آخرین اخبار

عراقچی: مسئول جنگ میان سپاه و ارتش آمریکا، دولت آمریکا است

عراقچی با علم به اینکه فضا همچنان در ترکیه نه به نفع جمهوری اسلامی که در تنش با آمریکا است، سعی می کند از فضای توهم آلود اردوغان برای رساندن ترکیه به امپراطوری عثمانی استفاده کند. او همچنین با تهدید غرب گفت صبر ایران در آستانه لبریز شدن است.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

قرارداد هسته ای موسوم به برجام برای جمهوری اسلامی یک فرصت برای آشوبگری و آشفته ساختن اوضاع خاورمیانه بود. رژیم ایران با پول های به دست آورده از این توافق، به تقویت گروه های شبه نظامی نظیر حزب الله لبنان، حوثی ها در یمن، فاطمیون در افغانستان و حشدالشعبی در عراق پرداخت.

پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، این توافق به هم خورد و اکنون جمهوری اسلامی در تلاش برای بازگشت به دوران برجام است؛ دورانی که اگر شروط ۱۲ گانه دولت آمریکا را نپذیرد، هرگز دوباره به چشم نخواهد دید.

در این میان مسئولان اجرایی دولت از هر فرصتی برای بهره برداری سیاسی و موضع گیری در خصوص برجام استفاده می کنند.

حسن روحانی در کرمانشاه، محمدجواد ظریف در نیویورک و سید عباس عراقچی در آنکارا همه در تلاش برای بازگرداندن فضا به سود خود هستند.

عراقچی با علم به اینکه فضا همچنان در ترکیه نه به نفع جمهوری اسلامی که در تنش با آمریکا است، سعی می کند از فضای توهم آلود اردوغان برای رساندن ترکیه به امپراطوری عثمانی استفاده کند.

او همچنین با تهدید غرب گفت صبر ایران در آستانه لبریز شدن است.

وی با اشاره به اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به عنوان گروه تروریستی از سوی آمریکا، ضمن هشدار نسبت به رودرو شدن نیروهای سپاه و آمریکا در خلیج فارس گفت: این دو نیرو که بطور متقابل گروه تروریستی خوانده شده اند در خلیج فارس و یا منطقه دیگری می توانند رو در روی یکدیگر قرار بگیرند و بدون شک مسئولیت چنین وضعی بر عهده آمریکا خواهد بود.

وی همچنین در حالی که برخی وبسایت ها خبر از انتشار نسخه فارسی اینستکس می دهند، در خصوص ساز و کار مالی ایران و اروپا اعلام کرد که هنوز کاری انجام نشده است.

اروپا در انتظار تصویب FATF در ایران است و جمهوری اسلامی از امضای آن سر باز می زند. همین موضوع به علاوه آزمایشات موشکی، باعث جدایی هر چه بیشتر اتحادیه اروپا از رژیم ایران شده است.

اروپا در گیر و دار بحران برگزیت در انگلستان، جلیقه زردها در فرانسه و بحران پناهجویان در آلمان است. به همین خاطر به نظر نمی رسد در میان همهمه های سیاسی و اختلافات داخلی، دلمشغولی به خاطر ایران به وجود آید آنهم زمانی که یک طرف این مناقشه، کشوری است که مجموع اتحادیه قصد از دست دادن بازار آن را ندارد.

تلاش های پیشین جمهوری اسلامی، ترکیه و روسیه در یکه تازی در سوریه نیز امروز به شکل گذشته نیست. رابطه آنکارا با مسکو همچنان سرد و تقریبا رویه ای بدون حاشیه است.

تلاش تهران در میان این کشورها، قطعا بی فایده است چرا که واسطه این اتحاد احتمالی، داعش بود که امروز می توان پایان آن را متصور بود.

جمهوری اسلامی منفعتی از برجام نبرد و نخواهد برد. تعلل کشورهای اروپایی نیز به نظر بازی کردن با ایران و سرگرم گذاشتن رژیم این کشور است.

با این حال اگرچه مقامات رسمی جمهوری اسلامی به پایبند نبودن اروپایی ها به تعهداتشان به طور مکرر اعتراض می کنند اما خروج از برجام آخرین چیزی است که در سر تصمیم گیران بیت رهبری می گذرد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top