آخرین اخبار

ظریف برای نجات از تحریم‌ها دست به دامن ترکیه شد

جمهوری اسلامی با ناامیدی از دولت عراق برای دور زدن تحریم‌ها، این بار دست به دامن ترکیه شده تا در روزهای سخت پیش رو، منافذی برای تنفس اقتصادی داشته باشد.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

جمهوری اسلامی با ناامیدی از دولت عراق برای دور زدن تحریم‌ها، این بار دست به دامن ترکیه شده تا در روزهای سخت پیش رو، منافذی برای تنفس اقتصادی داشته باشد.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» وزیر امور خارجه ایران برای سفر دور روزه‌ای، چهارشنبه 28 فروردین وارد ترکیه شد و با همتای خود دیدار و بر سر مسائل اقتصادی و سیاسی گفت‌وگو کرد. این دیدار که پس سفر رئیس‌جمهوری ایران به بغداد انجام می‌شود، نشان‌دهنده عدم موفقیت جمهوری اسلامی در جلب نظر دولت عراق برای دور زدن تحریم‌ها است.

سیاست اروپایی‌ها پس خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در برابر رژیم ایران به‌گونه‌ای بوده است که حسن روحانی و محمدجواد ظریف به این نتیجه رسیده‌اند که آبی از آن‌ها برایشان گرم نخواهد شد؛ بنابراین، راهبرد میان‌مدت جمهوری اسلامی برای دوام آوردن زیر بار فشار تحریم‌ها با در نظر گرفتن کمک‌های کشورهای همسایه تنظیم ‌شده است.

تلاش‌های مقامات ایرانی برای فراهم کردن زمینه‌های دور زدن تحریم‌ها به ویژه پس از متلاشی شدن شبکه ارزی سپاه پاسداران افزایش یافته است. این شبکه ارزی شامل صرافی بانک انصار، شرکت کارگزاری بانک انصار، 9 شخص حقیقی و 14 نهاد و صرافی دیگر بود که 6 فروردین امسال هدف تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفتند و با برچسب SDN شامل تحریم‌ها شدند.

ظریف پس از دیدار با مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه از پیگیری راه‌اندازی سازوکاری مشابه «اینستکس» با ترکیه خبر داده است. او گفته است توافق کردیم که در پنج حوزه به صورت ویژه‌ کار را دنبال کنیم؛ از جمله «تعرفه ترجیحی، همکاری‌ در حوزه انرژی، همکاری‌ در حوزه بانکی و استفاده از پول مشترک دو کشور، ایجاد سازوکار اینستکس» در روابط دو جانبه را دنبال می‌کنیم.

ترکیه طی سال‌های گذشته روابط رو به گسترشی را با جمهوری اسلامی داشته، به ویژه اینکه این کشور وابستگی زیادی به گاز ایران پیدا کرده است. بااین‌حال، بر اساس آمارهای سازمان توسعه تجارت ایران، مبادلات بازرگانی این دو کشور طی یازده‌ماهه سال گذشته 33 درصد کاهش یافته است.

طی این مدت میزان صادرات ایران به ترکیه 2 میلیارد و 173 میلیون دلار و حجم واردات از این کشور 2 میلیارد و 261 میلیون دلار بوده است. بر این اساس، تراز تجاری ایران با ترکیه به منفی 88 میلیون دلار می‌رسد. این در حالی است که حجم تجارت ترکیه با ایالات‌متحده آمریکا سالانه به طور میانگین به 20 میلیارد دلار می‌رسد.

با وجود عمق زیاد روابط سیاسی و اقتصادی دولت ترکیه با آمریکا، رجب طیب اردوغان اختلاف‌های فراوانی با دونالد ترامپ پیدا کرده است. این مسئله موجب نزدیکی ترکیه به روسیه و ایران شده اما تحلیلگران سیاسی معتقدند این نزدیکی سیاسی عمر چندانی ندارد و در بلندمدت ترکیه تمایل بیشتری به سمت غرب پیدا خواهد کرد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top