آخرین اخبار

به زودی حوصله اروپا هم سر خواهد رفت و مماشات را کنار می گذارد

ایالات متحده در حال حاضر هم با ایران در یک جنگ بوده و اقتصاد آن را تحت فشار قرار داده است. اگر هر کشور دیگری چنین اقدامات ضد آمریکایی را در طی ۴۰ سال بر علیه این کشور انجام می داد، قطعا آمریکا با آن کشور وارد جنگ می شد.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

ایالات متحده در حال حاضر هم با ایران در یک جنگ بوده و اقتصاد آن را تحت فشار قرار داده است. اگر هر کشور دیگری چنین اقدامات ضد آمریکایی را در طی ۴۰ سال بر علیه این کشور انجام می داد، قطعا آمریکا با آن کشور وارد جنگ می شد.

همانطور که عراق تحت حکومت صدام و افغانستان تحت حکومت طالبان، اقدامات ضد آمریکایی از خود بروز دادند و ۱۷ سال به اشغال چکمه نظامیان آن درآمدند، ایران هم می توانست و می تواند به همان مسیر برود.

انتخاب های ایران در برابر آمریکا بسیار محدود است چرا که کشوری کوچک از نظر مساحت بر کیلومتر در برابر آمریکا و همچنین ضعیف شده در برابر تحریم ها است. کشوری جهان سومی که نه تنها نیروی هوایی مقتدر و کارآمدی ندارد که اوج توانایی آن در خصوص مسائل نظامی در جنگ های نامتقارن است.

ترامپ پس از روی کار آمدن و کنار رفتن از برجام، اقدام به تضعیف این کشور جهان سومی و حکومت قهقرایی اش کرد. برجام به طور جدی برای حکومتی که نمی خواهد مناسبات جهان در قرن ۲۱ را رعایت کند، معامله بزرگی است.

پس از آنکه شورای امنیت سازمان ملل متحد، توافقنامه هسته ای با ایران را به امضا رساند و تحریم هایی که پیشتر کاغذپاره بودند به کنار زده شدند، اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۶ رشد قابل ملاحظه ای کرد.

گزارش های الجزیره انگلیسی نشان می دهد که ریال در سال گذشته با افت ۶۰ درصدی مواجه بوده است. نگاهی به آمارهای اتحادیه اروپا هم  نشان می دهد که تورم بیش از ۳۷ درصد است و هزینه های غذا و دارو از ۴۰ درصد به ۶۰ درصد افزایش یافته است.

لازم به ذکر است که تحریم های ترامپ یک طرفه هستند. این تحریم ها حتی توسط کنگره آمریکا هم تصویب و تایید نشده اند و شورای امنیت سازمان ملل متحد هم با آن همراهی چندانی نشان نمی دهد.

اما برخوردهای جمهوری اسلامی اقدامات ترامپ و اعضای یک دست کاخ سفید را توجیه می کند.

جمهوری اسلامی در حالی که زیر فشارهای تحریم، به مردم خود فشار می آورد، به جای آنکه به طور جدی در جهت ایجاد یک راه مذاکره و گفتگوی متقابل بکوشد، اقدام به موشک پرانی، ساقط کردن پهپاد و تهدید همسایگانش که از متحدان آمریکا هستند مبادرت می ورزد.

یک حمله سریع، خشن و مرگبار و تقریبا غیر قابل حدس زدن از نظر زمانی؛ شاید هزاران و شاید صدها هزار نفر در این درگیری کشته شوند. جنگ ایران و آمریکا می تواند یکی از بدترین درگیری ها در طول تاریخ مدرن باشد.

بازی با آتشی که رهبران ایران به راه انداخته اند، دیگر حوصله اروپا را هم سر برده و حوصله آمریکا هم حدی دارد. آتش بازی جمهوری اسلامی می تواند منجر به یک حمله ۱۰ دقیقه ای کوبنده شود.

پس از آنکه کاخ سفید و دونالد ترامپ به همراه پنتاگون به این نتیجه برسند که دیگر راهی برای کنترل رژیم متخاصم خاورمیانه ای وجود ندارد، قطعا برخورد نظامی به همراه هدف قرار دادن زیرساخت های شکل گرفته شده، راهی ناگزیر برای توقف آنان خواهد بود.

دونالد ترامپ در ۲۵ ژوئن سال جاری در یک توییت خطاب به جمهوری اسلامی نوشت: «اقدامات ایران بسیار توهین آمیز و غیرقابل قبول است. آنها نشان می دهند که واقعیت را درک نمی کنند. هرگونه اقدامی از طرف ایران بر علیه آمریکا، با پاسخی کوبنده و بزرگ مواجه خواهد شد. دیگر خبری از جان کری و اوباما نیست!»

اشاره به جان کری و اوباما به معنای سیاست های مماشات گرایانه دولت پیشین ایالات متحده دارد که دست جمهوری اسلامی را در منطقه به طور کامل باز گذاشته بود و رییس دولت -باراک اوباما- با هدف آشتی با علی خامنه ای، برای او نامه هایی با احترامات ویژه نوشت.

جمهوری اسلامی به زودی مجبور به مذاکره و نشستن پای یک میز با آمریکایی ها خواهد شد. شاید فرستادن پیامی از طرف یک انگلیسی، ژاپنی یا فرانسوی به طرف آمریکایی، اقدام آنان باشد؛ در غیر اینصورت باید بنشینند و مرگ آنی و بی خبر خود را در یک روز آفتابی در تهران شاهد باشند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top