آخرین اخبار

عمان پیام هشدارآمیز آمریکا را به گوش رژیم ایران رساند

ایالات‌متحده آمریکا و جمهوری اسلامی هر دو ظاهراً مخالف تقابل نظامی هستند؛ اما رویدادهای جاری به گونه‌ای پیش می‌روند که هرلحظه امکان دارد آتش جنگ روشن شود و باروت‌خانه خاورمیانه را منفجر کند.

3 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

ایالات‌متحده آمریکا و جمهوری اسلامی هر دو ظاهراً مخالف تقابل نظامی هستند؛ اما رویدادهای جاری به گونه‌ای پیش می‌روند که هرلحظه امکان دارد آتش جنگ روشن شود و باروت‌خانه خاورمیانه را منفجر کند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» وزیر امور خارجه عمان روز گذشته (30 اردیبهشت) در سفری غیرمنتظره وارد تهران شد و با محمدجواد ظریف، همتای خود دیدار و گفت‌وگو کرد. رسانه‌های رژیم ایران مدعی هستند که یوسف بن‌علوی حامل پیام مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر آمادگی این کشور برای «مذاکره» است.

اما دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز گذشته در توییتر نوشته است: «رسانه‌های جعلی بیانیه‌ای نوعاً غلط منتشر کرده‌اند و بدون آنکه علم داشته باشند، مدعی شده‌اند ایالات‌متحده به دنبال آغاز مذاکره با ایران است. این گزارش‌ها نادرست هستند.»

منابع خبری می‌گویند پیام بن علوی برای رژیم ایران چیزی نبوده جز هشدار دولت دونالد ترامپ برای دوری این رژیم از اقدامات تحریک‌آمیز در منطقه. سایت خبری فرارو با اشاره به سفر بن علوی به تهران، نوشته است «طبق ادعای منابع العرب، پیام بن علوی، جنبه تهدید‌آمیز داشته است. بر اساس این ادعا، پیام آمریکایی بن علوی حاوی این نکته بود که اگر ایران اقدامی خصمانه علیه آمریکا یا متحدان منطقه‌ای آن انجام دهد، آمریکا آماده است که در تشدید تنش با ایران به سطوح بالایی برود.»

سطح تنش‌ها در منطقه با عملیات خرابکاری علیه چهار کشتی و حمله به منطقه سبز بغداد که سفارت آمریکا هم در آن واقع شده، به شدت افزایش یافته است. به تازگی نیز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در صفحه توییتر خود نوشته است «اگر ایران جنگ می‌خواهد، رسماً کارش تمام است.»

ترامپ امروز نیز در محوطه کاخ سفید به خبرنگاران گفته است «اگر ایران آماده مذاکره نیست، تماس نگیرد. درباره ایران باید ببینیم چه می‌شود؛ اما آن‌ها خیلی خصمانه رفتار کرده‌اند و واقعاً محرک شمار یک تروریسم هستند.»

پس از توافق هسته‌ای، این بیشترین سطح از تنش‌ها و جدل‌ها بین ایالات‌متحده آمریکا و ایران است. رژیم ایران در حالی رویکرد غیرسازنده‌ای را در قبال آمریکا اتخاذ کرده است که به گفته ترامپ «اقتصادش رو فروپاشی» قرار دارد.

شرایط کنونی بیشتر شبیه یک بن‌بست سیاسی است تا نقطه عطفی در تاریخ روابط بین‌الملل. آمریکایی‌ها 12 شرط برای رژیم ایران تعیین کرده‌اند که پذیرش هرکدام از آن‌ها به معنای تغییر ماهیت رژیم مستبد و تروریست ایران است. از سوی دیگر، اقتصاد ایران در بحرانی‌ترین شرایط ممکن پس از انقلاب قرار دارد و مردم با تورم فاجعه باری روبرو هستند.

اقدام‌های تحریک‌آمیز نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی، موجب گسیل تجهیزات نظامی و ناوهای هواپیمابر آمریکا به خلیج‌فارس شده است. یکی از تبعات تهدیدهای نظامی آمریکا، محتاط‌تر شدن فعالان اقتصادی و خروج سرمایه‌های مالی و انسانی از کشور است؛ چراکه فعالیت اقتصادی و سرمایه‌گذاری در کشوری که آینده‌اش مشخص نیست و هرلحظه امکان تحمل ضربه‌های نظامی داشته باشد، برای فعالان اقتصادی عاقلانه به نظر نمی‌رسد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top