آخرین اخبار

حضور اسرائیل بیخ گوش رژیم ایران

جمهوری اسلامی با رفتارهای تنش‌آفرین و خرابکارانه در خلیج‌فارس، زمینه حضور گسترده‌تر نیروهای نظامی خارجی را فراهم آورده و حالا قرار است دشمن منطقه‌ای‌اش یعنی اسرائیل نیز وارد این آبراهه شود.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

جمهوری اسلامی با رفتارهای تنش‌آفرین و خرابکارانه در خلیج‌فارس، زمینه حضور گسترده‌تر نیروهای نظامی خارجی را فراهم آورده و حالا قرار است دشمن منطقه‌ای‌اش یعنی اسرائیل نیز وارد این آبراهه شود.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» ایالات‌متحده آمریکا در پی تشکیل ائتلافی است که بتواند امنیت عبور و مرور کشتی‌ها و نفتکش‌ها را در خلیج‌فارس تأمین کند. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با تأکید بر رفتارهای تنش‌آفرین سپاه پاسداران در این آبراهه، اعلام کرده است که از 60 کشور خواسته تا به این ائتلاف بپیوندند.

علاوه بر بریتانیا، دولت اسرائیل نیز آمادگی خود را برای حضور در این ائتلاف اعلام کرده است. یسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه این کشور هفته گذشته گفت «تل‌آویو بخشی از ائتلاف به رهبری آمریکا در برابر تهدیدهای ایران در تأمین امنیت کشتیرانی در خلیج خواهد بود.»

مقامات سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی از این تصمیم اسرائیل به خشم آمده‌اند و طی یک هفته گذشته با لحنی پرخاشگرانه هشدارهای متعددی داده‌اند که حضور نیروهای اسرائیلی در خلیج‌فارس منجر به درگیری نظامی خواهد شد.

امیر حاتمی، وزیر دفاع رژیم ایران در واکنش به اعلام آمادگی اسرائیل برای پیوستن به ائتلاف آمریکا، اظهار داشته است که «حضور اسرائیل در خلیج‌فارس تحریک‌آمیز است و می‌تواند عواقب فاجعه باری را در پی داشته باشد.»

با همه این تهدیدها، به نظر نمی‌رسد اسرائیل از این فرصت تاریخی و تکرارنشدنی برای حضور در بیخ گوش رژیم ایران به راحتی بگذرد. ناظران می‌گویند وقتی نیروهای سپاه قدس به سرکردگی قاسم سلیمانی در مرزهای سوریه با اسرائیل فعالیت‌های تروریستی انجام می‌دهند، منطقی به نظر می‌رسد که اسرائیلی‌ها نیز به بهانه تأمین امنیت حمل‌ونقل دریایی، در تنگه هرمز و خلیج‌فارس حضور داشته باشند.

در این میان، عمده کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس نسبت به اعلام آمادگی اسرائیل برای حضور در این آبراهه سکوت کرده‌اند؛ سکوتی که نشان‌دهنده رضایت آن‌ها از این امر مهم برای مقابله با ملاها است. به ویژه اینکه پس از رفتارهای مخرب رژیم ایران، این کشورها به اسرائیل نزدیک شده‌اند و در پی روابط گسترده‌تری هستند.

به طور کلی اسرائیل از دو سال گذشته به این سو یک راهبرد هوشمندانه را در منطقه پیگیری می‌کند و آن عقب راندن جمهوری اسلامی در جبهه‌های مختلف و تبدیل رفتارهای تهاجمی این رژیم به رفتار تدافعی است. اگر تاکنون سپاه پاسداران در سوریه، فلسطین و لبنان برای اسرائیل دردسر می‌آفرید، حالا اسرائیل در سوریه، عراق و خلیج‌فارس برای رژیم ایران دردسر و تهدید محسوب می‌شود.

نخست‌وزیر اسرائیل می‌داند که بهترین دفاع در برابر رژیمی که خواهان نابودی کشورش شده، حمله است. هجوم نیروی هوایی این کشور به مواضع جمهوری اسلامی در سوریه و عراق و سکوت این رژیم گواهی محکم بر این ادعاست.

کارشناسان مسائل امنیتی معتقدند حضور اسرائیل در خلیج‌فارس تنش‌ها را تشدید می‌کند و ممکن است آتش یک جنگ نظامی در آنجا شعله‌ور شود؛ اما به نظر نمی‌رسد آتش چنین جنگی از سوی اسرائیل روشن شود، مگر اینکه نیروهای سپاه پاسداران به سرشان بزند و بازهم اقدام به خرابکاری یا تنش‌آفرینی کنند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top