آخرین اخبار

بررسی طرح تقویت جایگاه سپاه در مجلس

سپاه پاسداران در سال های اخیر به صورت مخفی و در لایه های زیرین قدرت نفوذ پیدا کرده و نه تنها پاسخگوی مقامات قوه مقننه نیست که با تقویت سازمان اطلاعات خود، ضمن شکنجه مخالفان، پاسخگویی می طلبد.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

مجلس شورای اسلامی امروز در پی بررسی طرحی خواهد بود که در آن جایگاه سپاه پاسداران تقویت خواهد شد.

سپاه پاسداران در سال های اخیر به صورت مخفی و در لایه های زیرین قدرت نفوذ پیدا کرده و نه تنها پاسخگوی مقامات قوه مقننه نیست که با تقویت سازمان اطلاعات خود، ضمن شکنجه مخالفان، پاسخگویی می طلبد.

به گزارش «شبکه رسانه ای بیان» به نقل از خانه ملت، امیر حسین قاضی زاده هاشمی در جلسه علنی نوبت صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اولین دستور جلسه نوبت بعد از ظهر بررسی کلیات طرح تقویت جایگاه سپاه پاسداران است، لذا نمایندگان مخالف و موافق ساعت ۱۳ تا ۱۴ اسامی خود را برای اظهار نظر در مجلس شورای اسلامی اعلام کنند.

این طرح که مشخصا طرحی از پیش برنامه ریزی شده است، نتایج کاملا مشخصی نیز دارد. نمایندگان مجلس شورای اسلامی که پیش از این به دلیل قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست تروریسم، به طور یک دست "سپاهی" شده بود و نمایندگان آن با پوشیدن لباس سپاه، عکس یادگاری گرفتند، قطعا به شکل تمام عیار و یک دست، رای موافق خواهند داد.

با این حال آنچه که مورد پرسش قرار می گیرد، این است که به شکل دقیق این تقویت جایگاه، قرار است به چه شکل باشد.

به نظر می رسد این طرح، پیش درآمدی بر یک دست سازی قدرت و به دست گیری آن توسط شبه نظامیان پاسدار در کشور باشد.

سپاه به طور دائم با دولت های قانونی و برآمده از رای مردم بر سر جنگ بوده است و روسای جمهور خاتمی، احمدی نژاد و روحانی، طعنه های سنگینی به این گروه زده اند.

محمود احمدی نژاد آنان را برادران قاچاقچی خوانده بود و حسن روحانی در مقاطع مختلف زمانی، آنان را گروهی خطاب کرد که پول و اسلحه و خبرگزاری در اختیار دارند.

در آخرین موضع گیری روحانی در برابر سپاه که به سیل در استان گلستان مربوط می شود، رییس جمهور اظهار کرده بود که اقدامات سپاه کمکی به حل مشکلات نمی کند و انفجار خط آهن تنها آب را از به سمت دیگر شهر روانه کرده است.

اظهاراتی که با واکنش تند سردار محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران مواجه شد.

میزان نفوذ تشکیلاتی سپاه در ایران به میزانی است که به راحتی در تمام شهرها، می توان ردپای آنان را مشاهده کرد.

ساخت پل، راه آهن، معدن گردی و کشاورزی به سبک سپاه از اقداماتی است که قرارگاه خاتم الانبیا و شایر شرکت های وابسته به این گروه انجام داده است.

این اقدامات از سویی مورد حمایت گروه ها و افراد تندرو نیز قرار دارد. حسن عباسی، تئوریسین ایدئولوگ و اصولگرا ضمن تحقیر دولت مستقر، معتقد است که اگر سپاه چنین سازندگی هایی را سامان نمی داد، اکنون شاهد شهری به بزرگی تهران نبودیم.

اگرچه فعالان سیاسی می گویند سپاه و گروه های نظامی باید به پادگان ها برگردند و کار ساخت و ساز را به مهندسین غیرنظامی بسپارند، اما این گروه در این خصوص پیشروی کرده و نشانه هایی از حضور پررنگ سرداران در عرصه های فرهنگی و آموزشی نیز دیده می شود.

با این همه این گروه نیازی به تایید نمایندگان مجلس ندارد و خود با فضای تبلیغاتی ایجاد شده می تواند قدرت را یکدست کند اما به نظر می رسد نیاز به نوعی قانون و قانونگذاری برای این روند ایجاد شود که نمایندگان "سپاهی" نیز به این مهم، سرعت می بخشند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top