آخرین اخبار

بوریس جانسون حقیقت را درباره حمله آمریکا به ایران نمی گوید

بوریس جانسون و جرمی هانت، دو فردی که برای آینده دفتر نخست وزیری در بریتانیا با یکدیگر در حال رقابت هستند، دیدگاه های متناقضی در خصوص آمریکا و البته ایران مطرح می کنند.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

بوریس جانسون و جرمی هانت، دو فردی که برای آینده دفتر نخست وزیری در بریتانیا با یکدیگر در حال رقابت هستند، دیدگاه های متناقضی در خصوص آمریکا و البته ایران مطرح می کنند.

در حالی که محافظه کاران معتقدند با روی کار آمدن بوریس جانسون، فضای آمریکایی تر شدن انگلستان روند رو به رشدی به خود گرفته و تسریع می شود، اما در مناظره های انتخاباتی چیز دیگری نشان داده می شود.

اینکه چقدر کاندیداهای پس از چرچیل، می توانند امروز کشور را از موانعی نظیر برگزیت، یکجانبه گرایی ایالات متحده و مقاومت کشورهای جهان سوم عبور دهند، مساله مهمی است.

در خصوص مساله ایران هم اظهارات متناقض است. انگلستان از یک سو تمایل جدی به پیوستن به بازار ایالات متحده را دارد و از سویی دیگر نمی تواند اتحادیه اروپا را رها کند.

مساله برگزیت هنوز برای بریتانیایی ها حل نشده و به نظر می رسد همچنان این کلاف سردرگم ادامه داشته باشد.. در کنار این مساله داخلی، مساله ایران و آمریکا و تنش در خلیج فارس نیز بحث مهمی است.

جرمی هانت، نامزد نخست وزیری این کشور که پیش از این به ایران سفر کرده و در خصوص مساله دوتابعیتی ها به جمهوری اسلامی فشار آورده بود، در اظهاراتی کاملا متناقض گفته بود اگر آمریکا وارد جنگ با ایران شود، بریتانیا حمایت خواهد کرد. او در اظهارات دیگری همین گفته های خود را نقض کرد و گفت از جنگ آمریکا با ایران حمایت نمی کند.

اما به نظر می رسد وزیر سابق امور خارجه، وضعیت بهتری دارد. او نیز به ایران سفر کرده است اما اظهارات جنگ طلبانه ای به زبان نیاورده بود هرچند که محافظه کاران تمایل بیشتری به ماندن کشورهای خاورمیانه ای در وضعیت فعلی خود دارند.

بوریس جانسون در تازه ترین اظهارات خود، صراحتا گفت که از کاخ سفید در جنگ با ایران حمایت نمی کند.

تلاش انگلستان برای عادی سازی روابط با رژیم تهران در حالی که به قوانین خود پایبند است و در تازه ترین حرکت، اقدام به توقیف نفتکش جمهوری اسلامی کرده بود، مساله قابل توجهی است.

به نظر نمی رسد بوریس جانسون آنطور که امروز در سخنان خود می گوید، حتما مقید به گفته های خود باشد. در موضوع جنگ ایران و آمریکا، بریتانیا می تواند به شکل بسیار انعطاف پذیر، تغییر جهت داده و گفته های خود را نقض کند.

با این حال این سخنان برای رهبران جمهوری اسلامی دلگرم کننده نیست. اعلام عدم تمایل انگلستان به جنگ با ایران، صرفا سلسله سخنرانی های انتخاباتی است. بریتانیا در صورتی که تمایل به به ماندن در جبهه اروپای زمین خورده اقتصادی را داشت که هر لحظه نیازمند وام از بانک جهانی برای ساماندهی امور داخلی خود است، به هیچ عنوان پروژه برگزیت را کلید نمی زد.

رسانه های ارتزاق کننده عموما فارسی زبان در خصوص برگزیت هنوز اظهار نظر نمی کنند و گفته شده که هنوز برگزیت پیچیدگی های زیادی دارد که نمیتوان به آن پرداخت.

این در حالیست که عموم بریتانیایی ها، خود از شنیدن این کلمه نیز به حالت نفرت درآمده اند و نمی خواهند چیزی در این خصوص بشنوند.

رسانه های نیمه تعاملی جهان، بخش بزرگی از سرویس مربوط به اخبار انگلستان خود را با اخبار برگزیت پوشش می دهند و به نوعی انگلستان با "برگزیت" گره خورده است.

هر یک از کاندیداهایی که امروز برای صندلی نخست وزیری می جنگند، به خوبی می دانند که مساله برگزیت باید به نوعی حل شود.

انگلستان نمی تواند کمافی السابق به اروپا بازگردد چرا که دموکراسی غربی در روز روشن زیر سوال خواهد رفت. از سویی دوران گذار بسیار سخت خواهد بود با این همه ترجیح حداقل کاندیدای محافظه کار بر خلاف اظهاراتش، پیوستن هرچه سریعتر کشورش به بازار آمریکا است.

انگلستان، اروپا را تنها خواهد گذاشت و جبهه متحدتری آنسوی این قاره در کنار ایالات متحده ایجاد خواهد کرد.

این جبهه متحد، قطعا نیاز به همراهی در راستای اصل توازن قوا دارد. برای این همکاری، این بریتانیا است که به دنبال آمریکا خواهد دوید.

تجربه تلاش های وینستون چرچیل در جریان جنگ جهانی دوم در نزدیک شدن به روزولت و در مجموع، ایالات متحده آمریکا، شاید سالها به فراموشی سپرده شد اما نوادگان نخست وزیر کارشناس انگلیسی، امروز دریافته اند که باید برای جلو رفتن، به جبهه مماشات کننده اروپا (که خود نیز هم اکنون از اعضای آن هستند) پشت پا بزنند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top