آخرین اخبار

موج محکومیت ها و فشارهای تازه در پی توقیف تانکر انگلیسی

این فیلم نشان می دهد که کماندوهای سپاه که ماسک های سیاه به صورت خود زده اند، پس از نمایش خشم و آمادگی خود، از روی هلیکوپتر نظامی بر روی یک تانکر نفتی بریتانیا در تنگه هرمز فرود می آیند و آن را می ربایند.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

فیلم دراماتیکی که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران منتشر شده، نشان از یک عملیات حساب شده برای دوربین ها دارد. این فیلم نشان می دهد که کماندوهای سپاه که ماسک های سیاه به صورت خود زده اند، پس از نمایش خشم و آمادگی خود، از روی هلیکوپتر نظامی بر روی یک تانکر نفتی بریتانیا در تنگه هرمز فرود می آیند و آن را می ربایند.

این ویدیو نشان می دهد که چند قایق کوچک سپاه که معروف به قایق های تندروی این گروه می باشد، ابتدا در اطراف تانکر "استینا امپرو" می گردند و یک هلیکوپتر نظامی نیز بالای سر این تانکر در حال پرواز است.

ویدیویی که از این عملیات منتشر شد، با کیفیت بالا در تلویزیون دولتی ایران نیز پخش شد. ویدیو حداقل با دو دوربین، یکی از داخل یک قایق سپاه و دیگری از هلیکوپتر در حال پرواز ضبط شده است.

افرادی که نقاب بر چهره داشتند برای مردم ایران که در تظاهرات مختلف بر علیه جمهوری اسلامی در ایران شرکت کرده اند، چهره هایی آشنا داشتند.

همین افراد همواره در هر تظاهراتی برای ایجاد رعب و وحشت، به میان مردم می آمدند و آنان را متفرق می کردند. گشت های موتور سوار نیز همین خاطرات را تداعی می کنند.

ساعاتی پس از انتشار این ویدیو، جرمی هانت، وزیر مشاور در امور خارجه و مشترک‌المنافع به ایران هشدار داد که در یک مسیر خطرناک قرار دارد. او افزود که پاسخ بریتانیا محتاطانه اما قدرتمند خواهد بود.

او در توییت هایی در روز شنبه گفت که با وزیر امور خارجه ایران، محمدجواد ظریف صحبت کرده و ناامیدی شدید خود را ابراز نموده است. هانت صراحتا اعلام کرد که حمل و نقل بریتانیا باید حفاظت شود.

او در توییت خود صرفا ابراز کرد که با ظریف صحبت کرده و بر خلاف عرف توییتری، وی را منشن نکرد!

مقامات ارشد ایران گفته اند که تصرف و توقیف "استینا امپرو" یک تلافی در برابر تحریم های اقتصادی بر علیه جمهوری اسلامی است.

سخنگوی شورای نگهبان ایران، عباسعلی کدخدایی همچنین به خبرگزاری فارس گفت که تصرف تانکر بر اساس سیاست بازگشت در برابر بازگشت است؛ نیروی دریایی انگلیس دو هفته قبل به دلیل سوءظن به تانکر ایرانی، آن را توقیف کرد و این اقدام در برابر همان کار است.

تانکر ایرانی ذکر شده که در جبل الطارق توقیف شد، به سمت سوریه حرکت می کرد که عملا اقدام جمهوری اسلامی نقض تحریم های اتحادیه اروپا است.

در این میان محمدجواد ظریف بالاجبار تغییر جهت داده و دیگر نه تنها لبخند نمی زد بلکه با خشم، همان سخنانی را که از درون بیت رهبری خارج می شود تکرار می کند.

این اظهارات بر خلاف گزارش رسمی خبرگزاری ایرنا بود که علت توقیف نفتکش بریتانیایی را، تصادف این نفتکش با یک کشتی ماهیگیری و بی توجهی به هشدارهای توقف دانسته است.

اکنون علی خامنه ای که پیشتر گفته بود "خباثت" بریتانیا را بی پاسخ نمی گذارد به نظر راضی است. او در جلسه ای با شاعران وابسته به حکومت، از آنان خواسته بود تا درباره بریتانیا، شعر طنز بگویند.

کاخ سفید و شخص دونالد ترامپ در حالی که امیدواری جدی نسبت به مذاکره با جمهوری اسلامی داشتند، در اظهاراتی از وضعیت به وجود آمده ابراز ناراحتی کرد و گفت کشورش با آنکه قرارداد مکتوب با بریتانیا ندارد اما در کنار آن خواهد ماند.

جمهوری اسلامی همچنان با تصور اینکه در حال پیروزی در جنگ اقتصادی است، اقدام به اخاذی از سایر کشورها می کند. پیش از این مقامات سپاه گفته بودند که اگر نفت ایران از تنگه هرمز عبور نکند، نفت هیچ کشوری نیز عبور نخواهد کرد.

جنگ نفتکش ها در حال آغاز شدن است. از یک سو جنگنده های آمریکایی در خلیج فارس، عراق و اکنون در عربستان متمرکز شده اند و از سوی دیگر رژیم ایران نشان می دهد که آماده یک درگیری تمام عیار است.

پس از آغاز حمله های جمهوری اسلامی به نفتکش ها در خلیج فارس و تنگه هرمز، امنیت در این منطقه بسیار تضعیف شده است. این مساله به حدود ۶ هفته قبل باز می گردد.

در عین حال که ناتو نیز اقدام تهران در توقیف تانکر انگلیسی با ۲۳ سرنشین اکثرا هندوستانی را محکوم کرده، دولت بریتانیا به کشتی های خود توصیه کرده که از منطقه تنگه هرمز تردد نکنند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top