آخرین اخبار

افزایش فشار بر رژیم ایران؛ از خلیج‌فارس تا اروپا

پس از محکومیت سیاست‌های مخرب جمهوری اسلامی در نشست شورای همکاری خلیج‌فارس و نشست اتحادیه کشورهای عرب، وزیر امور خارجه آمریکا نیز به یک تور اروپایی رفته تا فشارهای سیاسی و اقتصادی علیه این رژیم را افزایش دهد.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

پس از محکومیت سیاست‌های مخرب جمهوری اسلامی در نشست شورای همکاری خلیج‌فارس و نشست اتحادیه کشورهای عرب، وزیر امور خارجه آمریکا نیز به یک تور اروپایی رفته تا فشارهای سیاسی و اقتصادی علیه این رژیم را افزایش دهد.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» زمان به ضرر جمهوری اسلامی به سرعت در حال سپری شدن است؛ اما این رژیم در انفعال و بی‌حرکتی گرفتار شده و نمی‌خواهد خود را با شرایط حاکم بر روابط بین‌الملل هماهنگ کند.

در حالی که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی همچنان به شعارهای انقلابی خود ادامه می‌دهد و مذاکره را «سم مهلک» می‌خواند، اقتصاد ایران مانند برف در حال آب شدن است و تورم نیز سر به فلک گذاشته است. از سوی دیگر، فشارهای سیاسی نیز در حال افزایش است و رژیم ایران تنهاتر از هر زمان دیگری شده است.

در اواخر هفته‌ای که گذشت، سران کشورهای عربی در قالب نشست شورای همکاری خلیج‌فارس، نشست اتحادیه کشورهای عرب و نشست سازمان همکاری‌های اسلامی به درخواست عربستان سعودی گرد هم آمدند تا شرایط منطقه، اقدام‌های تروریستی و سیاست‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی را به بحث و بررسی بگذارند. بیانیه‌های پایانی این نشست‌ها معطوف به رژیم ایران و محکومیت رفتارهای مخرب آن بود.

پس به آتش کشیدن سفارت و کنسولگری عربستان سعودی در ایران، مقامات حکومتی این کشور در تلاش برای اعمال فشار و انزوای رژیم ایران به کمک ایجاد یک اجماع منطقه‌ای هستند.

در قطعنامه پایانی نشست شورای همکاری خلیج‌فارس «شلیک بیش از 225 موشک بالستیک» و «155 پهپاد غیرمسلح توسط نیروهای انصارالله به سمت عربستان سعودی» محکوم شده است. حوثی‌های یمن از جمله نیروهای شبه‌نظامی تروریستی تحت حمایت جمهوری اسلامی هستند.

حمله به چهار کشتی نفتی و تجاری در نزدیکی بندر الفجیره امارات متحده عربی نیز در این قطعنامه محکوم و از جامعه بین‌المللی خواسته شده از وقوع چنین عملیات خرابکارانه‌ای جلوگیری کند. بر اساس اظهارات مقامات ارشد آمریکایی، مدارکی دال بر ارتباط این حمله به رژیم ایران به دست آمده که قرار است به شورای امنیت ارسال شود.

سفرهای اروپایی پمپئو با محوریت مسئله ایران

هم‌زمان با تحرکات دیپلماتیک عربستان سعودی، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا نیز یک تور اروپایی را با محوریت مسئله رژیم ایران آغاز کرده است تا ضمن کاهش اختلاف‌ها بین آمریکا و قدرت‌های اروپایی، جمهوری اسلامی را بیش از پیش از طریق تروئیکا (فرانسه، بریتانیا و آلمان) تحت فشار بگذارد.

پمپئو روز پنجشنبه هفته گذشته در آغاز تور اروپایی خود دیداری 45 دقیقه‌ای را با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان داشت. وزیر امور خارجه آمریکا در نشست خبری مشترک با مرکل، اختلاف‌ها میان آمریکا و اروپا کم‌اهمیت دانست. مرکل نیز گفت «اول از همه، مسئله ایران مطرح است و اینکه چگونه جلوی دستیابی [رژیم] ایران به تسلیحات هسته‌ای را بگیریم و نیز چگونه مانع اقدامات تهاجمی بیشتر از جانب [رژیم] ایران شویم.»

آلمان در بین کشورهای اروپایی بیشترین دادوستد تجاری را با جمهوری اسلامی دارد و به همین علت آمریکا تلاش دارد برلین را مجاب به افزایش فشار اقتصادی علیه رژیم ایران کند؛ به ویژه اینکه گفته می‌شود یکی از اهداف پمپئو از سفر به اروپا جلوگیری از فعال شدن «اینستکس» است.

اینستکس یک سازوکار ویژه مالی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی است که دفتر آن با سرمایه بریتانیا در فرانسه مستقر شده و آلمان بر آن نظارت می‌کند. این سازوکار هنوز کار خود را آغاز نکرده است. ناظران می‌گویند بعید است چنین ابزاری ظرفیت چندانی برای دور زدن تحریم‌ها داشته باشد.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه تور اروپایی خود، روز شنبه 11 خرداد وارد سوئیس شده است تا با مقامات دولتی این کشور دیدار و گفت‌وگو کند. پمپئو همچنین در نشست سالانه «بیلدبرگ» واقع در شهر مونترو در سوئیس شرکت کرد. چهره‌های مطرح و مقامات دولتی کشورها هرساله در این نشست بدون حضور خبرنگاران به بحث درباره مسائل راهبردی و مهم جهان می‌پردازند.

پمپئو در روزهای آینده سفرهایی به هلند و فرانسه خواهد داشت تا زمینه افزایش فشار سیاسی و اقتصادی را بر رژیم ایران فراهم کند. دولت کنونی آمریکا قبل از فرا رسیدن انتخابات ریاست جمهوری 2020 نیازمند حل مناقشه با ایران هستند تا از آن به عنوان یک موفقیت دیپلماتیک بهره‌برداری کنند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top