آخرین اخبار

چرا رژیم ایران سرنگونی پهپادش را تکذیب می‌کند؟

در حالی که رئیس‌جمهوری آمریکا از سرنگونی یک پهپاد جمهوری اسلامی در آب‌های خلیج‌فارس خبر داده، مقامات این رژیم مدعی هستند که هیچ پهپادی از ایران مورد هدف نیروهای آمریکایی قرار نگرفته است.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

در حالی که رئیس‌جمهوری آمریکا از سرنگونی یک پهپاد جمهوری اسلامی در آب‌های خلیج‌فارس خبر داده، مقامات این رژیم مدعی هستند که هیچ پهپادی از ایران مورد هدف نیروهای آمریکایی قرار نگرفته است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» به گفته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا، یک پهپاد متعلق به نیروهای مسلح رژیم ایران که فاصله‌ای کمتر از یک کیلومتر با نیروهای آمریکایی داشته و به هشدارهای ناو جنگی «یو.اس.اس باکسر» بی‌اعتنایی کرده، بر فراز آب‌های خلیج‌فارس سرنگون‌ شده است.

هنوز جزئیات کاملی از این خبر منتشر نشده و آمریکا اعلام نکرده است که پهپاد سرنگون‌شده از چه نوع و مدلی بوده است.

بااین‌حال، رژیم ایران سرنگونی پهپاد خود را «تکذیب» کرده است. ابوالفضل شکارچی، سخنگوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در این باره گفته است «برخلاف ادعای واهی و برخاسته از توهم رئیس‌جمهور آمریکا، تمامی پهپادهای متعلق به جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج‌فارس و تنگه هرمز از جمله پهپاد مورد نظر رئیس‌جمهور آمریکا پس از انجام مأموریت شناسایی و کنترل برنامه‌ریزی‌شده به سلامت به پایگاه‌های خود بازگشته‌اند و هیچ‌گونه گزارشی دال بر مقابله عملیاتی ناو  یواس‌اس باکسر آمریکایی گزارش نشده است.»

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه رژیم ایران نیز که در نیویورک به سر می‌برد، در پاسخی محافظه‌کارانه گفته است «ما هیچ اطلاعاتی نداریم که پهپادی از ایران سرنگون شده باشد.»

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نیز با لحن کودکانه‌ای در توئیتر نوشته است که «ما هیچ پهپادی را نه در تنگه هرمز و نه هیچ جای دیگر از دست نداده‌ایم، نگرانم که ناو یو اس اس باکسر اشتباهی یکی از پهپادهای خودشان را هدف قرار داده باشد.»

به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی با تکذیب خبر سرنگونی پهپاد خود دو هدف را دنبال می‌کند؛ نخست وارد نشدن به فاز جدیدی از تنش با آمریکا در خلیج‌فارس و دوم پاک کردن کل صورت‌مسئله تا وانمود کند آمریکا نتوانسته سرنگون شدن پهپادش را تلافی کند.

پیش‌ازاین، در 30 خرداد امسال یک پهپاد آمریکایی آر.کیو 4 ارتش ایالات‌متحده بر فراز آب‌های بین‌المللی خلیج‌فارس به دست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سرنگون شده بود. دونالد ترامپ برای تلافی این اقدام تحریک‌آمیز جمهور اسلامی، دستور یک حمله محدود به مواضع رژیم ایران را صادر کرد ولی به گفته او برای جلوگیری از تلفات انسانی، 10 دقیقه قبل از آغاز این حمله، دستور توقف آن را داد.

با بالا گرفتن تنش‌ها میان آمریکا و رژیم ایران، قدرت‌های اروپایی از بروز جنگ میان این دو کشور ابراز نگرانی کرده‌اند. درجه تنش‌ها از زمانی افزایش یافته است که عوامل رژیم ایران به چهار کشتی در بندر فجیره امارات حمله کردند. پس از آن دو کشتی خارجی در آب‌های عمان هدف حمله خرابکارانه جمهوری اسلامی قرار گرفتند.

سرنگونی یک پهپاد آمریکایی و سرقت یک نفتکش بریتانیایی از سوی جمهوری اسلامی از دیگر اقدام‌های این رژیم در جهت افزایش تنش با آمریکا بوده است. بااین‌حال، به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی فعلاً تمایلی به افزایش تنش‌ها ندارد؛ چراکه اگر این‌طور نبود، سرنگون شدن پهپادش را تائید می‌کرد و هشدار می‌داد که در موقعیتی مناسب این اقدام آمریکا را تلافی خواهد کرد.

اما جدای از همه معادلات فوق، اقدام اخیر آمریکا یک ضربه بزرگ به اعتمادبه‌نفس نیروهای مسلح رژیم ایران محسوب می‌شود. شاید به همین دلیل است که تکذیب سرنگونی پهپاد جمهوری اسلامی اهمیت اساسی یافته است. بی‌تردید این رژیم نمی‌خواهد به ‌سادگی حیثیت خود را زیر سؤال ببرد به ‌ویژه اینکه به تازگی نفتکش خود را با 2 میلیون بشکه نفت در تنگه جبل‌الطارق از دست‌ داده است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top