آخرین اخبار

اگر میترا استاد را یک اصولگرا کشته بود...

دو روز پس از به قتل رسیدن میترا استاد، روزنامه ایران در یک مطلبی، تلاش کرد تا مقوله قتل میترا استاد را با ترکیبی از ادبیات انگلستان و موارد شبه روانشناسی و عشقی، به سمت دیگری هدایت کند.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

دو روز پس از به قتل رسیدن میترا استاد، روزنامه ایران در یک مطلبی، تلاش کرد تا مقوله قتل میترا استاد را با ترکیبی از ادبیات انگلستان و موارد شبه روانشناسی و عشقی، به سمت دیگری هدایت کند.

آرام کردن فضا توسط رسانه های جمهوری اسلامی، همیشه راهی است که پیش گرفته می شود.

این بار این آرام کردن توسط دولتی ها و نزدیکان اردوگاه اصلاحات انجام شد.

هرچقدر که در جبهه روبرو، صدا و سیما این خبر را بولد کرد و آن را پوشش کامل داد، روزنامه های اصلاح طلب و رسانه های وابسته در اختیار دولت، سعی کردند جو را آرام و به نفع شهردار اصلاح طلب سابق نشان دهند.

استفاده از سابقه او در راستای نشان دادن وی به عنوان فردی تحصیل کرده که حتما دلیلی داشته که به این میزان از خشم رسیده، یکی از ابزارهایی بود که رسانه های اصلاح طلب استفاده کردند.

اگر میترا استاد را یک اصولگرا به قتل رسانده بود، به طور قطع با توجه به سابقه این روزنامه ها، قطعا موضوع فراتر از رفرنس دادن به شکسپیر بود.

دیگر روزنامه ایران ریچارد سوم و ادبیات انگلستان را به رخ نمی کشید. بلکه از روانشناسان و روانکاوان بهره می برد، سیاسی نویسان خود را به کار می بست و صد البته به جای سوابق تحصیلی، به سوابق کثیف اقتصادی قاتل رسیدگی می شد.

این هجمه تبلیغاتی تا به جایی می رسید که آنان احساس رضایت کامل کنند.

در آن سو البته این موضوع قابل تطهیر نیست. اینکه صدا و سیما خصوصا بخش های مختلف خبری سیما این چنین مساله را پوشش دادند، نه به معنای در جستجوی عدالت گشتن سیما که نوعی عقده گشایی را نشان می داد.

تلویزیون جمهوری اسلامی دائما در موارد مختلف، با لحنی آرام اخبار را پخش می کند و هیچ هیجانی در بخش های مختلف خبری (به جز مواردی معدود در بخش خبری بیست و سی) ایجاد نمی نماید؛ موسیقی تند در حین خبر گفتن پخش نمی شود، از رنگ قرمز استفاده نمی گردد و صدای گوینده خبر معمولا پایین است.

مجموعه عملکرد دو طرف نشان می دهد که ماجرای این قتل، برای طرفین صرفا بهره برداری سیاسی است و در این بین، هیچ یک از طرفین نه به فرزند 13 ساله مقتول فکر می کند و نه به علت های ریشه ای این موضوع!

باقی اخبار هم به طور زرد پوشش داده شد و آنچنان مساله قتل به چای نوشیدن و تعداد گلوله های شلیک شده خلاصه شد که در نهایت نیازهای مخاطب پیگیر خبر، ارضا گشت!

حالا دیگر کمتر کسی پیگیر وضعیت شهردار است و انتشار جزییات خبر دیگر کسی را شگفت زده نمی کند! اصلاح طلبان و اصولگرایان نهایت تلاش خود را به کار بستند تا از این نمد، کلاهی برای خود ببافند و همچنان به این بازی ادامه می دهند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top