آخرین اخبار

تحریم های بیشتر به دنبال تحدید ایران در برجام

ایالات متحده روز چهارشنبه ایران را متهم به "اخاذی هسته ای" کرده و تحریم های بیشتری را علیه تهران اعمال می کند. اخاذی هسته ای ایران، اشاره به ذخیره سازی اورانیوم و غنی سازی فراتر از محدوده ای است که طبق برجام در سال ۲۰۱۵ باید رعایت می شد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

ایالات متحده روز چهارشنبه ایران را متهم به "اخاذی هسته ای" کرده و تحریم های بیشتری را علیه تهران اعمال می کند. اخاذی هسته ای ایران، اشاره به ذخیره سازی اورانیوم و غنی سازی فراتر از محدوده ای است که طبق برجام در سال ۲۰۱۵ باید رعایت می شد.

ایالات متحده روز چهارشنبه در واکنش به اقدامات تازه ایران، جلسه اضطراری دیگری را در به همراه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین برگزار کرد و در سمت ایران، نماینده ارشد فرانسه در تهران به دنبال راه هایی برای بازنگری مذاکرات در خصوص برجام بود.

هم ایران و هم ایالات متحده بارها گفته اند که درب های مذاکرات باز هستند و می خواهند مذاکره کنند اما در عمل فقط جنگ لفظی و البته مقادیر بسیار کوچکی درگیری نظامی است که رخ می دهد. واشنگتن اصرار دارد که ایران باید به برنامه های موشکی خود پایان دهد و متحدان شبه نظامی خود را در منطقه را تقویت نکند اما ایران می گوید پیش از همه اینها، واشنگتن باید به برجام بازگردد. دونالد ترامپ سال گذشته از برجام خارج شد و تحریم های جدید و جدی ای را بر علیه صادرات نفت ایران اعمال کرد.

در جلسه وینف جکی ولکات، سفیر آمریکا به نمایندگی از این کشور گفت: «هیچ دلیل محکمی وجود ندارد که برنامه هسته ای تازه ایران را توجیه کند. این مساله با تلاش های غیر دیپلماتیک ایران که تلاش برای اخاذی است حل نخواهد شد. تنها راه حل و فصل مساله تحریم ها، مذاکره است نه اخاذی!»

ایالات متحده صراحتا گفته است که جمهوری اسلامی با اخاذی نمی تواند به آنچه که در فکر خود دارد برسد.

پرزیدنت ترامپ در توییتر خود اعلام کرد که به زودی تحریم ها علیه ایران افزایش قابل ملاحظه خواهد یافت. او همچنین تهران را متهم کرد که رژیم حاکم، مدت ها به غنی سازی مخفیانه ادامه می داده است.

اگرچه ادعای آقای ترامپ در توییتر به شکل اتهامی بر علیه ایران منتشر شده اما آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که بر اساس بازرسی های دقیقی که از برنامه هسته ای ایران ذیل برجام انجام داده، هیچ برنامه غنی سازی مخفیانه ای را کشف نکرده است.

کاظم غریب آبادی، سفیر ایران در این سازمان در وین نیز گفت که تمام فعالیت های هسته ای ایران، تحت نظارت آژانس بوده و خطاب به توییت ترامپ پاسخ که جمهوری اسلامی هیچ چیز برای پنهان کرد ندارد.

جمهوری اسلامی چندین نوبت اعلام کرده که به دنبال سلاح هسته ای نیست. اما این کشور به دنبال همراهی اروپا با آمریکا و عدم خرید نفت توسط اروپایی ها که از شروط خامنه ای بود، اعلام کرد که فراتر از محدوده غنی سازی اقدام خواهد کرد.

هرچند که برخی مشاوران و دیپلمات های سابق آمریکایی، معافیت دادن به رژیم ایران برای فروش نفت به ۸ کشور خریدار را مناسب نمی دانستند، اما این معافیت ها برای ماه ها ادامه داشت و البته پس از آنکه این معافیت ها به پایان رسید، درست از زمان تصویب در حالی که بخش اصلی اقتصاد این کشور به نفت وابسته است، صادرات از حدود ۱ میلیون بشکه در روز به حدود ۳۰۰ هزار بشکه کاهش یافت.

