آخرین اخبار

اروپا خواستار تشکیل جلسه فوری در خصوص برنامه هسته ای ایران شد

قدرت های اروپایی روز سه شنبه به دنبال بدعهدی جمهوری اسلامی در برجام و تمرد از مفاد توافقنامه برجام، خواستار برگزاری جلسه اضطراری شدند.

8 ماه قبل
بیان
A- A A+

قدرت های اروپایی روز سه شنبه به دنبال بدعهدی جمهوری اسلامی در برجام و تمرد از مفاد توافقنامه برجام، خواستار برگزاری جلسه اضطراری شدند.

انگلیس، آلمان، فرانسه، روسیه، چین و ایران طرفهای باقیمانده این توافقنامه هستند که به عنوان برنامه مشترک اقدام جامع (JCPOA) شناخته می شود. برجام در سال گذشته توسط ایالات متحده آسیب دید چراکه پرزیدنت ترامپ از آن خارج شد.

وزرای امور خارجه انگلستان، فرانسه و آلمان و همچنین دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کردند اقدامات تازه ایران باید در چارچوب برجام مورد توجه قرار گیرد و کمیسیون مشترک در این راستا باید فورا تشکیل جلسه دهد.

این قدرت های اروپایی نبودند که برجام را رها کردند بلکه جمهوری اسلامی بود که به شکل یک طرفه به دنبال بهانه های واهی، از این توافقنامه خارج شد و غنای اورانیوم را به بالای ۳.۶۷ درصد رساند. آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز گذر کردن ایران از مرز مشخص شده را تایید کرد.

اروپا در ابتدا صرفا از جمهوری اسلامی خواست که به توافقنامه پایبند بماند اما تحریمی را علیه تهران وضع نکرد.

ایران می خواهد همه چیز دوباره به آغاز برجام بازگردد و ایالات متحده آمریکا و اروپایی ها می خواهد که آنها نیز به برجام بازگردند. حسن روحانی گفته بود اگر برجام خوب بود باید به همه به آن بازگردند.

مقصود ایران از همراهی اروپا، راه اندازی کامل اینستکس (ساز و کار مالی ایران و اروپا) است تا از این طریق بتواند با جهان تجارت کند.

از زمان آغاز تحریم ها، تجارت ایران با جهان با مشکلات اساسی مواجه شده است و در مورد مهمتر، نفت ایران نمی تواند به فروش برسد.

کاخ سفید در نظر دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند. دولت آمریکا موفق شده است تا بخش های زیادی از اروپا را با خود همراه کند و بخش های زیادی از اروپا نیز خرید خود را به صفر رسانده اند.

ایران به دنبال عدم همراهی اروپا، اعلام کرد که طی یک ضرب الاجل و به صورت تدریجی از برجام خارج خواهد شد.

پس از مدتی این کشور به وعده خود جامه عمل پوشاند و حسن روحانی اعلام کرد که از هفتم جولای/۱۶ تیر به افزایش غنای اورانیوم می پردازد.

همین اتفاق افتاد و آژانس بین المللی تایید کرد که سطح غنی سازی ایران به ۴.۵ درصد افزایش یافته است.

روحانی در جلسه هیئت دولت پیش از این افزایش تهدید کرده بود که در صورتی که اروپا همراهی نکند، به هر میزان که جمهوری اسلامی بخواهد تا سر حد پلوتونیوم نیز به غنی سازی ادامه خواهند داد.

دولت ترامپ می گوید که توافقی که باراک اوباما با تهران منعقد کرده، توافقی بسیار بد بوده است. کاخ سفید می گوید تهران به واسطه پول های آزاد شده ناشی از توافق برجام به مبلغ حدودی ۱.۶ میلیارد دلار را برای تقویت گروه های شبه نظامی طرفدار خود در عراق، سوریه و افغانستان هزینه کرده است که در نهایت به زیان آمریکا تمام خواهد شد.

از دیگر برنامه های جمهوری اسلامی که توجه و حساسیت غرب از اروپا تا آمریکا را برانگیخته، فعالیت سامانه های موشکی جمهوری اسلامی است. پدافند هوایی جمهوری اسلامی تا کنون و عمدا کشور اسرائیل را به نابودی تهدید کرده است.

همین امر باعث شده تا اسرائیل به شکل رسمی و علنی، چندین بار از اروپا بخواهد که جمهوری اسلامی را تحریم کند. اگرچه اروپا تا کنون بر همان تحریم هایی که تا کنون اعمال کرده پابرجا مانده و تحریم های تازه ای را وضع نکرده، اما سیاست "فشار حداکثری" دونالد ترامپ، توانسته شرکت های اروپایی را هم به وحشت بیندازد تا این شرکت ها حامل پول به ایران جهت ایجاد آشوبگری در منطقه و جهان نباشند.

از دیگر شروطی که کاخ سفید وضع کرده، نظارت دقیق و توقف برنامه موشک های بالستیک جمهوری اسلامی است.

آیت الله خامنه ای و سایر تندروهای رژیم ایران، تاکید کرده اند که موشک قابل مذاکره نیست و آنان "تجربه تلخ" مذاکره با آمریکا را تکرار نخواهند کرد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top