آخرین اخبار

عملیات ناکام «ماس» برای نجات برجام

محمدجواد ظریف و هایکو ماس روز دوشنبه 20 اردیبهشت دو دور گفت‌وگو پیرامون نجات توافق هسته‌ای انجام دادند؛ اما اظهارات و مواضع دو طرف در نشست خبری به‌ گونه‌ای بود که نشان از شکست این گفت‌وگوها داشت.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

وزیر امور خارجه آلمان پس از سفر به بغداد، ابوظبی و امان، روز دوشنبه وارد تهران شد تا با وزیر امور خارجه ایران درباره توافق هسته‌ای و یافتن راهکارهایی برای حفظ آن گفت‌وگو کنند؛ اما مواضع محمدجواد ظریف و هایکو ماس پس از دو دور گفت‌وگو نشان می‌دهد آلمان در عملیات نجات «برجام» ناکام مانده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» اروپایی‌ها به ویژه آلمان، فرانسه و بریتانیا نگرانی عمیقی نسبت به وضعیت توافق هسته‌ای دارند؛ توافقی که با خروج آمریکا از آن عملاً از بین رفته و یک سالی می‌شود که بیشتر شبیه یک کاغذ باطله است. بااین‌حال، تروئیکا در پی حفظ همین کاغذ باطله هستند تا رژیم ایران را از رسیدن به سلاح هسته‌ای دور نگاه دارد.

طی یک سال گذشته قدرت‌های اروپایی وعده‌های زیادی را به جمهوری اسلامی داده‌اند تا همچنان به برجام پایبند باشد و کاری نکند که این توافق به طور کامل فرو بپاشد. ایجاد یک سازوکار ویژه مالی یا «اینستکس» که ابزاری برای دور زدن تحریم‌های آمریکا محسوب می‌شود، یکی از این وعده‌ها بوده که پس از گذشت یک سال هنوز اجرایی نشده است.

جمهوری اسلامی که از وعده‌ها و حمایت‌های صرفاً کلامی تروئیکا نا امید شده است، 18 اردیبهشت امسال یعنی دقیقاً یک سال پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، بخش‌هایی از این توافق شامل محدودیت میزان ذخیره‌سازی اورانیوم غنی‌شده و فروش آب‌سنگین را متوقف کرد و به اروپایی‌ها 60 روز مهلت داد تا «روابط بانکی» و «صادرات نفت» ایران را تضمین کنند.

رژیم ایران هشدار داده است که اگر منافع اقتصادی‌اش طی این 60 روز محقق نشود، اقدام‌های دیگری همچون توقف محدودیت‌های مربوط به درصد غنی‌سازی را هم در دستور کار قرار خواهد داد. بااین‌حال، اتحادیه اروپا ضرب‌الاجل جمهوری اسلامی را نپذیرفته و خواهان پایبندی این رژیم به توافق هسته‌ای شده است.

وزیر دفاع فرانسه در همان روز آغاز نقض برجام از سوی جمهوری اسلامی گفته بود «هیچ چیز بدتر از خروج ایران از توافق هسته‌ای 2015 نیست.» فلورنس پارلی اضافه کرده بود که «اگر ایران به تعهدات هسته‌ای‌اش عمل نکند، سازوکاری مورد بحث قرار خواهد گرفت که می‌تواند گزینه بازگشت تحریم‌ها را روی میز قرار دهد.»

این مقام فرانسوی تأکید کرده بود که فرانسه، آلمان و انگلیس تمام تلاش خود را برای «حفظ» این توافق به کار گرفته‌اند. به نظر می‌رسد سفر هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان به تهران نیز در همین راستا انجام شد تا این مقام ارشد آلمانی به نمایندگی از فرانسه و بریتانیا، رژیم ایران را از نقض توافق هسته‌ای بر حذر دارد؛ چنانکه پیش‌تر سخنگوی وزارت‌ امور خارجه آلمان نیز گفته بود سفر هایکو ماس به ایران با «توافق و هماهنگی» بریتانیا و فرانسه انجام می‌شود. به گفته او درباره این سفر با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز صحبت شده است.

محمدجواد ظریف و هایکو ماس روز دوشنبه 20 اردیبهشت دو دور گفت‌وگو پیرامون نجات توافق هسته‌ای انجام دادند؛ اما اظهارات و مواضع دو طرف در نشست خبری به‌ گونه‌ای بود که نشان از شکست این گفت‌وگوها داشت.

ظریف در نشست خبری مشترک با هایکو ماس با اشاره به عدم پایبندی رژیم ایران به تعهدات برجامی و ضرب‌الاجل 60 روزه به اروپا، گفته است «اقدامات جدید جمهوری اسلامی ایران منطبق بر حقوق شناخته‌شده‌اش در ماده 36 [توافق هسته‌ای] است. ما آمادگی داریم این اقدامات را ادامه دهیم.»

وزیر امور خارجه آلمان نیز در این نشست خبری اظهار داشته است که «صحبت‌های فشرده‌ای درباره برجام و نحوه ادامه آن داشتیم. موضع ما سه کشور اروپایی این است که از برجام حمایت ‌کنیم و خواهان این هستیم که به تعهداتمان ادامه دهیم و البته نمی‌توانیم معجزه کنیم.»

جمله «نمی‌توانیم معجزه کنیم» نشان می‌دهد طرف ایرانی در این دیدار و گفت‌وگوی دو جانبه خواسته‌هایی را به ازای پایبندی به توافق هسته‌ای مطرح کرده که خارج از عهده اروپاست و به همین دلیل سفر ماس با ناکامی روبرو شده است.

زیاده‌خواهی‌های جمهوری اسلامی در حالی است که به نظر می‌رسد سفر هایکو ماس بیش از اینکه به منظور متقاعد کردن این رژیم به اجرای کامل برجام باشد، با هدف رساندن یک هشدار جدی بوده است.

پیش از این نیز ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به رژیم ایران هشدار داده بود که به توافق هسته‌ای پایبند باشد و بر دیوار روسیه تکیه نکند؛ زیرا روسیه «آتش‌نشانی» نیست که همه‌چیز را نجات دهد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top