آخرین اخبار

حشد الشعبی در ایران؛ برانگیختن احساسات ملی‌گرایانه

ورود نیروهای «حشد الشعبی» عراق به ایران به بهانه «امدادرسانی» در مناطق سیل‌زده، موجی از انتقادها و جریحه‌دار شدن احساسات ملی‌گرایانه مردم ایران را در پی داشته است.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

ورود نیروهای «حشد الشعبی» عراق به ایران به بهانه «امدادرسانی» در مناطق سیل‌زده، موجی از انتقادها و جریحه‌دار شدن احساسات ملی‌گرایانه مردم ایران را در پی داشته است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» اواسط ماه جاری قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با انتشار بیانیه‌ای از حضور یک‌ماهه خود و موکب‌های اربعین برای امدادرسانی در مناطق سیل‌زده خبر داد. روز 18 فروردین تصاویری از این فرمانده شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران در مناطق سیل‌زده خوزستان در فضای مجازی پخش شد که نشان می‌داد در پی اثبات «حضور جهادی» خود در صحنه حادثه است.

شش روز پس از انتشار بیانیه سلیمانی یعنی روز جمعه 23 فروردین رسانه‌ها از ورود نیروهای «حرکت النجباء» و «فاطمیون» به ایران خبر دادند. حرکت النجباء یکی از ده‌ها گروهی است که بسیج مردمی عراق یا سازمان شبه‌نظامی حشد الشعبی را تشکیل می‌دهند. این سازمان در سال 2014 در پی فتوای آیت‌الله سیستانی برای مبارزه با داعش و به ابتکار جمهوری اسلامی پایه‌گذاری شد. نیروهای فاطمیون نیز که با عنوان «مدافعان حرم» شناخته می‌شوند، از افغان‌ها تشکیل‌ شده‌اند و در جنگ سوریه شرکت دارند.

این نیروهای شبه‌نظامی طی یکی دو روز گذشته با هماهنگی سپاه قدس از مرزهای غربی وارد کشور شدند و با کاروان‌های خودرویی خود در خیابان‌های مناطق سیل‌زده مانور دادند که موجب خشم مردم محلی شد. همچنین کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتقاد از مسئولان ایرانی که زمینه ورود این نیروها را به ایران فراهم کرده‌اند، خشم خود را با کلماتی آمیخته به احساسات ملی‌گرایانه ابراز کردند.

با وجود اینکه برخی رسانه‌های حکومتی تلاش کردند حضور نیروهای عراقی را انکار کنند، سفیر جمهوری اسلامی در عراق اذعان کرده است که «طی دو روز گذشته صدها عراقی، از جمله اعضای حشد الشعبی با اخذ ویزا برای کمک به سیل‌زدگان عازم استان‌های لرستان و خوزستان شده‌اند.»

علي ساري، نماينده اهواز در مجلس شوراي اسلامي نیز درباره علت حضور نيروهاي حشد‌ الشعبي عراق در خوزستان گفته است «اين نيروها كه هدفشان در عراق مشخص است؛ ولي اين‌ها به ايران آمده‌اند تا همچون ساير نيروهاي جهادي و نيروهاي نظامي،‌ ياري‌رساني كنند.»

اما ناظران می‌گویند ارتش ایران و سایر نهادهای امدادرسان از نیروی انسانی و امکانات مناسبی برخوردارند و می‌توانند از عهده مهار سیل بر آیند؛ بنابراین، نیازی به حضور نیروهای بیگانه در کشور نیست.

حشد الشعبی عراق هفته گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروی مهندسی این سازمان روز پنجشنبه گذشته «برای منحرف کردن جریان سیل و حفاظت از مناطقی از عراق» که احتمال آب‌گرفتگی در آن‌ها می‌رود، وارد خاک ایران شده است. در این بیانیه آمده که ورود نیروهای حشد الشعبی به خاک ایران به ‌منظور «حفاظت از مناطق عراق» به‌ ویژه شهر عماره، مرکز استان میسان از ورود سیل است.

در پی انتقادهای فراوانی که از حضور نیروهای حشد الشعبی و فاطمیون در ایران مطرح شده است، رضا پهلوی، فرزند آخرین پادشاه ایران نیز در پیامی با انتقاد از نحوه مدیریت بحران سیل، نوشته است «در پی این فاجعه، رژیمِ سراپا منفور فرصت یافت تا راه را برای ورود شبه‌نظامیان تروریست تحت فرمانش به خاک میهن باز کند.»

او در ادامه نوشته است با وجود اینکه «میلیون‌ها جوان بیکار» با جان و دل برای بازسازی مناطق سیل‌زده آماده‌اند، مزدوران حشد الشعبی فقط به منظور «سرکوب مردمان» مصیبت‌زده و بی‌خانمان خوزستان و لرستان آورده شده‌اند.

گفتنی است خطر سیلاب‌ها هنوز شهر اهواز را تهدید می‌کند و به همین علت وضعیت فوق‌العاده در خوزستان تمدید شده است. روند امدادرسانی‌ها نیز همچنان کند است و بسیاری از مردم سیل‌زده هنوز با مشکل کمبود امکانات اولیه برای زندگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در همین حال، وزرای کشور، نیرو، جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی برای ارائه گزارش درباره سیل به مجلس ایران فراخوانده شده‌اند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top