آخرین اخبار

رسوایی وزارت اطلاعات و صداوسیمای ایران

بخش فارسی شبکه بی‌بی‌سی به تازگی مستند کوتاهی را پخش کرده است که در آن «مازیار ابراهیمی»، متهم به ترور دانشمندان هسته‌ای می‌گوید اعترافاتش در صداوسیمای ایران زیر شکنجه بوده و هیچ ارتباطی با فعالیت‌های تروریستی نداشته است.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

بخش فارسی شبکه بی‌بی‌سی به تازگی مستند کوتاهی را پخش کرده است که در آن «مازیار ابراهیمی»، متهم به ترور دانشمندان هسته‌ای می‌گوید اعترافاتش در صداوسیمای ایران زیر شکنجه بوده و هیچ ارتباطی با فعالیت‌های تروریستی و انفجار زاغه‌های مهمات سپاه در پادگان مدرس نداشته است؛ مسئله‌ای که حالا موجب رسوایی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و صداوسیمای ایران شده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» بی‌بی‌سی فارسی که مدتی است با ریزش شدید مخاطبان خود مواجه شده، به تازگی با تولید و انتشار مستندی درباره ترور دانشمندان هسته‌ای رژیم ایران، توجه‌ها را به سمت خود جلب کرده است. ژیار گل، خبرنگار این شبکه تلویزیونی سراغ فردی در فرانکفورت آلمان رفته که در سال 1391 به اتهام ترور دانشمندان هسته‌ای، تحت شکنجه مجبور به اعتراف مقابل دوربین‌های وزارت اطلاعات شد.

مازیار ابراهیمی گفته مدیر یک شرکت موفق در زمینه تجهیزات تلویزیونی بوده و با صداوسیما نیز همکاری می‌کرده است. روزی یکی از رقبایش نامه‌ای را به صندوق شکایات صداوسیما می‌اندازد که در آن مازیار را به جاسوسی و بهایی بودن متهم می‌کند. نامه به دست حراست صداوسیما می‌رسد و مازیار از سوی وزارت اطلاعات دستگیر می‌شود.

در آن زمان وزارت اطلاعات برای دستگیری عاملان انفجار زاغه‌های مهمات سپاه در روستای بیدگنه و ترور دانشمندان هسته‌ای همچون مجید شهریاری، مصطفی احمدی روشن، مسعود علی‌محمدی و داریوش رضایی‌نژاد تحت فشار شدیدی قرار داشته است. این وزارتخانه فرصت را غنیمت می‌شمارد تا این ترورها را به گردن مازیار و 11 تن دیگر بیندازد که اساساً هیچ نقشی در این واقعه نداشته‌اند.

مازیار به بی‌بی‌سی فارسی گفته است 600 ضربه کابل خورده و انواع شکنجه‌های جسمی و روحی دیده است تا به ترور اعتراف کند. او اضافه کرده است که اعتراف مقابل دوربین صداوسیمای رژیم را پس یک ماه تا 40 روز شکنجه انجام داده است.

مازیار چندین ماه را در سلول‌های انفرادی اوین و تحت شکنجه بازجویان وزارت اطلاعات می‌گذراند تا اینکه یک روز سازمان اطلاعات سپاه پاسداران تیمی از بازجویانش را به بازداشتگاه وزارت اطلاعات می‌فرستد تا از مازیار بازجویی کنند. مأموران اطلاعات سپاه در بازجویی‌های خود پی می‌برند که اعتراف‌های مازیار و دیگر متهمان تحت شکنجه گرفته شده و بی‌اساس است.

پس از اینکه اطلاعات سپاه به دروغ‌های وزارت اطلاعات پی می‌برد، قاضی پرونده را که علیرضا صلواتی بوده، کنار می‌گذارند و از مازیار عذرخواهی می‌کنند. مازیار بارها قول آزادی می‌شنود؛ اما بازجویان اطلاعات سپاه به او می‌گویند فعلاً برای حفظ آبروی نظام آزاد نخواهی شد. مازیار و سایر متهمان 26 ماه دیگر را در زندان مخوف اوین می‌گذراند تا اینکه در سال 1393 آزاد می‌شوند.

مازیار گفته است از وزارت اطلاعات، سازمان صداوسیما و برخی رسانه‌های حکومتی که علیه او گزارش‌های دروغ منتشر کرده‌اند، شکایت کرده ولی به نتیجه‌ای نرسیده است. او وقتی نزد دادگاه شکایت می‌برد، از قاضی شهریاری این پاسخ را می‌شنود: «برو خدا رو شکر کن که زنده‌ای. خدا شاهده پاشنه در دفتر من رو درآوردن که چندتا از شما که اعتراف کرده‌اید را اعدام کنم برای خوشحالی خانواده شهدا و حفظ آبروی نظام.»

مازیار ابراهیمی پس آزادی به دنبال وسایل شعبه‌ای از شرکتش که در سلیمانیه بود، به کردستان عراق می‌رود. او بازهم بدشانسی می‌آورد و مأموران امنیتی اربیل دستگیرش می‌کنند.آن‌ها می‌گویند چرا مازیار و دیگر متهمان در اعترافات تلویزیونی به دروغ گفته‌اند از کردستان عراق به اسرائیل رفته‌اند. مازیار پس یازده ماه با تلاش‌های خانواده‌اش آزاد می‌شود و سرانجام در آبان 1397 به آلمان می‌رود تا زندگی تازه‌ای را آغاز کند.

حالا پس از صحبت‌های مازیار ابراهیمی در مستند بی‌بی‌سی، پرسش‌هایی درباره پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای و اعتراف‌های تلویزیونی اوایل دهه 90 خورشیدی در جامعه مطرح شده که هنوز نهادهای امنیتی و صداوسیما به آن پاسخ نداده‌اند. مردم می‌پرسند افرادی که در تلویزیون به ترور اعتراف کرده‌اند چرا اکنون آزادند و اگر گناهی را مرتکب نشده‌اند چرا به زور از آن‌ها اعتراف گرفته شده و 3.5 سال در زندان و تحت شکنجه قرار داشتند؟ اما با وجود این پرسش‌ها، نهادهای امنیتی در ایران سکوت کرده‌اند و صداوسیما نیز حرفی برای گفتن ندارد!

سایت انصاف نیوز دراین‌باره نوشته است «پخش این گزارش از تلویزیون بی‌بی‌سی باعث بروز ابهامات و سؤالات متعددی در افکار عمومی شده است. مهم‌ترین ابهام به آزادی مازیار ابراهیمی برمی‌گردد. کسی که بر اساس اعترافات پخش‌شده، فرمانده عملیات ترور دو دانشمند هسته‌ای بوده است اگر محکوم به اعدام نشده باشد، پس از گذشت 7 سال حداقل اکنون باید در زندان باشد نه در فرانکفورت.»

ماجرای مازیار و سایر متهمان پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای اکنون به یک رسوایی تمام‌عیار برای وزارت اطلاعات و سازمان صداوسیما تبدیل شده است؛ رسوایی‌ای که تمام اعتراف‌های قبلی در سایر پرونده‌ها را هم رسماً زیر سؤال برده و یک بی‌آبرویی برای رژیم ایران به جای گذاشته است؛ هرچند که پیش‌ازاین هم مردم به نهادهای امنیتی و حکومتی اعتماد نداشتند و برای آن‌ها اعتباری قائل نبودند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top