آخرین اخبار

قدس، معامله قرن و انزوای هلال شیعی جمهوری اسلامی

ایران که می توانست با حفظ موضع خود پس از انقلاب همچون عربستان امروزی و امارات، به حل و فصل منازعات با در نظر گرفتن منافع ملی بپردازد، یکسره اسرائیل را دشمن درجه یک خود معرفی کرد و خواستار حذف آن بود.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

روز قدس بار دیگر در ایران تمام شد. روزی که آیت الله خمینی در ایران پایه گذاری کرد و 40 سال دشمنی ایران با یک کشور دیگر شکل گرفت.

ایران که می توانست با حفظ موضع خود پس از انقلاب همچون عربستان امروزی و امارات، به حل و فصل منازعات با در نظر گرفتن منافع ملی بپردازد، یکسره اسرائیل را دشمن درجه یک خود معرفی کرد و خواستار حذف آن بود.

اسرائیل نیز به عنوان متحد تمام عیار ایالات متحده آمریکا، نهایت استفاده را از این خصومت ها کرد و با تجهیز خود، اقدام به حذف تدریجی فلسطین کرد.

جنگ اسرائیل و فلسطینی ها همچنان ادامه دارد و اکنون که معامله قرن در شرف وقوع است، باز هم این جمهوری اسلامی است که سنگ اندازی می کند.

این سنگ اندازی ها در حالی صورت می گیرد که فلسطین پس از دهه ها درگیری با اسرائیل، حالا خود را نزدیک به عربستان می بیند تا این مجادله خونین پایان یابد.

عربستان نیز به عنوان یک متحد دیگر آمریکا، تلاش می کند تا این معامله فرجام خوشی برای کشورهای منطقه داشته باشد.

در چنین شرایطی این تنها ایران است که منزوی و تنها می ماند چرا که به دلیل یک فرمان که 40 سال قبل صادر شده، نمی خواهد از مواضع خود عقب نشینی کند.

رهبران جمهوری اسلامی به خوبی نشان داده اند که "انقلابی" هستند و چیزی از سیاست و دیپلماسی نمی دانند.

روز قدس امسال با آنچنان شور و حرارتی که هر ساله برگزار می شد همراه نبود. دوربین های خبری جهان نیز پوشش خوبی به دلیل کاهش جمعیت تظاهرکننده ندادند.

قدس امسال به طور کامل انزوای جمهوری اسلامی را نشان داد و این تنهایی برای رهبران رژیم تهران به قدری بود که تحلیل های خبری نیز از این اتفاق مشاهده نشد و میزگردی تشکیل نگردید.

معامله قرن آمریکا برای حل مساله اسرائیل-فلسطین فعلا به دلیل موضوعات پارلمان اسرائیل به تعویق افتاده است اما این موضوع آنچنان زمان نخواهد برد چرا که فلسطین و تشکیلات خودگردان سالهاست به دنبال کنار گذاشتن این جنگ است.

به گزارش العربیه ملک سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود، پادشاه عربی سعودی در مراسم افتتاحیه نشست سازمان همکاری اسلامی تاکید کرد که کشورش هرگونه تعرض به وضعیت تاریخی و حقوقی قدس را نمی‌پذیرد.

ورود جدی ملک سلمان در موضوع فلسطین به صورت علنی نشان می دهد که دیگر این هلال شیعی جمهوری اسلامی نیست که با پول نفت اقدام به خرابکاری در کرانه باختری، نوار غزه و بلندی های جولان کند.

وی که در پنجاهمین سالروز تاسیس سازمان همکاری اسلامی سخنرانی می کرد از قدس با نام "قدس شریف" یاد کرد و مسجدالاقصی را مسجدی معرفی کرد که تا کنون تحت اشغال بوده است.

سخنان ملک سلمان در حالی که به نوعی دفاعیات از فلسطین به عنوان یک ملت مسلمان بود اما دو نشانه بزرگ داشت.

نخست اینکه ملک سلمان یکی از بازیگران اصلی مساله فلسطین-اسرائیل است و راه بر خامنه ای در تهران بسته شده و دوم اینکه خود او می تواند با معامله قرن همراه شده و با آرام نگه داشتن فلسطینی ها، نقشه یک کشور مستقل را ترسیم نماید.

او همچنین با اشاره به نقش جمهوری اسلامی در انفجارهای بندر فجیره و کمک رسانی به حوثی ها گفت: «در این ماه مبارک کشتی‌های تجاری و از جمله دو نفت‌کش سعودی در نزدیک آب‌های سرزمینی امارات متحده عربی مورد حمله اقدامات تخریبی تروریستی قرار گرفتند. این موضوع خطری برای امنیت و سلامت حرکت عبور و مرور دریایی و امنیت منطقه‌ای و جهانی است. همچنین دو ایستگاه پمپاژ نفت در پادشاهی عربی سعودی با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین از سوی شبه‌نظامیان تروریستی حوثی که از سوی ایران حمایت می‌شوند، مورد هجوم تروریستی قرار گرفتند. تاکید می‌‍کنیم که این اقدامات تخریبی تنها پادشاهی سعودی و منطقه خلیج را مورد هدف قرار نگرفته بلکه امنیت دریانوردی و جریان انرژی جهان را مورد هدف قرار داده است.»

جمهوری اسلامی هنوز به این سخنان واکنش رسمی نشان نداده است اما همواره گفته است که عربستان، آلت دست ترامپ است و هرچه او بگوید، اجرا خواهند کرد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top