آخرین اخبار

ظریف‌بازی در نیویورک

وزیر امور خارجه ایران بار دیگر به نیویورک می‌رود تا در نشست مجمع عمومی با عنوان «گرامیداشت روز بین‌المللی چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح» شرکت کند. محمدجواد ظریف قرار است در یکی دو اندیشکده «مستقل» نیز به سخنرانی و اظهارنظر بپردازد.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

وزیر امور خارجه ایران بار دیگر به نیویورک می‌رود تا در نشست مجمع عمومی با عنوان «گرامیداشت روز بین‌المللی چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح» شرکت کند. محمدجواد ظریف قرار است در یکی دو اندیشکده «مستقل» نیز به سخنرانی و اظهارنظر بپردازد.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» وزیر امور خارجه ایران با کت‌وشلواری اتوکشیده و خنده‌های غالباً بی‌دلیل، یکی از چهره‌های مهم برای پیشبرد دیپلماسی جمهوری اسلامی محسوب می‌شود. او طی سال‌های فعالیت خود در وزارت امور خارجه ایران، توانست نظر و حمایت اروپایی‌ها را جلب کند و به دولت قبلی آمریکا نشان دهد که رژیم دینی ایران آن‌قدرها هم که گمان می‌کنند، بد نیست.

ظریف شناخت خوبی از اصول روابط بین‌الملل دارد و از این استعداد خود برای تحقق اهداف جمهوری اسلامی در محافل بین‌المللی استفاده می‌کند. او بارها در اندیشکده‌های بین‌المللی و نشست‌های خارجی با زبان‌بازی منحصربه‌فرد خود، از کارنامه سیاه جمهوری اسلامی در زمینه‌های حقوق بشر و تروریسم بدون کمترین خجالتی دفاع کرده است.

نمونه حمایت تمام‌قد ظریف از هسته مرکزی قدرت در ایران را می‌توان در کنفرانس امنیتی مونیخ مشاهده کرد. هر بار که خبرنگار از ظریف درباره نقض حقوق بشر و زندانی شدن فعالان محیط‌زیست در ایران سؤال می‌کرد، او با فرافکنی به سراغ مسئله قتل جمال خاشقچی می‌رفت و این‌گونه از زیر سؤال‌ها فرار می‌کرد.

حمله و خشونت کلامی علیه آمریکا و اروپا برای توجیه نقش مخرب جمهوری اسلامی در منطقه، یکی دیگر از ترفندهای ظریف برای اغوای محافل بین‌المللی است. پس از اینکه آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌ها را بازگرداند، ظریف دچار سرخوردگی شد و پرخاشگری را به طور کامل جایگزین دیپلماسی کرد.

او بهمن پارسال در «نشست بررسی سیاست خارجی ۴۰ ساله جمهوری اسلامی» با این دو جمله که «ما به مقاومت فلسطین افتخار می‌کنیم» و «ما افتخار می‌کنیم که به خاطر فلسطین تحت‌فشار هستیم» نشان داد که بیش از هر زمان دیگری به لحاظ فکری به جناح رادیکال و هسته مرکزی قدرت نزدیک شده است.

ظریف از تمام ظرفیت‌ها برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی جمهوری اسلامی استفاده می‌کند. با وجود استبداد سیاه و وضعیت ناگوار حقوق بشر در ایران، ظریف همواره تلاش کرده است که چهره‌ای لطیف از دیکتاتوری علی خامنه‌ای به دنیا نشان دهد. دو ماه قبل، وقتی ظریف استعفا کرد، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به این اقدام او گفت «در هر صورت، ظریف و حسن روحانی فقط ویترین مافیای فاسد دینی هستند. ما می‌دانیم این خامنه‌ای است که تصمیم‌های نهایی را می‌گیرد.»

وزیر امور خارجه ایران در ادامه مأموریت‌هایی که به او محول شده، قرار است به نیویورک برود تا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که با عنوان «گرامیداشت روز بین‌المللی چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح» برگزار می‌شود، شرکت کند. خبرگزاری ایسنا گزارش داده است که ظریف در زمان حضور خود در نیویورک چند مصاحبه مطبوعاتی و سخنرانی در «اندیشکده‌های مستقل» را در برنامه خود دارد.

قطعاً رصد سفر تازه ظریف به نیویورک و مصاحبه‌ها و اظهارنظرهای او جالب‌توجه و قابل‌تأمل خواهد بود؛ به‌ویژه اینکه جمهوری اسلامی شرایط اقتصادی بدی را سپری می‌کند و به تدریج مشکلاتش بیشتر هم می‌شود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top