آخرین اخبار

آغاز آتش‌بازی از بندر فجیره

وقوع یک حادثه مشکوک برای چهار فروند کشتی در آب‌های امارات متحده عربی بار دیگر به تنش‌ها میان ایران با کشورهای همسایه جنوبی و آمریکا دامن زده و هرلحظه امکان روشن شدن آتش یک جنگ وجود دارد.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

وقوع یک حادثه مشکوک برای چهار فروند کشتی در آب‌های امارات متحده عربی بار دیگر به تنش‌ها میان ایران با کشورهای همسایه جنوبی و آمریکا دامن زده و هرلحظه امکان روشن شدن آتش یک جنگ وجود دارد.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» روز یکشنبه وزارت امور خارجه امارات متحده عربی اعلام کرد که چهار کشتی باری متعلق به کشورهای مختلف در حاشیه آب‌های شرقی این کشور در نزدیکی بندر فُجیره هدف «عملیات خرابکارانه» قرار گرفته‌اند. عربستان سعودی نیز امروز 23 اردیبهشت اعلام کرد که دو کشتی از چهار فروند کشتی حادثه‌دیده متعلق به این کشور است.

بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان انگشت اتهام را به سوی جمهوری اسلامی گرفته‌اند و می‌گویند شواهد نشان می‌دهند که نیروهای وابسته به این رژیم اقدام به این خرابکاری کرده‌اند.

دولت امارات و عربستان سعودی ضمن محکوم کردن این عملیات خرابکارانه، با احتیاط با این ماجرا برخورد کرده‌اند و هنوز شخص، گروه یا دولتی را متهم به این خرابکاری نکرده‌اند. از سوی دیگر، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی بدون اینکه این عملیات مشکوک را محکوم کند، صرفاً ابراز «تأسف» کرده و خواهان روشن شدن «ابعاد دقیق» این حادثه شده است.

بااین‌حال، ابتسام الکتبی، رئیس مرکز سیاست خارجه امارات متحده عربی، رژیم ایران را عامل این عملیات خرابکارانه دانسته و در توییتر نوشته است «اقدام خرابکارانه انجام‌شده توسط جمهوری اسلامی در نزدیکی آب‌های امارات، ماهیت تروریستی نظام جمهوری اسلامی و زیر پا گذاشتن قوانین بین‌المللی را تائید می‌کند.»

پیش‌ازاین، مقام‌های رژیم ایران به ‌ویژه حسن روحانی، رئیس‌جمهوری این کشور تهدید کرده بودند که «اگر نفت ایران صادر نشود، نفت کشورهای منطقه هم صادر نخواهد شد.»

علاوه بر این، جمهوری اسلامی بارها نسبت به تبعات تحریم صادرات نفت خود هشدار داده و آمریکا و همسایه‌های جنوبی خود را تهدید به «بستن تنگه هرمز» کرده است.

این تهدیدهای قبلی جمهوری اسلامی یک پیش‌زمینه ذهنی را ایجاد کرده بود و به همین خاطر اکنون در حادثه بندر فجیره همه نگاه‌ها به سوی این رژیم جلب شده است. عبدالرحمان راشد، سردبیر پیشین روزنامه الشرق الاوسط اظهار کرده است که «فجیره را رژیم ایران هدف قرار داده است. این عملیات شیوه تهران را برجسته و روشن می‌کند.»

در همین حال، امین عربشاهی یکی از مدیران خبرگزاری تسنیم در توییتر ادعا کرده است که «بندر فجیره تنها شاهراه حیاتی امارات و عربستان برای صدور نفت به آتش کشیده شد. چند خط عقب‌تر از تنگه هرمز را برو بچه‌های مقاومت اسلامی آتش زدند. کاسبان ترس بدانند جنگ سال‌ها است شروع شده در دقایق پایانی هستیم.»

با وجود همه ادعاها، عربستان سعودی یک تیم تحقیقات بین‌المللی را به بندر فجیره امارات ارسال کرده است تا ابعاد این عملیات خرابکارانه روشن شود؛ عملیاتی که اگر کار جمهوری اسلامی یا مزدوران نیابتی‌اش باشد، قطعاً پی‌آمدهای جدی‌ای برای این رژیم به همراه خواهد داشت.

این روزها خطر یک نبرد نظامی بین ایران و آمریکا بیش از هر زمان دیگری جدی گرفته می‌شود. جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز نسبت به درگیری نظامی بین جمهوری اسلامی و آمریکا هشدار داده و گفته است «ما نسبت به ریسک یک درگیری اتفاقی و تشدید ناخواسته وضعیت بسیار نگرانیم.»

این فعل‌وانفعالات در حالی رخ داده که پیش‌ازاین، ایالات‌متحده آمریکا ناو هواپیمابر «یو.اس.اس آبراهام لینکلن» و چهار بمب‌افکن b52 را به منظور تأمین امنیت منطقه و تقابل احتمالی با رژیم ایران به خلیج‌فارس اعزام کرده است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top