آخرین اخبار

عصبانیت تهران به دلیل حمایت بحرین از موضع آمریکا در قبال سپاه

جمهوری اسلامی سرمایه گذاری های قابل توجهی را در بحرین و حتی عربستان کرده بود تا با تلاش های استراتژیک، حکومت دو کشور را تحت فشار قرار دهد.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

جمهوری اسلامی سرمایه گذاری های قابل توجهی را در بحرین و حتی عربستان کرده بود تا با تلاش های استراتژیک، حکومت دو کشور را تحت فشار قرار دهد.

از ماجرای شیخ نمر در عربستان که منتج به حمله به سفارت عربستان شد تا موضوع جمال خاشقچی که تیتر هر ساعت خبرگزاری های دولتی ایران بود.

در سوی دیگر جمهوری اسلامی با تحریک شیعیان در بحرین، قصد آشوب سازی و مشوش ساختن فضای داخلی بحرین را داشت که با دخالت عربستان و همکاری دولت مرکزی بحرین، این تلاش ها ناکام ماند.

اکنون با منزوی شدن رژیم ایران در منطقه، عربستان و خصوصا بحرین نیز بدون دخالت در امور داخلی ایران، به نوعی انتقام دخالت های تهران را به صورت دیپلماتیک می گیرند.

این مساله باعث خشم جمهوری اسلامی شده است و سخنگوی وزارت خارجه سریعا به این نوع حمایت واکنش نشان داد.

واکنش های این روزهای جمهوری اسلامی بیشتر واکنش هایی پسیو و منفعلانه است که بیشتر از آنکه سخنان حامل پیام قاطع باشند بیشتر جنبه تحقیر و فحاشی دارند.

به گزارش ایسنا سخنگوی وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای با محکومیت شدید مواضع بحرین و عربستان سعودی در استقبال و حمایت از اقدام آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مواضع "ناشیانه و بی خردانه" این دو کشور را مغایر با اصول عدم مداخله و احترام به حاکمیت کشورها دانست.

قاسمی در حالی از قوانین حقوق بین الملل و اصول عدم مداخله سخن می گوید که اقدام حمایتی و دیپلماتیک، دخالت در امور کشور دیگری که نیروی نظامی آن در فهرست گروه های تروریستی قرار گرفته نیست.

با این حال بحرین در اوج بحران های داخلی که با دخالت و تحریک بیت رهبری انجام می شد، اقدام متقابلی انجام نداد.

در تهران و در اوج بحران بحرین، حسین شریعتمداری در روزنامه کیهان، حاکمیت بحرین را متعلق به ایران دانست در حالی که شورای رسیدگی و نظارت بر مطبوعات هیچ اخطاری به این روزنامه نداد.

در همین حال دخالت های تهران در یمن و تحریک مبارزان یمنی علیه عربستان نیز قابل مشاهده بود.

روزنامه کیهان روز دوشنبه ۱۵ آبان ۹۶ در پی حمله موشکی انصارالله یمن به ریاض، در تیتر یک خود هدف بعدی را "دوبی" خواند.

این روزنامه از روزنامه های نزدیک به دفتر علی خامنه ای است که شخص رهبر جمهوری اسلامی حتی از خواندن آن بر روی تخت بیمارستان اجتناب نمی کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان افزود: برخی کشورهای منطقه عادت کرده‌اند چشم و گوش بسته از هر آنچه اربابان فرامنطقه‌ای آنها می‌گویند تبعیت کنند؛ این کشورها خود اصلی ترین مروج آموزه‌ها و افکار تروریسم در منطقه و جهان بوده و از هیچ کمک و امکان و فرصتی برای پشتیبانی گروه‌های تروریستی در دهه‌های اخیر دریغ نکرده‌اند و سرمایه گذاری غیرقابل انکاری در تروریست پروری داشته و دارند؛ آنان در جایگاهی نیستند که با ایفای نقشی فریبکارانه، علیه جمهوری اسلامی ایران اعلام موضع نمایند و بدون تردید نخواهند توانست با پنهان شدن پشت اینگونه موضع گیری‌های بی ارزش، افکار عمومی جهان را از مسئولیت خود در ترویج تروریسم در سطح منطقه و جهان منحرف کنند.

ارباب و رعیت خواندن کشورهای جهان و تحقیر کشورهای منطقه ای از دیگر سخنانی است که چندین بار توسط دیپلمات های جمهوری اسلامی نیز مطرح شده است.

آذر ۹۷، حسن روحانی در دیدار کارگزاران و مسئولان نظام، سفرای کشورهای اسلامی و مهمانان سی و دومین کنفرانس وحدت اسلامی، آمریکایی ها را گاوچران و عربستانی ها را شترسوار خواند.

به نظر می رسد هرچقدر فشار بر بخش های مختلف جمهوری اسلامی وارد می شود، کارگزاران آن تصمیمات اشتباه تری اتخاذ می کنند و از دیپلماسی فاصله می گیرند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top