ایران می گوید که این تحریم ها، منجر به افزایش غنی سازی در ایران می شود و ممکن است کارهای دیگری هم انجام شود و تا برجام به شکل سابق به طور کامل باز نگردد، این روند لغو نخواهد شد. ایران خواستار آن شده است که طرفین دیگر برجام موسوم به گروه ۱+۴ (انگلستان، فرانسه، آلمان، روسیه، چین و اتحادیه اروپا) با انجام تعهدات خود در برجام، به اقتصاد فلج شده ایران کمک کنند.

تحریم های آمریکا اگرچه شامل ایران است اما کشورهای دیگری را هم که با جمهوری اسلامی کار کنند، مورد آزار قرار می دهد و عملا این کشورها مجاز به همکاری با ایران نیستند و همکاری با تهران تقریبا غیرممکن است.

در حالی که چین همچنان به صورت مخفیانه، نفت ایران را خریداری می کند، اروپایی ها هم یک سیستم مبادله ای روی کاغذ ایجاد کرده اند که برای تجارت با ایران طراحی شده است.

این سیستم مبادله ای که اینستکس نام دارد، تا کنون پس از چند سال هنوز یک معامله را هم ثبت نکرده است و همین امر موجب ناراحتی و انتقاد مقامات ایران شد. افزایش این نارضایتی تا جایی رفت که رهبر ایران، آیت الله علی خامنه ای، اینستکس را یک "شوخی تلخ" اروپایی ها نامید.

اروپایی ها در وین یک بیانیه مشترک منتشر کردند و در آن از ایران خواسته شد تا به طور کامل این کشور به برجام هرچه سریعتر باز گردد. 

فرانسه که همواره در موضوعات مربوط به ایران سختگیر بوده و رسانه های تحلیلی ایران، به طور مشخص فرانسه و نه تمام اروپا را "پلیس خوب" معرفی می کنند، در خصوص این اقدام تازه ایران تلاش جدی دارد که برجام را حداقل در تهران بازگرداند.

پس از تلاش های امانوئل مکرون، فرستاده ویژه او "امانوئل بون" در تهران، روز چهارشنبه با مقامات عالی رتبه ایران دیدار کرد. 

به گزارش ایرنا، علی شمخانی، رئیس شورای عالی امنیت ملی، استراتژی "گام به گام" ایران در برجام را یک استراتژی غیر قابل تغییر عنوان کرد. او همچنین به خاطر نداشتن اراده اروپایی ها در برابر آمریکا از آنان انتقاد کرد.

به گزارش وبسایت رسمی اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی نیز خطاب به آقای بون گفت: «ایران در حال حاضر به طور کامل راه دیپلماسی و مذاکره را بسته است!»

مانورهای تازه ایران نشان دهنده تلاش این کشور برای فشار آوردن به اروپایی ها برای به دست آوردن منافع اقتصادی تازه و نهایتا مجبور کردن واشنگتن برای بازگشت به توافق هسته ای و لغو تحریم ها است.

با این حال جمهوری اسلامی هنوز اعلام نکرده که گام بعدی اش چه خواهد بود. 

دنیس راس، از مقامات سابق آمریکایی در مقاله ای در ژورنال "آتلانتیک" پیشنهاد داده که مذاکرات سازنده کاخ سفید با ایران می تواند برای ۱۰ تا ۱۵ سال دیگر، جمهوری اسلامی را در خصوص مسائل هسته ای و موشکی به عقب بیندازد.

او همچنین نوشت که این مذاکرات می توانند حتی منجر به ایجاد یک نوع نظام بازرگانی خاص میان تهران و واشنگتن شوند که به موجب آن شرکت های آمریکایی و سایر طرفین خارجی می توانند به تجارت بپردازند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top