرض اندام کند، نه کار منسجم و گروهی و برنامه داشتن برای آینده کشور که از ضعف اصلاح طلبان و غافلگیر شدنشان توسط حسن روحانی نشات می گیرد.

حامیان ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف به شکل از پیش تعریف شده ای در انتخابات مجلس و انتخابات آتی ریاست جمهوری شرکت خواهند کرد و تا کنون واژه تحریم انتخابات از زبان آنان جاری نشده است.

در سوی مقابل اما مردم حامی اصلاحات بارها بر سر موضوع تحریم و رای دادن یا رای ندادن بحث کرده اند.

رهبران اصلاحات نیز همواره با ارعاب تحریم کنندگان، گفته اند که اگر مردم رای ندهند، تندروهایی خواهند آمد که وضعیت را از بدتر از وضع فعلی رقم می زنند.

حسن روحانی یکایک پل های پشت سرش را از بین برد. تنها امید روحانی و اصلاح طلبان مجلس، برد برجام بود که آن نیز پس از چند سال مذاکره، به وضعیت امروز ختم شد. وضعیتی که اصولگرایان با تاکید بر آن، سعی در جلب نظر عموم دارند.

همچنین فساد در دولت روحانی که تا نزدیکان وی نیز پیش رفت و اخبار آن آشکارا در اختیار رسانه ها قرار گرفت، بخش دیگری است که بر روی آن برای عقب نشاندن رقیب استفاده می شود.

با همه اینها، آنچه که اصولگرایان را تهدید می کند، پاسخ هایی است که در صورت تمایل برای ورود جدی به انتخابات باید به افکار عمومی بدهند.

پاسخ به پرسش هایی حول محور موضوعاتی نظیر حمایت از احمدی نژاد، اختلاس در دوره وی، فساد سازمان یافته در شهرداری تحت فرمان قالیباف و سایر هزینه سازی ها و ناکارآمدی آنان در سال هایی که قدرت اجرایی به طور کامل در اختیارشان بود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top