آخرین اخبار

علی خامنه‌ای و فرماندهان سپاه تنبیه شدند

چهار روز پس از سرنگونی پهپاد آمریکا به دست سپاه پاسداران، رئیس‌جمهوری این کشور با امضای یک فرمان اجرایی «تحریم‌های سختی» را علیه رهبر جمهوری اسلامی و فرماندهان نظامی این رژیم اعمال کرده است.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

چهار روز پس از سرنگونی پهپاد آمریکا به دست سپاه پاسداران، رئیس‌جمهوری این کشور با امضای یک فرمان اجرایی «تحریم‌های سختی» را علیه رهبر جمهوری اسلامی و فرماندهان نظامی این رژیم اعمال کرده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» مطابق اعلام قبلی مقامات ارشد آمریکا، صبح دوشنبه سوم خرداد دولت دونالد ترامپ تحریم‌های مالی تازه‌ای را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرد. بر این اساس دسترسی علی خامنه‌ای، وابستگان او و هشت تن از فرماندهان سپاه پاسداران به نظام مالی آمریکا قطع خواهد شد.

این تحریم‌های تنبیهی و به گفته دونالد ترامپ «سخت»، چهار روز پس از آن برقرار شده‌اند که نیروهای سپاهی، پهپاد «آر کیو 4» آمریکا را بر فراز آب‌های بین‌المللی در خلیج‌فارس هدف قرار داده و سرنگون کردند. بااین‌حال، وزیر خزانه‌داری آمریکا گفته است «تحریم‌های جدید صرفاً در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی نیست، بلکه پاسخ به اقدامات قبلی [رژیم] ایران نیز هست.»

استیو منوچین همچنین تصریح کرده است که با فرمان اجرایی جدید رئیس‌جمهوری آمریکا «میلیاردها دلار دیگر از دارایی‌های ایران» ضبط خواهد شد.

علاوه بر این تحریم‌ها، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه رژیم ایران نیز که این روزها اوضاع روحی نامناسبی دارد، به زودی تحریم خواهد شد. وزیر امور خزانه‌داری آمریکا به خبرنگاران گفته است که ایالات‌متحده تا آخر همین هفته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، را نیز در فهرست تحریم‌ها قرار خواهد داد.

تحریم‌ها علیه ظریف که رفت‌وآمدهای زیادی به ایالات‌متحده آمریکا و کشورهای اروپایی دارد، می‌تواند تبعات فراوانی داشته باشد.

تحریم دستگاه ولایت ‌فقیه و وزیر امور خارجه رژیم ایران اقدامی بی‌سابقه محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد تحریم تازه آمریکا، ده‌ها میلیارد دلار از ثروت‌های علی خامنه‌ای و وابستگان او را در کشورهای خارجی بلوکه خواهد کرد. این اقدام آمریکا، خامنه‌ای را در شرایط دردناکی قرار داده و روحیه او را تخریب خواهد کرد.

اما با وجود اینکه دولت ترامپ تاکنون تحریم‌های بی‌سابقه‌ای را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده است، این رژیم حاضر به گفت‌وگو و حل مسائل از طریق دیپلماسی نیست. این در حالی است که اقتصاد ایران بر اثر تحریم‌ها عملاً ورشکست شده و تورم فزاینده در حال از بین بردن قدرت خرید مردم و ایجاد یک شکاف طبقاتی بزرگ در جامعه است.

رژیم ایران مسیری را انتخاب کرده است که به زودی به بن‌بست منتهی خواهد شد. تاکنون کشورهای عمان، ژاپن و آلمان برای سر به راه کردن رهبران جمهوری اسلامی واسطه شده‌اند؛ اما تاکنون تغییری در رفتار و مواضع این رژیم ایجاد نشده است.

اکنون باید منتظر واکنش مقامات رژیم ایران نسبت به تحریم‌های تازه آمریکا ماند. آیا رژیم ایران تن به مذاکره و مصالحه خواهد داد یا بازهم دست به یک خرابکاری دیگر خواهد زد؟ هیچ‌کس نمی‌داند چه روی خواهد داد ولی برای همه روشن است که فعلاً متضرر اصلی، ایران و مردمش هستند که سال‌هاست به گروگان گرفته شده‌اند و روزبه‌روز به رنج‌هایشان اضافه می‌شود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top