آخرین اخبار

فشارهای دولت ترامپ بر ایران، رژیم این کشور را ضعیف می کند

برای سال ها، شاید کاخ سفید به دنبال نمایش دادن یکسان همه طیف های حکومت بود و اکنون همانطور که مشخص است، تفاوتی میان اصلاح طلب و تندرو دیده نمی شود.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

مایک پمپئو در بخش ابراز نظرات و دیدگاه های USA Today می گوید کشورش امیدوار است که روزی، صلح و احترام را برای مردم ایران و همسایگانشان در منطقه به ارمغان بیاورد.

دولت ترامپ یک کارزار فشار حداکثری بی سابقه ای را بر علیه رهبران جمهوری اسلامی با دو هدف عمده اعمال کرده است. هدف نخست، محروم کردن رژیم ایران از پول است که از آن برای حمایت از فعالیت های بی ثبات کننده استفاده می کند.

دوم، وادار کردن علی خامنه به نشستن پای میز مذاکره برای عقد قرارداد و معامله ای جامع، با ثبات و ماندگار.

توافق جامعی که ایالات متحده آمریکا به دنبال آن می گردد، باید چهار حوزه مهم را در بر بگیرد: برنامه هسته ای رژیم، توسعه و تکثیر موشک های بالستیک، پشتیبانی از گروه های تروریستی و شبه نظامی و همچنین برخورد تهران با بازداشت غیرقانونی شهروندان ایالات متحده.

قبل از آنکه دولت ترامپ، تحریم های تازه ای را اعمال کند و کمپین فشار حداکثری خود را گسترش دهد، جمهوری اسلامی از همان توافقنامه برجام هم فاصله گرفته بود و اقدامات مخرب داشت.

این اقدامات شامل آزمایشات موشکی (بالستیک)، ادامه بازداشت غیرمنصفانه شهروندان آمریکایی و تلاش برای برافروختن آتش جنگ در منطقه بوده و هستند.

جمهوری اسلامی در یمن، سلاح و آموزش های لازم را برای حوثی ها فراهم کرده است و این اقدامات صرفا رنج و درگیری مردم یمن را افزایش داد.

همچنین در سوریه، این رژیم با پشتیبانی از دولت اسد، صدها هزار نفر را کشت و میلیون ها سوری را آواره کرد. در لبنان نیز، از حزب الله برای تحریک و ایجاد مناقشه با همسایگان این کشور، تحقیر مردم لبنان و ایجاد بی ثباتی استفاده می کند.

فشارهای ایالات متحده در حال معکوس کردن این روند است. رژیم و همپیمانان آن ضعیف تر از زمانی هستند که آمریکایی ها، سیاست فشار حداکثری را اجرا کردند. شبه نظامیان مورد حمایت تهران، اظهار داشته اند که ایران دیگر به اندازه گذشته، پول کافی برای پرداخت به آنها ندارد و برنامه های ریاضت اقتصادی را آغاز کرده است.

بودجه نظامی پیشنهادی ایران برای سال ۲۰۱۹ شامل کاهش ۲۸ درصدی در موضوع دفاعی و کاهش بودجه ۱۷ درصدی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.

مایک پمپئو در پایان بیانیه خود نوشت: مشتاقانه به دنبال روزی هستیم که به مردم ایران و همسایگانشان که خواستار صلح و آرامش و امنیت هستند، کمک کنیم.

آمارهایی که پمپئو از وضعیت داخلی ایران می دهد، نشان می دهد که کاخ سفید قویا تمام خبرهای مرتبط با ایران را بررسی کرده و زیر ذره بین قرار می دهد.

جمهوری اسلامی صراحتا ضعیف شده است و حالا کار تحریم ها به افراد حکومتی از خامنه ای تا ظریف رسیده است.

برای سال ها، شاید کاخ سفید به دنبال نمایش دادن یکسان همه طیف های حکومت بود و اکنون همانطور که مشخص است، تفاوتی میان اصلاح طلب و تندرو دیده نمی شود.

ظریف، نمایندگی خامنه ای را در مجامع می کند هرچند که خود دوست دارد سخنگوی اول ایران باشد و پس از تحریم، به استقبال قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران می رود.

به نظر می رسد به تدریج اجماع جهانی به طور کامل بر علیه جمهوری اسلامی شکل گرفته و فریاد شعارهای داخل کشور به کاخ سفید هم رسیده است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top