آخرین اخبار

عزیز جعفری برکنار شد؛ سلامی جایش را گرفت

سرلشکر محمدعلی جعفری روز گذشته با حکم علی خامنه ای از سمت خود برکنار و به جای وی حسین سلامی به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

سرلشکر محمدعلی جعفری روز گذشته با حکم علی خامنه ای از سمت خود برکنار و به جای وی حسین سلامی به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد.

مهمترین چیزی که سلامی در رزومه خود دارد، حافظ کل قرآن بودن است که به نظر برای آیت الله خامنه ای موضوع کمی نیست!

یک هفته پس از آنکه ایالات متحده آمریکا، سپاه پاسداران را در لیست گروه های تروریستی قرار داد، آیت الله خامنه ای حکم برکناری جعفری را صادر و سلامی را با ارتقای درجه به سمت فرماندهی کل سپاه منصوب کرد.

با این حال مقصود خامنه ای از این تعویض مهره نمی تواند تحریک و آغازگری تخاصمات باشد.

سلامی بر خلاف عزیز جعفری توان کافی در درگیری لفظی دارد. جعفری در برابر تهدیدات رئیس جمهور آمریکا توان پاسخگویی نداشت و انتخاب سلامی، به این دلیل است که وی می تواند در جدال های لفظی، صرفا پاسخگوی زبانی خوبی برای بیت رهبری باشد.

علی خامنه ای به افرادی علاقه نشان داده که اگر بنیه کافی دفاعی ندارند (در مجموع سپاه در برابر ارتش آمریکا) اما بتوانند به خوبی تهدید کنند.

چندی قبل که قاسم سلیمانی اظهارات تهدیدآمیزی را علیه آمریکا مطرح کرد، شایعه ای در فضای مجازی مبنی بر تذکر خامنه ای به سلیمانی منتشر شد.

بیت رهبر جمهوری اسلامی در واکنش به این شایعات طی اطلاعیه ضمن تکذیب اخبار دروغ در این زمینه اعلام کرد که اتفاقا موضع گیری سردار سلیمانی به موقع و خوب بود.

علی خامنه ای می داند که توان دفاعی سپاه حتی در جنگ های غیرمنظم و نیابتی در برابر ایالات متحده و هم پیمانان منطقه ای آن قابل قیاس نیست.

از این رو و بر مبنای شعار "من دیپلمات نیستم" تلاش می کند تا افرادی را بر مسند نشاند که "انقلابی گری" مد نظر او را به خوبی پیاده کنند؛ موضوعی که از توان جعفری خارج بود!

در مقابل سلامی، خود را بسیار تندرو نشان داده است. او صراحتا اسرائیل را به نابودی کرده و اروپا را به تغییر راهبرد موشکی جمهوری اسلامی تهدید کرده است.

همچنین از نگاه دیگر می توان به جایگزینی های خامنه ای در هفته های اخیر اشاره کرد. انتصاب ابراهیم رئیسی از روحانیون تندرو در قوه قضاییه، تحلیلها در راستای روند یک دست سازی قدرت را تقویت کرد.

هرچند که رهبر جمهوری اسلامی می داند هم اکنون توان نظامی و دفاعی نیروهای تحت امرش چقدر است اما در راستای همین روند یک دست سازی قدرت، تلاش می کند تا در مدت باقیمانده تا پایان عمر، بیشترین میزان از قبضه قدرت صورت بپذیرد.

هماهنگی مجلس شورای اسلامی با سپاه و پروژه ارتقای جایگاه این نیروی شبه نظامی، همان چیزی است که باید برای یک صدا نشان دادن جمهوری اسلامی انجام شود.

علی خامنه ای در موقع ضعف و عقب نشینی نیز حمله می کند تا چیزی از ضعف خود را نشان ندهد. شاید این تاکتیک مناسبی در زمان اتحاد همه جانبه گروه ها باشد اما با توجه به اخباری که هر روزه از ایران منتشر می شود، تنها یک نتیجه می توان گرفت؛ قدرت باید یک دست شود و پس از آن جهان می داند با چه نیرویی باید مقابله کند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top