آخرین اخبار

ایران از سوریه بیرون برود، ماندگاری اسد تضمین است

جمهوری اسلامی امید خود را در به تعویق افتادن معامله قرن می بیند. این رژیم تصور می کند با اتفاقاتی که در اسرائیل افتاده است، معامله قرن نیز به پایان رسیده و همچنان می توان امید به آشوبگری داشت.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

جمهوری اسلامی امید خود را در به تعویق افتادن معامله قرن می بیند. این رژیم تصور می کند با اتفاقاتی که در اسرائیل افتاده است، معامله قرن نیز به پایان رسیده و همچنان می توان امید به آشوبگری داشت.

دوربین سیمای جمهوری اسلامی به سراغ شبه نظامیان مخالف این معامله خصوصا حماس رفته است تا در حالی که چهره های خود را پوشانده اند، اعلام کند که طرح صلح به جایی نخواهد رسید چرا که این "مبارزین" اجازه نخواهند داد.

حالا برخی گزارشات حاکی از این است که نظام اسلامی در خصوص مسائل سیاسی و منطقه ای هم با آنکه به دنبال هلال شیعی بود عقب است و توان تحلیل چند گام جلوتر را ندارد.

این گزارشات نشان می دهند که در ماه آینده، ایالات متحده و اسرائیل، مشوق هایی را به سوریه و اسد ارائه خواهند داد که اگر جمهوری اسلامی را از مرزهای خود خارج کند، ماندن اسد در دمشق را تضمین می نمایند.

مسئولین جمهوری اسلامی چندین بار گفته اند که به درخواست "دولت قانونی" سوریه در این کشور حضور دارند.

تلویزیون دولتی کان اسرائیل، با اشاره به گزارش روزنامه الشرق الاوسط به نقل از دیپلماتهای غربی گفت این مشوقها در دیدار سه جانبه آتی مشاوران امنیت ملی که بنا است اواخر ماه جاری در اورشلیم صورت گیرد، مطرح خواهند شد. در این گزارش مشخص نشده که دیگر پیشنهادات ممکن است در چه زمینه ای باشند.

این مساله نشان می دهد که اگر موضوع طرح صلح یا معامله قرن برای مدتی به عقب رفته اما سیاست های واشنگتن و متحد منطقه ای اش به پایان نرسیده است.

واشنگتن همان راهی را پیش می رود که وزیر آموزش و پرورش اسرائیل پیشنهاد کرده بود. این وزیر پیشتر گفته بود که جمهوری اسلامی همچون هشت پایی است که باید سر آن قطع شود.

واشنگتن و اورشلیم مجدانه در حال بریدن پاهای این هشت پا در آغاز هستند. از سویی فشارها بر حزب الله با از بین بردن تونل های مخفی ادامه دارد و از سوی دیگر فشار بر اسد و همچنین پیاده سازی طرح صلح همچنان وجود دارد.

اصرار به خروج شبه نظامیان سپاه از سوریه از جانب اسرائیل، مساله ای جدی است که بر روی آن به طور جدی کار می شود.

روز گذشته اسرائیل، مواضع تازه ای از تجهیزات نظامی جمهوری اسلامی در سوریه را هدف حمله قرار داد.

با این حال به نظر می رسد به دلیل مسائل حیثیتی، رژیم تهران می خواهد در سوریه بماند و در همانجا به سرمایه گذاری ادامه دهد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top