آخرین اخبار

بازی موش و گربه کره و آمریکا و نظاره گری جمهوری اسلامی

پس از یک سال از اولین دیدار رهبر کره شمالی با رهبران آمریکا، اکنون گفتگوهای دو کشور حول محور این موضوع می گردد که کیم جونگ اون و دونالد ترامپ چه زمانی یکدیگر را دوباره ملاقات کنند.

11 ماه قبل
بیان
A- A A+

پس از یک سال از اولین دیدار رهبر کره شمالی با رهبران آمریکا، اکنون گفتگوهای دو کشور حول محور این موضوع می گردد که کیم جونگ اون و دونالد ترامپ چه زمانی یکدیگر را دوباره ملاقات کنند.

این دیدار که سومین دیدار میان رهبران دو کشور خواهد بود، اکنون با کمی جدال لفظی همراه است اما در سپهر سیاسی کره شمالی، دیدارهای دوستانه و روابط بهتر با جهان دیده می شود.

اما ۶۵۰۰ کیلومتر آنسوتر، مفسرانی که کره شمالی را الگوی خود قرار داده اند، بده بستان و جدال سیاسی یک کشور در قعر تاریکی با یک کشور توسعه یافته را به نفع خود برداشت می کنند.

تا پیش از این اگر روزنامه کیهان، اعلام می کرد که دولت روحانی بهتر است مقاومت را از کره شمالی یاد بگیرد و صادق زیباکلام برای مدیرمسئول این روزنامه نوشت که مدل کره شمالی، الگوی انقلاب اسلامی نبود، امروز خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، در یک گزارش یک طرفه که نام آن را "پژوهش" گذاشته و نام نویسنده نیز محفوظ مانده، از قطع امید کره شمالی از تداوم مذاکرات با آمریکا خبر داده است.

"پژوهش" مزبور که با امضای "گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا" منتشر شده، دیدگاه رسمی این خبرگزاری دولتی را نشان می دهد.

این تحلیل های یک روزه که صرفا برای پر کردن فضای خالی وب سایت منتشر می شود، توسط شورای سردبیری گویا بررسی نمی گردد.

سامانه خبری در اندازه خبرگزاری رسمی یک کشور، بیش از آنکه به یکسونگری بپردازد، باید تمام زوایای یک پژوهش را در نظر بگیرد.

کار سیاسی به این شکل نیست که بتوان آن را در یک پژوهش دو صفحه ای خلاصه کرد و نتیجه گرفت.

در سیاست به راحتی می توان زمینه سازی هایی کرد تا به طور مثال ۶ ماه بعد، توافقی حاصل شود.

اتفاقا در خصوص دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون می توان اینگونه تحلیل کرد که پس از دهه ها جدایی میان دو کشور، با دو دیدار نمی توان آینده را دید و روند توییت کردن و پاسخ های یک طرفه دادن رهبران هر دو کشور کاملا طبیعی است.

رهبر کشوری که از ناکامی چپ ها و دموکرات ها روی کار آمده و رهبری که پس از مرگ پدر، وارث رژیمی تمامیت خواه بوده است، به تدریج زبان یکدیگر را یاد می گیرند و این موضوع خبر بدی برای رژیم ولایت فقیه در تهران است.

در روند جهانی سازی و یک دست سازی قدرت تحت سیطره ایالات متحده آمریکا، در کنار بحران های اروپا نظیر اقتصاد متلاطم ایتالیا، سیاست نابسامان در انگلستان، جلیقه زردها در فرانسه و ناکامی های آنگلا مرکل در آلمان، تنها دو کشور ایران و کره شمالی مانده اند که هنوز تعیین تکلیف نشده اند.

وضعیت در آمریکای لاتین نیز همین گونه است با این تفاوت که آمریکای لاتین نیازی به دخالت خارجی و جلسه مشترک گذاشتن ندارد و صرفا تحریم های یک جانبه علیه این کشورها، آنان را داوطلبانه به سمت بازارهای جهانی سوق خواهد داد.

جمهوری اسلامی در بازی پیونگ یانگ - واشنگتن فعلا نظاره گر است و برای آنکه خودی نشان دهد، مطالب تفسیری و پژوهشی برای مصرف داخلی منتشر می کند.

آنچه که حقیقت دارد، از دست دادن زمین بازی و از بین رفتن روابط دیپلماتیک و بین المللی ایران و قطع شدن ارتباط این کشور با جهان است که دیر یا زود، تهران نیز زمین بازی را به نفع جهانی سازی ترک خواهد کرد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top