آخرین اخبار

اژدهای هفت‌سر فساد در جمهوری اسلامی؛ این بار مجلس

همه ارکان رژیم جمهوری اسلامی به نوعی درگیر فساد اقتصادی هستند. درآمدهای هنگفت حاصل از منابع طبیعی مانند نفت در ساختار بسته و غیردموکراتیک این رژیم موجب فساد گسترده‌ای شده و صاحبان قدرت به انحای مختلف مشغول سوءاستفاده از موقعیت خود هستند.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

همه ارکان رژیم جمهوری اسلامی به نوعی درگیر فساد اقتصادی هستند. درآمدهای هنگفت حاصل از منابع طبیعی مانند نفت در ساختار بسته و غیردموکراتیک این رژیم موجب فساد گسترده‌ای شده و صاحبان قدرت به انحای مختلف مشغول سوءاستفاده از موقعیت خود هستند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» فساد مالی پدیده چندان عجیب‌وغریبی در ساختار سیاسی رژیم ایران نیست؛ اما مسئله قابل‌تأمل این است که هرسال این پدیده گسترده‌تر و سازمان‌یافته‌تر می‌شود. جمهوری اسلامی از همان ابتدای حیاتش با مصادره اموال برخی شهروندان سبک تازه‌ای از فساد همراه با اِعمال زور را پایه‌گذاری کرد. اکنون افزون بر 40 سال از عمر این رژیم می‌گذرد؛ رژیمی که قرار بود حامی «محرومان» باشد و دست «مستضعفان» را بگیرد؛ اما ناظران می‌گویند فساد اقتصادی و در لایه‌لایه نظام اداری جمهوری اسلامی نفوذ کرده و موجب ناکارآمدی ساختارهای سیاسی و اقتصادی رژیم شده است. آن‌ها معتقدند در چنین ساختاری رفع فقر، هدفی غیرقابل‌دسترس است.

یکی از دلایل اصلی عدم برخورد مقامات رده‌بالای رژیم و دستگاه‌های نظارتی با فساد، آلوده بودن خود آن‌ها به فساد است؛ برای مثال، خبرگزاری رویترز آبان 1392 گزارشی تحقیقی را منتشر کرد که نشان می‌دهد علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ریاست نهادی را تحت عنوان «ستاد اجرایی فرمان امام» بر عهده دارد که دارایی آن بیش از «95 میلیارد دلار» است. برای افکار عمومی روشن نیست که این ثروت از چه طریقی انباشته شده است.

مثال دیگر، قوه قضائیه است که سال 1395 معلوم شد 63 حساب بانکی به نام رئیس این نهاد وجود دارد. بر اساس گزارش رسانه‌های حکومتی، در این حساب‌ها صدها میلیارد تومان از اموال مسدود شده مردم نگهداری می‌شود و رئیس این قوه هرماه 250 میلیارد تومان سود بانکی دریافت می‌کند.

برای اثبات فساد اقتصادی در بین صاحبان قدرت، نهادهای حاکمیتی و دستگاه‌های مدیریتی رژیم ایران مثال‌های متعددی را می‌توان آورد؛ اما این فساد و سوءاستفاده از مناصب در جمهوری اسلامی به قدری تکرار شده که به مسئله‌ای بدیهی تبدیل ‌شده است.

حتی علی خامنه‌ای که خودش از فاسدترین چهره‌های جمهوری اسلامی به شمار می‌آید چندین بار درباره «مبارزه با فساد» سخنرانی کرده و در توصیف این پدیده، گفته است «فساد در جمهوری اسلامی مانند اژدهای هفت‌سر است که اگر یک سر آن را بزنیم چند سر دیگر آن بالا می‌آید.»

اما تازه‌ترین گزارش فساد مربوط به مجلس شورای اسلامی است. نماینده بخشی از مردم نجف‌آباد در این نهاد قانون‌گذار اخیراً اذعان کرده است برخی نمایندگان برای انصراف از استیضاح وزیران «آپارتمان» دریافت کرده‌اند.

ابوالفضل ابوترابی به سایت خبرآنلاین گفته است «در استیضاح وزرا لیستی در مجلس داریم که آپارتمان‌هایی برای عدم استیضاح آن وزیر به نمایندگان داده شده است. یعنی به نمایندگانی آپارتمان داده شده که استیضاح از وزیر را منتفی کردند که این لیست به شورای نگهبان هم داده شده است؛ پس می‌بینیم که فساد این‌چنینی هم وجود دارد.»

این عضو فراکسیون ولایی مجلس توضیحی نداده است که کدام نمایندگان رشوه (آپارتمان) دریافت کرده‌اند؛ اما در پاسخ به این پرسش که این لیست مربوط به کدام دوره است‌ گفته «مربوط به دوره‌های قبل و همین دوره هم هست یعنی فقط مربوط به دوره‌ قبل (مجلس نهم) نیست.»

نمایندگان مجلس کنونی (دوره دهم) آبان 1395 نیز طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را متوقف کردند. در آن مقطع گفته شد که محمدباقر قالیباف، شهردار پیشین تهران برای جلوگیری از بررسی پرونده واگذاری «املاک نجومی» در مجلس، به نمایندگان رشوه داده است؛ اما نمایندگانی که خواهان توقف طرح تحقیق و تفحص از شهرداری شده بودند، مغایرت این طرح با آئین‌نامه داخلی مجلس را بهانه کردند.

بعداً یعنی در 19 تیر 1397 محمود صادقی، نماینده تهران درباره اقدام نمایندگان در جلوگیری از تحقیق و تفحص از شهرداری پایتخت، گفت «یکی از نمایندگان به ارزش یک میلیارد [تومان] هولوگرام تغییر کاربری و تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس کارت ‌پول پنج میلیون تومانی دریافت کردند.»

هولوگرام به معنی واگذاری حق تراکم است که شهرداری تهران در قبال بدهی خود به طلبکاران واگذار می کند.

ابوترابی پیش از این نیز از فساد در دفتر بیژن زنگنه، وزیر نفت هم خبر داده بود. او گفته بود «کارتخوان‌هایی در دفتر زنگنه وجود دارند که گردش 10 میلیاردی داشته‌اند.» روابط عمومی وزارت نفت ایران خیلی زود این اتهام را رد و صحبت‌های ابوترابی را تکذیب کرد.

این نماینده اصولگرا اواخر خرداد امسال نیز از فعالیت یک «باند نفوذی» در وزارت نفت پرده برداشت که موجب جنجال‌های فراوانی شد. ابوترابی دراین‌باره گفته بود «اخیراً نهاد‌های امنیتی باند نفوذی را در وزارت نفت دستگیر کردند که در رأس آن خانمی با ایجاد ارتباط با 16 نفر از مقامات ارشد این وزارتخانه توانسته بود در جهت تکمیل پازل دشمن ضرباتی را به کشور وارد کند.»

رژیم ایران از جمله نظام‌های سیاسی فاسد در جهان محسوب می‌شود. سازمان «شفافیت بین‌المللی» در آخرین گزارش خود اعلام کرده است که ایران در «شاخص ادراک فساد» با هشت پله نزول در سال 2018 در رتبه 138 جهان ایستاده است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top