آخرین اخبار

قدم اول آتش به اختیار؛ قدم دوم تشکیل دولت

بالاخره علی خامنه ای همچون رییس جمهور محبوبش تکرار کرد و خود را جدا از تمام آنچه که ختم به برجام شد خواند. محمود احمدی نژاد "بگم بگم"ها را آغاز کرد و علی خامنه ای همیشه آماده بود تا "من گفتم من گفتم" را بگوید.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

بالاخره علی خامنه ای همچون رییس جمهور محبوبش تکرار کرد و خود را جدا از تمام آنچه که ختم به برجام شد خواند.

محمود احمدی نژاد "بگم بگم"ها را آغاز کرد و علی خامنه ای همیشه آماده بود تا "من گفتم من گفتم" را بگوید.

نوبت دوباره به او رسیده که با تصور فراموشی افکار عمومی "من گفتم" را ورد زبانش کند.

برجامی که به فرجام خوش برای بیت رهبری ختم نشد، تنها راهکاری که برای او گذاشته این است که جملاتی نظیر "من گفتم" و "من از ابتدا خوشبین نبودم" را بازنشر دهد.

وی که با جمعی از افرادی که می شود دانشجو هستند در نشستی درباره برجام گفت: «نظر ما این است که رهبری وارد کار اجرایی نشود، مگر جایی که به حرکت کل انقلاب ضربه میزند. اما آن‌طور که برجام عمل شد، من خیلی اعتقادی نداشتم و بارها هم به رئیس‌جمهور و وزیر خارجه گفتیم و تذکر دادیم.»

رهبر جمهوری اسلامی خطاب به این جوانان گفت: «ان‌شاءالله شما جوانها با این حرکتها پیش بروید و زمینه را برای روی کار آوردن یک دولت جوان و حزب‌اللهی آماده کنید، بنده معتقدم که بسیاری از این نگرانی‌های شما و دغدغه‌های شما و غصّه‌های شما پایان خواهد پذیرفت؛ این غصّه‌ها هم البتّه فقط مخصوص شماها نیست.»

خامنه ای قبلا خطاب به جوانان طرفدار خود گفته بود که باید آتش به اختیار عمل کنند؛ پیامی مستقیم به طرفدارانش که فراقانونی عمل کنند.

او پس از مدتی فرمان خود را "تعدیل" کرد و گفت آتش به اختیار به معنای بی قانونی و فحاشی نیست اما همین که این سخنان به زبان وی آورده شد همین پیام را منتقل کرد که طرفداران او می توانند به نام نظام و رهبری به شکل آتش به اختیار عمل کنند.

حالا او دوباره با همان جماعت آتش به اختیار در شب شانزدهم ماه رمضان جلسه گذاشته و از آنان خواسته است که خودشان دولت جوان و حزب اللهی تشکیل دهند.

این نیز به معنای بی قانونی و فراقانونی عمل کردن بسیجیان مورد نظر او است. اینکه زمینه برای چنین مساله ای آماده شود، مشخص نیست به چه صورتی خواهد بود.

به طور پیشفرض، تمایلی از جانب عموم مردم به هیچ یک از جناح های سیاسی خصوصا جناح حاکم وجود ندارد و این زمینه چینی، قطعا با تبلیغات و ایجاد جذابیت به وجود نخواهد آمد چرا که اصولا جذابیتی از آنسو وجود ندارد.

خامنه ای البته ایراد و انتقاد به ساختار را نمی پذیرد و تلویحا باز هم مسئولان را مقصر می بیند. البته این مسئولان از دید وی به "دولت" محدود می شود و او هیچگاه دستگاه های زیر نظر خود و بیت شخصی اش را مقصر نمی داند.

او همچنین در حالی از برجام فرار می کند و می گوید من از ابتدا مخالف بودم، که دست اصلی هدایت کننده در مذاکرات برجام، شخص وی بوده است.

علی خامنه ای به طور قطعی بازنده شکست برجام بود چرا که نتایج حاصل از برجام را خود او تخریب کرد که اکنون تحریم های جهانی پس از آن مذاکرات سنگین پدید آمد.

او اما تا پایان عمر خود راضی به پذیرش شکست نخواهد شد و خود را همچنان یک "انقلابی" خواهد دید.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top