آخرین اخبار

سخنگوی اتحادیه اروپا: اینستکس به زمان نیاز دارد

از هم اکنون بازارهای ایران با کمبود اجناس شرکت های تولیدی اروپایی مواجه شده است. اغلب این شرکت ها که محصولات خود را به شرکت های چینی برای سر هم بندی می سپارند، بازار ایران را از لیست فروش خود حذف می کنند.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

سیاستی را که جمهوری اسلامی تصور می کرد پیش می برد، امروز از جانب اروپایی ها علیه خود می بیند.

سالها صحبت بر سر پلیس خوب-پلیس بد در صدا و سیما مطرح بود. مستندسازی های زیادی شد تا برای مصرف داخلی نشان داده شود که آمریکا پلیس بد است و اروپا نقش پلیس خوب را بازی می کند.

پلیسی خواندن نظام های جهان توسط رسانه های داخلی در حالی روی می دهد که فضای داخل ایران نه تنها پلیسی که به معنای واقعی کلمه، امنیتی و نظامی است!

اکنون که نظام اسلامی ایران در موضع ضعف قرار گرفته، تلاش برای جلب نظر "پلیس خوب" در برابر "پلیس بد" به سادگی دیده می شود.

ایران در تقلا برای حفظ و ماندگاری برجام است و می خواهد به هر شکل ممکن از این توافق چیزی را بیرون بکشد که تا کنون ناکام و ناموفق بوده است.

اروپا تنها در حرف با ایران همراهی کرده است و در عمل هر بخشی از این قاره درگیری هایی دارد که مباحث مربوط به ایران در آنها دیده نمی شود.

به طور مثال انگلستان همچنان درگیر مساله برگزیت است و فرانسه با موضوع جلیقه زردها دست و پنجه نرم می کند.

اخبار این روزها نیز حول محور جولیان آسانژ قرار دارد و پرونده برجامی ایران در یک گذر زمان غیر ملموس رو به فراموشی می رود.

حتی اگر هیچ یک از اتفاقات و رویدادهای امروز در سطح جهان نیز به وجود نمی آمد، خروج آمریکا از برجام و ملزم شدن شرکت های اروپایی کافی بود تا اروپای نیازمند به شرکت ها، در عمل با ایالات متحده همراهی کند.

حالا چند ماه پس از بحث و نظر درباره اینستکس، مایا کاسیانچیچ سخنگوی اتحادیه اروپا و فدریکا موگرینی می گوید ماندن اروپا در برجام نشان دهنده حسن نیت کشورهای اروپایی است.

او همچنین گفت برای راه اندازی کامل اینستکس نیاز به زمان بیشتری است.

کاسیانچیچ می گوید هدف اروپا حفاظت از شرکت های اروپایی برای تجارت با ایران است.

این هدف که تا کنون مورد آسیب قرار گرفته است، باز هم آن را می توان از جمله برنامه هایی نامید که غیر قابل باور است.

از هم اکنون بازارهای ایران با کمبود اجناس شرکت های تولیدی اروپایی مواجه شده است.

اغلب این شرکت ها که محصولات خود را به شرکت های چینی برای سر هم بندی می سپارند، بازار ایران را از لیست فروش خود حذف می کنند.

شرکت های سامسونگ، الجی و به تدریج بوش آلمان از جمله شرکت هایی هستند که محصولات آنها به دلیل تحریم های جدی و کمبود کالا، با افزایش قیمت مواجه شده اند و نمایندگی های رسمی این محصولات صراحتا به کم شدن کالا اذعان دارند.

با این همه اینستکس یا هر نوع ساز و کار مالی ایران و اروپا صرفا نسخه ای بر روی کاغذ است که هیچ گاه عملی نخواهد شد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top