آخرین اخبار

جای چکمه های سربازان آمریکایی در خاورمیانه سفت تر می شود

ایالات متحده بخش بزرگی از تاریخ خود را در جنگ با سایر کشورها و گروه ها گذرانده است. از جمله ۱۷ سال جنگ با گروه طالبان در افغانستان!

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

ایالات متحده بخش بزرگی از تاریخ خود را در جنگ با سایر کشورها و گروه ها گذرانده است. از جمله ۱۷ سال جنگ با گروه طالبان در افغانستان!

از زمان آغاز جنگ افغانستان که پای نظامیان آمریکایی به طور جدی به منطقه خاورمیانه باز شد، سایر جنگ ها نیز نیازمند پوتین سربازان آمریکایی بود. به نظر می رسد هر کجا که نیاز باشد این سربازان آمریکایی هستند که با دستور کاخ سفید و هماهنگی پنتاگون وارد عمل می شوند.

سیاست مبارزه با تروریسم آمریکا از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ زیر سوال رفت و وی در نظر داشت که هزینه های جنگ در خاورمیانه را با دور کردن سربازان این کشور کاهش داده و صرف رشد اقتصادی در داخل کند.

اما عصر ناتمام داعش، مذاکرات با طالبان، حملات گاه و بیگاه حزب الله به اسرائیل و بالاخره آتش افروزی های ایران، این نتیجه را به دست رییس جمهور داد که ماندن در خاورمیانه الزامی است.

اما در تهران، رهبران جمهوری اسلامی دائما تاکید دارند که زمین خاورمیانه برای بازی آمریکایی ها مناسب نیست و آنها باید این منطقه را ترک کنند.

تصور بیت رهبری و دولت ها از منطقه و خاک، برداشتی مفتضحانه از روابط بین الملل شناخته می شود که در آن از عوامل خارجی می خواهند قسمتی از کره زمین را به نفع آنها کنار بگذارد.

گویی تکه کیکی برای مرگ زمین در حال تقسیم است و هلال شیعیان قصد برداشتن سهم خود را دارند.

شعار "اول آمریکا" شعاری بود که می رفت تا به یک سیاست عملگرایانه تبدیل شود اما همانطور که ذکر شد این شعار به همان میزان که نیاز بود در حد شعار باقی ماند.

هر چند که پرزیدنت ترامپ در تلاش است تا همان شعارهایی را که سر داده جامه عمل بپوشاند اما روند شیعه گستری حاکمان در تهران، چنین مساله ای را زیر سوال می برد.

به طور مثال موضوع "معامله قرن" که برنامه ای برای خاتمه دادن به جنگ اسرائیل و فلسطین است و موضوع مهم این روزهای روزنامه های خصوصا اسرائیلی محسوب می شود، در حالی که مورد توافق دولت فلسطین هم هست، اما در تهران مخالفان فراوان دارد.

آیت الله خامنه ای می گوید اسرائیل ۲۵ آینده را نخواهد دید و در جای دیگری می گوید معامله قرن به هیچ عنوان به سرانجام نخواهد رسید.

رویدادهای بی ثبات کننده ای که هلال شیعی توسط ایران به راه انداخته با تقویت گروه های شبه نظامی همچون حوثی ها و حشدالشعبی، رنگ واقعی تری به خود گرفته اند.

حمله گرم به نزدیکی سفارت ایالات متحده در بغداد و منطقه سبز و همچنین پهن کردن سلاح های کشتار جمعی در مناطق کردنشین عراق، این پیام را به کاخ سفید می رساند که باید فکری اساسی به حال خطرات خاورمیانه کنند.

در تهران و حوالی میدان پاستور، پیرمرد سیاه پوش که به مدت ۳۰ سال رهبری کشور را بر عهده داشته، در میان تکبیرهای نامنظم هوادارانش، با دست دوبار پشت سر هم تکرار می کند که آمریکایی ها باید از منطقه بروند.

این همه تاکید برای خروج نظامیان آمریکایی، زنگ خطر دیگری برای واشنگتن است که اگر امروز منطقه سبز مورد حمله قرار می گیرد، آیا فردا قلب تل آویو، واشنگتن و ریاض هدف حمله است؟

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top