آخرین اخبار

حامیان مقتدی صدر: جنگ ایران و آمریکا را به عراق نکشانید

به جز دولت مرکزی عراق که اوامر ملوکانه علی خامنه ای را دیگر اجرا نمی کند و با یک نامه "برهم صالح" اعلام می کند که دیگر نباید در امور عراق دخالت نماید، دولت های در سایه و جناح های مختلف هم همین را می خواهند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

به جز دولت مرکزی عراق که اوامر ملوکانه علی خامنه ای را دیگر اجرا نمی کند و با یک نامه "برهم صالح" اعلام می کند که دیگر نباید در امور عراق دخالت نماید، دولت های در سایه و جناح های مختلف هم همین را می خواهند.

حامیان مقتدی صدر به تازگی در میدان تحریر بغداد تجمع کرده اند تا از دولت خود بخواهند که در جنگ میان ایران و آمریکا، عراق اعلام بی طرفی کند.

این تجمع که ۳۰۰۰ نفر را در بر می گرفت در بغداد برگزار شد و مشابه همین تجمع از سوی حامیان صدر در بصره شکل گرفت. همگی خواهان آن هستند که عراق، موضع بی طرف را در جنگ احتمالی بگیرد.

این تجمعات پس از آن شکل گرفت که سه روز پیش، مقتدی صدر گفته بود هر حزب سیاسی ای که عراق را در جنگ میان ایران و آمریکا دخالت دهد، "دشمن مردم عراق" است.

عراق در حالی خود را از جنگ احتمالی کنار می کشد که پیش از این، دولت مرکزی این کشور به طرق مختلف هماهنگی خود را با ایالات متحده بر علیه ایران در منطقه نشان داده بود.

سفرهای پیاپی مایک پمپئو به بغداد و دو سفر دونالد ترامپ به این کشور که به طور اختصاصی به موضوع ایران مربوط بود، تکلیف ایالات متحده را با عراق مشخص کرده است.

آمریکا در این مجادله، حواسش به ایران است و عراق هم قصد دارد از سال ها جنگ داخلی و خارجی، روزی با ایران و روزی با داعش بیرون بیاید.

یکی از اتهامات آمریکا علیه گروه صدر، دریافت پول از جمهوری اسلامی بود. اما صدر جوان نشان داده است که به دنبال هلال شیعی جمهوری اسلامی نیست و مساله عراق برای طرفداران آنها حائز اهمیت است.

ابراهیم جابری، مسئول دفتر مقتدی صدر که خودش برنامه ریزی این تجمع را کرده است، از هواداران خواسته بود که تنها با پرچم عراق و گل سفید شرکت کنند.

وی در ادامه گفته است که «دولت عراق باید قدرتمند و نترس باشد و از چنین جنگی پیشگیری کند. مردم عراق (در صورت منفعل بودن دولت) قربانیان چنین جنگی خواهند بود.»

به گزارش بغداد تودی جابری اضافه کرد: «مردم عراق خطاب به دولت این کشور می گویند: ضروری است دولت درد و رنج کودکان یتیم و مادران داغدیده و دیگر افراد ملت را مد نظر قرار دهد، ما دیگر از جنگ‌هایی که جز کشتار و غم و اندوه نتیجه‌ای در پی نداشته است، خسته شده‌ایم.»

همزمان خبرهایی از محاصره نیروهای حشدالشعبی توسط گارد ریاست جمهوری منتشر شده که حاکی از افزایش فشار بر گروه های تحت حمایت جمهوری اسلامی است.

این گزارش تکمیل خواهد شد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top