آخرین اخبار

ریاح گم شد؛ تهران می گوید در آبهای داخلی است

داده های ردیابی نشان می دهند که یک تانکر نفتی متعلق به امارات متحده عربی که از تنگه هرمز عبور می کرده، از دو روز پیش گم شده است. به نظر می رسد گم شدن این تانکر بی ارتباط با تنش های میان ایران و آمریکا نباشد.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

داده های ردیابی نشان می دهند که یک تانکر نفتی متعلق به امارات متحده عربی که از تنگه هرمز عبور می کرده، از دو روز پیش گم شده است. به نظر می رسد گم شدن این تانکر بی ارتباط با تنش های میان ایران و آمریکا نباشد.

جمهوری اسلامی روز سه شنبه گفته بود که آنهایی که باعث و بانی توقیف نفتکش ایران بوده اند و در نهایت تانکر توسط نیروهای نظامی بریتانیا با همکاری آنان توقیف شد، بی پاسخ نخواهند ماند.

روشن نیست که دقیقا چه اتفاقی روز شنبه برای تانکر نفتی "ریاح" به وجود آمد. با این حال آخرین موقعیت به دست آمده از آن که رادارها گزارش کرده اند، نشان می دهد که این تانکر به سمت آبهای ایران و جزیره قشم رفته است. این تانکر به قسمتی وارد شده که تحت سلطه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

پیش از این هم نفتکش های دیگری توسط سپاه پاسداران در منطقه خلیج فارس توقیف شده یا به آنها حمله شده است.

در ساعات نخست، نه مقامات ایرانی و نه مقامات اماراتی، اظهار نظری در این خصوص نکردند. اما اکنون عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی تایید کرده است که نفتکش ناپدید شده در سواحل ایران است.

به گفته آقای موسوی این نفتکش با نقص فنی مواجه شد و از ایران درخواست کمک کرد. جمهوری اسلامی نیز بنابر قوانین بین المللی به امدادرسانی پرداخت.

Tanker LLC، مالکی که کشتی به نام آن در دبی ثبت شده به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که این کشتی را به شرکت دیگری به نام "موج البحار" فروخته است. فردی که به شماره تلفن ثبت شده شرکت ذکر شده پاسخ داد، مالکیت بر این کشتی را رد کرد.

خبرگزاری بلومبرگ نیز بعدتر گزارش داد که نفتکش مورد نظر با دو هزار تن ظرفیت در پاناما ثبت شده و متعلق به امارات نیست.

شبکه تلویزیونی پان عرب العربیه روز سه شنبه گزارش داد که مقامات امارات متحده عربی اعلام کرده اند که هیچ یک مالکیتی بر کشتی توقیف شده ندارند.

در ایران اما جمهوری اسلامی وعده داده است که پاسخ "دزدی دریایی" انگستان را می دهد.

علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در اظهاراتی، ضمن "خبیث" خواندن انگلستان اعلام کرد که جمهوری اسلامی پاسخ خواهد داد.

اشاره خامنه ای به توقف نفتکش بزرگ ایرانی به همراه ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام سبک است که توسط دریانوردان سلطنتی بریتانیا به تازگی توقیف شده بود.

جرمی هانت در خصوص توقیف این نفتکش گفته بود که اگر ایران، نخواهد این نفتکش را به سمت سوریه هدایت کند، آن را آزاد خواهیم کرد. سوریه تحت تحریم های اتحادیه اروپا است و رساندن کالا به این کشور ممنوع است.

نگرانی ها در خصوص "ریاح" دقیقا در دوره ای اتفاق می افتد که سطح تنش میان دو کشور ایران و آمریکا به اوج خود رسیده است و جمهوری اسلامی طرح گام به گام تا خروج از برجام را اجرا می کند.

جمهوری اسلامی اخیرا تولید و غنی سازی اورانیوم خود را فراتر از میزان توافق شده در توافقنامه هسته ای (برجام) برده است و تلاش می کند از این طریق فشار بیشتری بر اروپا بیاورد. هدف نهایی تهران این است که با اخاذی، شرایط بهتری را برای فروش نفت خود بیابد.

همچنین ایجاد تنش های دیگری که جمهوری اسلامی در آبهای خلیج فارس می کند، باعث شده که ایالات متحده هزاران سرباز، بمب افکن های B-52 و هواپیماهای جنگنده پیشرفته را به خاورمیانه ارسال کند.

حملات غیر قابل تحمل جمهوری اسلامی به تانکرهای نفتی و ساقط کردن پهپاد بدون سرنشین آمریکایی، به نگرانی ها در خصوص افزایش اختلافات تا جنگ نظامی مسلحانه را افزایش داده است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top